Biografia e Oreste Lionellos

 Biografia e Oreste Lionellos

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Filloi Kabareja

Oreste Lionello lindi në Rodos (Greqi) më 18 prill 1927. Një aktor teatri me profesion për kabare, ka shumë pak njerëz që mund të ngatërrojnë zërin e tij me atë dikë. e të tjerëve; në rastin më të keq mund të gaboheni dhe ta ngatërroni me Woody Allen! Po, sepse zëri i tij është italian i huazuar prej shumë vitesh aktorit dhe regjisorit të famshëm dhe ironik amerikan.

Lionello debutoi në vitin 1954 në shoqërinë komike-muzikore të Radio Roma; në këtë grup ai shquhet si një autor dhe interpretues brilant. Ai hyn në botën e argëtimit si aktor teatri dhe do t'i japë jetë kabaresë italiane që nga Lufta e Dytë Botërore, zhanër me të cilin do të mbetet i lidhur përjetë. Nuk kalon shumë kohë dhe ai bën debutimin e tij televiziv me serialin e filmave për fëmijë “The Martian Philip”.

Që në këtë periudhë nisën edhe eksperiencat e tij si zëdhënës. Përveç Woody Allen-it të lartpërmendur, Oreste Lionello ia jep zërin e tij edhe profileve të tjera të mëdha të ekranit të madh si Groucho Marx, Jerry Lewis, Charlie Chaplin, Peter Sellers, Gene Wilder, Dudley Moore, Peter Falk, Roman Polanski, John Belushi dhe Marty Feldman. Në TV dikush do ta kujtojë edhe si zërin e Robin Williams në serialin "Mork & Mindy" dhe në filma vizatimorë si Sylvester the Cat, Lupo de Lupis, Mickey Mouse, Donald Duck dhe Winnie Pooh.

Shiko gjithashtu: Tom Holland, biografia: karriera, jeta private dhe kurioziteti

Deri në vitin 1971 punoi si dublator përCDC, më pas në 1972 themeloi CVD-në e së cilës ai ka qenë president që nga viti 1990.

Në 1965 ai ishte ndër interpretuesit e "Aventurat e Laura Storm", një serial verdhë-rozë të luajtur nga Lauretta Masiero. Më pas mori pjesë në vitin 1966 në disa episode të "Le inchieste del commissario Maigret" (serial televiziv me Gino Cervi) dhe në 1970 në "Historitë e At Brown" (me Renato Rascel).

Televizioni sigurisht ndihmon për të rritur famën e tij, por pasioni i tij kryesor është ai që e lidh atë me aktivitetin e humoristit dhe artistit të kabaresë me kompaninë Bagaglino. Suksesi i Lionellos është për shkak të humorit të tij delikat dhe surreal, bazuar në aludime dhe kuptime të dyfishta. Ai ka qenë pjesë e Bagaglino që nga fillimi i saj (kompania e varieteteve u themelua në Romë në 1965 nga Pier Francesco Pingitore dhe Mario Castellacci): ndër shfaqjet më të famshme përmendim "Dove sta Zazà?" (1973), "Mazzabubù" (1975), "Palcoscenico" (1980), "Biberon" (1987). Pikërisht me këtë shfaqje të fundit, Bagaglino inauguron një stil të rinovuar varieteti, të pasuruar me satirë politike, i cili vazhdon me programe të shumta gjatë viteve '90.

Shiko gjithashtu: Biografia e Gabriel Garcia Marquez

Regjisor i teatrit, radios dhe televizionit, është autor i qindra programeve.

Filmat ku ai merr pjesë janë vërtet shumë të shumtë, përmendim vetëm disa: "Allegro skuadron" (1954, nga Paolo Moffa), "Parisiani ka ardhur" (1958, nga Camillo Mastrocinque), " Le pills nga Hercules" (1960, nga Luciano Salce), "Totò,Fabrizi dhe të rinjtë e sotëm" (1960, nga Mario Mattoli). Si zëdhënës: Charlie Chaplin në "Diktatori i madh" (1940), Z. Deltoid në A Clockwork Orange nga Stanley Kubrick, Dick Van Dyke në "Mary Poppins". ".

Fëmijët Luca, Cristiana dhe Alessia Lionello ndoqën të gjithë gjurmët e babait të tyre në karrierën e tyre si aktorë zëri.

Pas një sëmundjeje të gjatë, Oreste Lionello vdiq në Romë më 19 shkurt 2009.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .