Biografia e Jessica Alba

 Biografia e Jessica Alba

Glenn Norton

Biografia • (E pa)dukshme e bukur

E lindur në Pomona, Kaliforni (SHBA) më 28 prill 1981, aktorja e bukur Jessica Marie Alba ia detyron tiparet e saj karaktereve të trashëguara nga babai i saj, meksikan, një ushtarak pilot avioni dhe nga nëna e tij, një evropiane me origjinë spanjolle, franceze, daneze dhe italiane.

Për shkak të profesionit të të atit, Xhesika e vogël kalon një fëmijëri shëtitëse, shpesh e mësuar me ndërrimin e shtëpisë, shkollës dhe miqve; nga Pomona ai u zhvendos në Biloxi, Misisipi, pastaj pas tre vjetësh u kthye në Kaliforni, pastaj në Del Rey, Teksas. Vetëm kur Xhesika ishte nëntë vjeç, familja u vendos përgjithmonë në Kaliforninë Jugore.

Shiko gjithashtu: Biografia e Laura Morante

Pasioni për aktrimin ka lindur shumë herët, në moshën pesëvjeçare. Në moshën dymbëdhjetë vjeç, Xhesika fiton një konkurs që i lejon asaj të studiojë aktrim. Më pak se një vit më vonë, një agjent e kupton talentin e tij. Kështu që në moshën vetëm 13-vjeçare Jessica Alba ka mundësinë të debutojë në ekranin e madh: punësohet për dy javë për një rol dytësor, por pas heqjes dorë të papritur të protagonistes, Xhesika zgjidhet për rolin e Gail-it që i lejon asaj të ketë të tijën. emri në krye të titullit të filmit "Kampi askund" (1994).

Më vonë ai bëri dy reklama kombëtare, më pas u shfaq tre herë në serialin "The Secret World of Alex Mack".

Nuk kalon shumë kohë dhe Xhesika hyn në serialin "Flipper" (1995) duke interpretuarMaya; fillon të njihet si miku i delfinëve që ëndërron sirenë. Gjatë xhirimeve të "Flipper" Jessica u zhvendos në Australi për dy vjet me nënën e saj, ku mundi të merrte një licencë zhytjeje.

Shiko gjithashtu: Biografia e Vanessa Redgrave

Kjo eksperiencë u pasua me paraqitje të tjera sporadike, duke përfshirë dy episode të "Beverly Hills, 90210". Në vitin 1999 ajo luajti në komedinë "Never Been Kissed".

Popullariteti dhe njohjet e para mbërrin me "Dark Angel", një serial televiziv në të cilin ajo luan rolin e protagonistit, Max. Zgjedhur mes më shumë se një mijë kandidatëve nga James Cameron dhe Chic Eglee, krijues të Xhesika duhej të përgatiste fizikun e saj për të luajtur vajzën e re të përmirësuar gjenetikisht, në serialin fantastiko-shkencor. Për njëmbëdhjetë muaj ajo u stërvit në palestër, studioi artet marciale dhe u përgatit për të ngarë një motoçikletë siç duhet.

Në xhirimet e "Dark Angel" ajo u takua me Michael Weatherly (aktor tani në kastin e "Navy N.C.I.S."), me të cilin qëndroi e afërt nga viti 2001 deri në 2003.

Pas dy interesante por me shpërndarje të dobët ("Paranoide" dhe "Fjalori i dashurisë së vogël", që nuk u publikua kurrë në kinema), luan në vitin 2003 komedinë muzikore "Mjaltë".

2004 duket se është një vit pushimi, ndaj Jessica Alba shfrytëzon rastin për të rinovuar imazhin e saj: shfaqet në emisionet kryesore televizive dhe në kopertinat e revistave. Gjithashtu firmos akontratë e rëndësishme sponsorizimi me L'Oreal.

Ngjitja vazhdon në 2005 kur ajo luan Nancy Callahan në "Sin City" (me Bruce Willis, Mickey Rourke, Benicio Del Toro, Elijah Wood) dhe gruan e padukshme në "Fantastic Four" të shumëpritur. Sukses është edhe kapitulli i dytë “fantastik”, publikimi i të cilit paraprihet nga renditja e star system që e shohin Alban në Olimpin e femrave më të bukura në botë.

E martuar me producentin e filmit Cash Warren , në vitin 2008 ajo lindi vajzën e saj të parë Honor Marie.

Ndër filmat e fundit të interpretuar janë "Machete" (2010, nga Robert Rodriguez) dhe "Meet Tona" (2010).

Më 13 gusht 2011, ajo u bë sërish nënë kur lindi vajzën e saj të dytë, Haven Garner Warren. Në moshën 36-vjeçare, në ditën e fundit të 2017-ës, ajo solli në jetë fëmijën e saj të tretë, djalin e saj të parë, Hayes Alba Warren.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .