Biografia e Giovannino Guareschi

 Biografia e Giovannino Guareschi

Glenn Norton

Biografia • Bota e lashtë

 • Bibliografia e Giovannino Guareschi
 • Vepra pas vdekjes

Krijuesi i Peppone dhe Don Camillo ishte një nga më të rëndësishmet Intelektualë civilë italianë të shekullit të njëzetë, veprimtari që e dalloi edhe si njeri, edhe si gazetar e shkrimtar. I lindur në ditën e parë të majit 1908 në Fontanelle di Roccabianca (në zonën e Parmës) ai filloi të ishte gazetar në qytetin Emilian në moshë shumë të re, por emigroi në Milano në një moshë po aq të re.

Giovannino Oliviero Giuseppe Guareschi (ky është emri i tij i plotë dhe shpesh bënte shaka për faktin se një burrë i madh si ai ishte pagëzuar si "Giovannino"), i varfër dhe i vetëm, por me një shpirt të fortë dhe vështirë se i ndikuar, fillon të shkruajë për revistën humoristike të kohës, “Bertoldo” duke mos u kujdesur fare për reagimet e mundshme të regjimit fashist të atëhershëm dominues në Itali (të cilin vërtet Guareschi nuk e humb rastin për ta tallur). Janë të tridhjetat, ato të plebishitit të plotë, në nivel popullor, të regjimit.

Shiko gjithashtu: Biografia e Emily Brontës

Por efektet e këtij "militantizmi" të padëshiruar ndihen shpejt. Lufta e Dytë Botërore shpërthen, Italia miraton, duke e adhuruar Gjermaninë naziste, një politikë ekspansioniste, por edhe raciste dhe gjithnjë e më intransigjente ndaj zërave kundërshtues. Më pas shkrimtari pëson një fat traumatik: kapet dhe burgoset në vitin 1943ai deportohet në Gjermani dhe më pas në Poloni.

Pas dy vitesh në kamp ai kthehet në Itali dhe themelon "Il Candido", një tjetër të përjavshme satirike. Pavarësisht përvojës së keqe të burgut dhe kampit të përqendrimit, gjuha e shkrimtarit sigurisht që nuk është zbutur. Në Candido ai drejton beteja antiqeveritare dhe "antipolitike", pa kursyer as fraksionet komuniste dhe të majta. Në vitin 1954 ai u arrestua përsëri, me justifikimin se kishte botuar letra komprometuese (më vonë u gjetën të rreme) nga kryeministri i atëhershëm Alcide De Gasperi. Ndërkohë ai i kishte dhënë jetë me “Mondo Piccolo” sagës së Don Camillo-s dhe Peppone-s, figura të kundërta të dy shpirtrave tipikë të Italisë së pasluftës. Don Camillo, në fakt, përfaqëson figurën e antifashistit të zgjuar dhe respektues të "status quo-së", ndërsa Peppone është një kryebashkiak komunist ortodoks, i ngacmuar, por thelbësisht i mirë. Filma të shumtë u nxorën më pas nga romanet që shfaqnin dy personazhet.

Shiko gjithashtu: Biografia e Helen Keller

Sidoqoftë, përballë suksesit të madh popullor, kritikët dhe intelektualët priren ta nënçmojnë atë, kryesisht për shkak të thjeshtësisë së gjuhës së përdorur dhe një farë patina të zgjuarsisë disi "naive" që përshkon shkrimet. Por pas humoristit fshihej një njeri që duhej të vuante mundime, poshtërime, dhimbje dhe tradhti (u përhap edhe thashethemet,e pabazë, se është financuar nga CIA). Shumë nga tregimet e tij më prekëse janë në fakt transpozime të fakteve reale që e kanë gdhendur thellë shpirtin e tij. Më vonë, për fat, u “zhdoganua” gjerësisht. Revista “Life” e njohu kontributin e tij themelor dhe e cilësoi si “propagandistin më të aftë dhe efektiv antikomunist në Europë”, ndërsa Indro Montanelli e ka lavdëruar vazhdimisht njeriun dhe mikun e tij, deri në atë pikë sa thotë: “Ka një Guareschi politik të cilit i detyrohemi shpëtimin e Italisë, po të kishin fituar të tjerët nuk e di ku do të kishim përfunduar, në fakt e di shumë mirë”.

Vdiq në Cervia më 22 korrik 1968 pasi kishte kaluar vitet e fundit të aktivitetit prapa skenave dhe disi i harruar nga lexuesit dhe kritikët. Dumbledore në një botë në të cilën ai e njihte veten gjithnjë e më pak.

Bibliografia e Giovannino Guareschi

 • 1941 Zbulimi i Milan Rizzoli
 • 1942 Destiny quhet Clotilde Rizzoli
 • 1944 Burri i saj në shkollën me konvikt Rizzoli
 • 1945 Përralla e Krishtlindjeve Ed. Riunite
 • 1971 Idem Rizzoli
 • 1994 Idem me kasetë (G.Tedeschi lexon "Favolën") Rizzoli
 • 1947 Italia e përkohshme Rizzoli
 • 1983 Idem (ribotim anastatik) Rizzoli
 • 1948 Don Camillo Rizzoli
 • 1948 Zibaldino Rizzoli
 • 1949 Ditari klandestin Rizzoli
 • 1953 Don Camillo dhe kopeja e tij Rizzoli
 • 1954 Korrieri i familjesRizzoli
 • 1963 Companion don Camillo Rizzoli
 • 1967 Vera e nxehtë e Gigino, i dëmshëm Il Borgo

Veprat pas vdekjes

 • 1968 Itali on the gridiron The Borghese
 • 1968 Jeta në familjen Rizzoli
 • 1968 Kuti me botime të lidhura, sjell së bashku:
 • Don Camillo
 • Don Camillo dhe kopeja e tij
 • Shoku Don Camillo Rizzoli
 • 1968 Don Camillo dhe të rinjtë e sotëm Rizzoli
 • 1980 Njerëzit si ky Rizzoli
 • 1981 Rizzoli vera e zbehtë e gazuar
 • 1982 Rizzoli i dhjetë klandestin
 • 1983 Ne në Boscaccio Rizzoli
 • 1984 Në familje bashkon:
 • Zbulimi i Milanos
 • Zibaldino
 • Corrierino e familjeve Rizzoli
 • 1986 Viti i don Camillo Rizzoli
 • 1988 Vëzhgimet e ndonjë Rizzoli
 • 1989 Kthehu në bazën Rizzoli
 • 1991 Bota e Bardhë 1946-1948 Rizzoli
 • 1992 Bota e Bardhë 1948-1951 Rizzoli
 • 1993 Kush ëndërron barbarozë të rinj? Rizzoli
 • 1994 Vera e nxehtë pestiferous Rizzoli
 • 1995 Jeta me Giò (Jeta familjare dhe histori të tjera) Rizzoli
 • 1996 Hello Don Camillo Rizzoli
 • 1996 Don Camillo dhe Don Chichì Rizzoli
 • 1997 Bota e sinqertë 1951-1953 Rizzoli

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .