Biografia e Babe Ruth

 Biografia e Babe Ruth

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia

Babe Ruth (emri i vërtetë i të cilit është George Herman) lindi më 6 shkurt 1895 në Baltimore, në 216 Emory Street, në një shtëpi në Maryland të marrë me qira nga gjyshi i tij nga nëna, një emigrant nga Gjermania. (disa burime të pasakta raportojnë datën e lindjes si 7 shkurt 1894: Ruth vetë, deri në moshën dyzet vjeç, do të besojë se ka lindur në atë ditë).

Gjergji i vogël është një fëmijë veçanërisht i gjallë: ai shpesh e braktis shkollën dhe shpesh kënaqet me disa vjedhje të vogla. Në moshën shtatë vjeçare, tashmë krejtësisht jashtë kontrollit të prindërve, ai përtyp duhan dhe pi alkool. Më pas ai dërgohet në Shkollën Industriale të Shën Marisë për djem, një institut i drejtuar nga fretër: këtu ai takohet me At Matthias, figurën që do të bëhet më me ndikim në jetën e tij. Në fakt, është ai që e mëson të luajë bejsboll, të mbrohet dhe të luajë në fushë. Gjergji, për shkak të një kokëfortësie të jashtëzakonshme, emërohet marrës i ekipit të shkollës, duke treguar cilësi të rëndësishme. Por, kur një ditë At Matia e dërgon atë në tumë si ndëshkim (e kishte tallur shtambën e tij), ai e kupton se fati i tij është tjetër.

Djali raportohet te Jack Dunn, menaxher dhe pronar i Baltimore Orioles, një ekip i ligës së vogël. Nëntëmbëdhjetë vjeçarja Ruth u punësua në vitin 1914 dhe u dërgua në stërvitjen pranverore, pra në stërvitjen pranverore që parashikonfillimi i sezonit të garave. Së shpejti duke fituar vendin e tij në ekip, por edhe pseudonimin "Dunn's Babe", si për talentin e tij të parakohshëm, ashtu edhe për sjelljen e tij ndonjëherë fëminore, ai debutoi zyrtarisht më 22 prill të atij viti, kundër Buffalo Bisons në Ligën Ndërkombëtare. Orioles rezultojnë të jenë skuadra më e mirë në ligë në pjesën e parë të sezonit, pavarësisht gjendjes financiare më pak se të shkëlqyer dhe konkurrencës nga një ekip tjetër në qytet në Ligën Federale. Dhe kështu, Ruth shitet, së bashku me shoqëruesit e tjerë, për të përballuar jetesën dhe përfundon në Boston Red Sox të Joseph Lannin për një shumë midis njëzet dhe tridhjetë e pesë mijë dollarë.

Sidoqoftë i mirë që është, në ekipin e tij të ri Xhorxhit duhet të përballet me konkurrencë të ashpër, veçanërisht mes lojtarëve mëngjarashë. I përdorur shumë rrallë, ai dërgohet në Providence Greys për të luajtur në Ligën Ndërkombëtare, në Rhode Island. Këtu, ai ndihmon ekipin e tij të fitojë titullin dhe e bën veten të dëshiruar nga Red Sox, të cilët e rikujtojnë atë në fund të sezonit. Në Mahor League, Ruth fejohet me një kamariere, Helen Woodford, të cilën e takoi në Boston, dhe martohet me të në tetor 1914. fitore dhe tetë humbje, në krye me katër vrapime në shtëpi. Jashtë, brendarastin e Serisë Botërore (fitoi 4 me 1), nga rotacioni i pitching, dhe duke u rikthyer në të sezonin pasardhës, Ruth provon të jetë shtambja më e mirë në Ligën Amerikane, me një mesatare të fituar prej 1.75. Bilanci flet për njëzet e tre ndeshje të fituara dhe dymbëdhjetë të humbura, me gjithsej nëntë mbyllje. Rezultati? Një tjetër fitore e Serisë Botërore, me plot katërmbëdhjetë ndeshje kundër Brooklyn Robins.

1917 ishte po aq pozitiv në nivel personal, por aksesi në post-sezon u mohua nga Chicago White Sox sensacional, protagonistë të njëqind ndeshjeve të fituara. Bëhet e qartë, në ato muaj, se talenti i vërtetë i Ruthit nuk është aq shumë (ose jo vetëm) ai i shtambës, por ai i goditjes. Pavarësisht sugjerimeve të kundërta nga shokët e tij të skuadrës, të cilët besojnë se kalimi i tij në fushë mund të shkurtojë karrierën e tij, në vitin 1919 Babe është tashmë një lojtar i plotë jashtë fushës, duke u hedhur në tumë vetëm shtatëmbëdhjetë herë në 130 ndeshje.

Shiko gjithashtu: Biografia e Nikolai Gogol

Ai është viti kur ai vendos rekordin për njëzet e nëntë vrapime në shtëpi në një sezon të vetëm. Me pak fjalë, legjenda e tij fillon të përhapet dhe gjithnjë e më shumë njerëz dynden në stadiume vetëm për ta parë atë duke luajtur. Sidoqoftë, performancat e tij nuk ndikohen nga përkeqësimi i formës së tij fizike: Ruth, vetëm njëzet e katër vjeç, duket mjaft e rëndë dhe me këmbë të fuqishme. Këmbët qëmegjithatë ata e lejojnë atë të vrapojë në baza me një shpejtësi të mirë.

Shiko gjithashtu: Gabriele Oriali, biografi

Red Sox në ato vite kaloi një situatë të komplikuar ekonomike: kompania në 1919 rrezikoi të falimentonte, falë investimeve të gabuara të pronarit Harry Frazee në fushën e teatrit. Për këtë arsye, më 3 janar 1920, Ruth u shit te New York Yankees, në atë kohë një ekip i kategorisë së dytë, për 125,000 dollarë (përveç një huazimi prej 300,000 dollarë të tjerë).

Në Big Apple, lojtari dëshmon se është shumë i gatshëm dhe stërvitet me përkushtim të veçantë. Pasi i vodhi vendin Xhorxh Halas (i cili, pasi u largua nga bejsbolli për këtë arsye, do të gjejë futbollin e NFL dhe Chicago Bears), ai bëhet bogeyman i pitëve kundërshtarë, me statistika të jashtëzakonshme sulmuese. Me pesëdhjetë e katër vrapime në shtëpi, ai thyen rekordin e mëparshëm dhe godet 150 baza në topa. Muzika nuk ndryshoi sezonin e ardhshëm, me 171 vrapime dhe një rekord të ri në shtëpi, i treti me radhë, në pesëdhjetë e nëntë. Yankees, falë tij, arrijnë në Serinë Botërore, ku mposhten nga Giants.

I ftuar, në vitin 1921, nga Universiteti i Kolumbisë për të kryer disa teste fizike, Babe Ruth tregon rezultate të jashtëzakonshme, me aftësinë për të lëvizur klubin me 34 metra për sekondë shpejtësi. Duke u bërë kapiten në fushë në vitin 1922, ai vjenu përjashtua pak ditë pas emërimit për shkak të një mosmarrëveshjeje me arbitrin dhe në shenjë proteste ngjitet në tribunë duke debatuar me një spektator. Në të njëjtin vit, ai do të suspendohet edhe herë të tjera: një shenjë e një krize profesionale e theksuar nga distanca nga gruaja e tij Helen (që nguron të përballet me stilin e jetës së burrit të saj) dhe nga vajza e tij e adoptuar Dorothy (në realitet vajza e tij biologjike, e lindur nga marrëdhëniet midis mostrës me një mik). Dhe kështu, Ruth iu përkushtua gjithnjë e më shumë alkoolit (ilegal në atë kohë), ushqimit dhe grave, ndërsa në fushë performanca luhatej. Helen vdes në vitin 1929 nga një zjarr, kur praktikisht ndahet nga i shoqi, por jo i divorcuar (të dyja janë katolike). Në kohën kur Babe po takohet me një kushërirë të Johnny Mize, Claire Merrit Hodgson, me të cilën ai do të martohet menjëherë pasi të bëhet e ve.

Ndërkohë, paraqitjet e tij sportive ranë gradualisht, si për shkak se ai zgjidhej më rrallë si pronar dhe për shkak të një jete të bollshme shoqërore.

Vrapimi i tij i fundit në shtëpi zhvillohet në Pittsburgh, Pennsylvania, në Forbes Field më 25 maj 1935: disa ditë më vonë, lojtari njofton tërheqjen e tij.

Babe Ruth vdiq më 16 gusht 1948 në Nju Jork në moshën 53 vjeçare. Ai është varrosur në Hawthorne.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .