Biografia e Gustav Klimt

 Biografia e Gustav Klimt

Glenn Norton

Biografia • Arti i shkëputjes

 • Vepra nga Klimt

Vizatimet dhe pikturat e Gustav Klimt, të rafinuara, aluzive, sensuale, plot referenca të kulturuara, ato janë të dendura vepra ndjellëse, të cilat ngërthejnë dhe transmetojnë atmosferën e Vjenës së "Belle Epoque", Vjenës së Frojdit, Gustav Mahlerit dhe Schönberg-ut. Një jehonë ndjellëse dhe e paharrueshme që mbetet e impresionuar në praninë e një fragmenti të vetëm të punës së këtij artisti sublim.

Shiko gjithashtu: Biografia e Marcello Lippit

Djali i Ernst Klimt, gdhendës argjendari dhe Anna Fiuster, vjeneze me kushte modeste sociale, Gustav lindi më 14 korrik 1862 në Buamgarten, afër Vjenës. Në moshën katërmbëdhjetë vjeç filloi të ndiqte Shkollën e Arteve dhe Artizanatit në kryeqytet, ku mundi të mësonte më shumë për teknikat e ndryshme të përdorura në artin më klasik, si afresku dhe mozaiku, por edhe të vinte në kontakt me fermentet më novatore të momenti.

Ai shoqërohet nga vëllai i tij Ernst, i cili do të punojë me të deri në vdekjen e tij në 1892, vit në të cilin Ministria e Kulturës dhe Arsimit i ngarkon Klimt dhe Franz Matsch (gjithashtu shokun e tij student), dekorimin e disa salla të Universitetit të Vjenës.

Ai filloi zyrtarisht karrierën e tij si artist duke krijuar dekorime piktoreske për ndërtesa të ndryshme publike dhe së shpejti u bë trashëgimtari i Hans Makart (1840-1884). Dekorimi i sallës së madhe të Universitetit tëVjena, tema e së cilës është Filozofia, Mjekësia dhe Ligji (Fotografitë e fakultetit) , e ekzekutuar nga Klimt midis viteve 1900 dhe 1903, provokoi kritika të ashpra nga autoritetet vjeneze, të cilët kundërshtuan përmbajtjen e saj erotike dhe përbërjen e paprecedentë të pikturave . Në mënyrë të ngjashme, frizi i madh dekorativ i krijuar në vitin 1902 për sallën që strehonte monumentin e Beethoven, nga Max Klinger, u konsiderua i turpshëm. Skandale të tilla shënuan fundin e karrierës zyrtare të Klimt.

Por Gustav Klimt nuk e la kurrë veten të frikësohej: tashmë në 1897, me një shpërthim rebelimi, ai kishte themeluar lëvizjen Vjeneze Secession, me artistin që përfundimisht maturoi pozicionin e tij, i shënuar nga rebelimi kundër kanuneve zyrtare dhe revoltë brezash që synonte të çlironte artin nga haraçi ndaj konventave.

Siç shkroi vetë Klimt, në një letër drejtuar "Kunstlerhaus" ("Shtëpia e Artistit" e cila kontrollonte strukturën shoqëruese të artistëve vjenezë dhe organizimin zyrtar të ekspozitave), qëllimi i saj ishte " Sjellja e jetës artistike vjeneze në një marrëdhënie jetike me evolucionin e artit të huaj dhe propozimi i ekspozitave me karakter të pastër artistik të lirë nga nevojat e tregut ". Termi "Secesion" është huazuar nga historia romake dhe i referohet metodës së luftës së përdorurnga plebejtë për të marrë të drejta të barabarta kundër patricëve, "secessio plebis". Do të bëhet një term në modë për të treguar revoltën e artistëve të rinj kundër konservatorizmit të gjeneratës së mëparshme.

Klimt, duke përdorur risitë dekorative të "Art Nouveau", një lëvizje e lidhur mbi të gjitha me artet e aplikuara, ku ai u bë përfaqësuesi më i madh në fushën e pikturës, zhvilloi një stil të pasur dhe kompleks të frymëzuar shpesh nga kompozimi i mozaikëve bizantinë, të cilin ai i studioi në Ravena. Megjithatë, në një nivel më teorik, bëhej fjalë për hapjen e kufijve ndaj frymës së kohës, e cila më së shumti identifikohej me artin simbolist, të ngjyrosur me një konotacion të fortë erotik.

Larg rrymave avangarde të pikturës së kohës dhe në kontakt me aspektet më inovative të arkitekturës dhe dizajnit të shekullit të 20-të, Klimt ishte një mbështetës i artistëve të rinj, duke përfshirë Oskar Kokoschka dhe Egon Schiele (të cilët ishin iu prezantua vjenezëve, përkatësisht, në Kunstschau të vitit 1908 dhe në Kunstschau të vitit 1909).

Gustav Klimt vdiq më 6 shkurt 1918, për shkak të një goditjeje në tru. Ndër veprat e tij më të njohura janë "Puthja", një pikturë e bërë me vaj në kanavacë e ekspozuar në Vjenë - dhe "Përqafimi", krijuar midis viteve 1905 dhe 1909.

Shiko gjithashtu: Roberto Saviano, biografia: historia, jeta dhe librat

Vepra nga Klimt

Më poshtë janë lidhjet e thelluara të disa vepravedomethënëse ose të famshme nga artisti austriak:

 • Favola (1883)
 • Idyll (1884)
 • Brendësia e teatrit të vjetër Burg (1888)
 • 3>Portreti i Sonja Knips (1889)
 • Dashuria (1895)
 • Muzika I (1895)
 • Skulpturë (1896)
 • Tragjedi (1897)
 • Pallas Athena (1898)
 • Nuda Veritas (1899)
 • Filozofia (panel dekorativ) (1899-1907)
 • Ferma e thupërve (1900 )
 • Judith I (1901)
 • Pesci d'oro (Peshku i artë) (1902)
 • Portreti i Emilie Flöge (1902)
 • Dru ahu I (1902)
 • Frizja e Beethovenit (1902)
 • Shpresa I dhe Shpresa II (1903, 1907)
 • Puthja (1907-1908)
 • The Tre epokat e gruas (1905)
 • Portreti i Adele Bloch-Bauer (1907)
 • Pema e jetës (1905-1909)

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .