Biografia e Nikolai Gogol

 Biografia e Nikolai Gogol

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Shpirtrat e zgjuar

Shkrimtari, dramaturgu, satiristi i madh rus Nikolaj Vasiljevitch Gogol lindi më 20 mars 1809 në Sorotchinci, rajoni i Poltava, Ukrainë, në një familje pronarësh tokash. Fëmijërinë e kaloi pranë Mirgorodit, në Vasilevka, një nga pronat e të atit, një njeri i mirë me karakter gazmor, i dhënë pas folklorit vendas, që kënaqej me shkrimin.

Më vonë, pasi u bë adoleshent, ai studioi në shkollën e mesme Niezhin dhe më pas la nënën e tij të dashur pas vdekjes së babait të tij (edhe nëse ajo ishte një personazh i ashpër dhe i papranueshëm), dhe iku jashtë vendit, me siguri në për shkak të trazirave emocionale të shkaktuara nga një dështim i hershëm letrar.

Pas kthimit në Petersburg, ai më në fund arriti të fitonte njëfarë vlerësimi në rrethet letrare dhe në vitin 1834 miq me ndikim të rrethit Pushkin i blenë atij një karrige historie në Universitet, pozicion i cili, për shkak të temperamentit të tij i çrregullt dhe i pasionuar, përfundoi në dështim të plotë.

Në vitin 1831 ai kishte botuar tashmë dy vëllime me tregime, të titulluar "Zgjimet në fermën e Dikankës", e cila u pasua në 1835 nga përmbledhja e re "Përrallat e Mirgorodit", ku pranë shumëngjyrëshe dhe karakter realist elementi historiko-epik i frymëzuar nga qytetërimi i parë kozak shfaqet në romanet e Taras Bulba. Gjithashtu në 1835 ai botoi"Arabeschi", një përmbledhje esesh dhe tregimesh të gjata (përfshirë "Perspektiva e Nevskit" dhe "Ditari i një të çmenduri") dhe, në 1836, tregimet "Hunda" dhe "The Calesse", si dhe komedinë "The Auditues".

Suksesi është i madh dhe Gogol tashmë mund t'i përkushtohet me të gjitha forcat krijimit letrar. Në vitin 1836 ai interpretoi "Inspektori", një satirë groteske dhe sarkastike e botës burokratike të kohës së Nikollës I, e cila zgjoi reagimin e pashmangshëm e të ashpër të qarqeve të prekura. Këto janë hidhërimet e para, të vërteta të Gogolit në fushën letrare, ato në të cilat artisti mund të prekë konkretisht forcën dhe fuqinë emocionale të përshkrimeve të tij.

Shiko gjithashtu: Biografia e Max Pezzali

Pasi ka marrë një pension perandorak dhe leje për të qëndruar jashtë vendit, Gogol shkon në Itali, në Romë, ku përpiqet të zgjerojë njohuritë e tij për veprat më të rëndësishme të artit dhe ku ka mundësinë të ndjekë më shumë rrethet kulturore. në modë, duke pezulluar pothuajse plotësisht kontaktet me atdheun. Por që në vitin 1835 shkrimtari, duke përpunuar disa ide të sugjeruara nga Puschkin, po përpunonte një afresk madhështor të Rusisë së asaj kohe, "Shpirtrat e Vdekur" që e thithin jo pak dhe për të cilin ai ka frikë se mund t'i shkaktojë më shumë telashe. Për këtë arsye, ai e zgjati qëndrimin e tij në Romë deri në një datë më të mirë, duke punuar shumë për dorëshkrimet, për të mos përmendur që në vitin 1942 kishte botuar një tregim tjetër të famshëm, "Palltoja" (që pas vdekjes së tij.do të kombinohen me të mëparshmet, nën titullin "Përrallat e Petersburgut").

Shiko gjithashtu: Biografia e John von Neumann

Në 1842 ai u rishfaq në Petersburg dhe më në fund botoi "Shpirtrat e Vdekur" më 9 maj. Në atë datë daton edhe komedia e vogël "Martesa", ndërsa pak vite më vonë, në vitin 1946, radha ishte "Letra të zgjedhura", e cilësuar nga kritikuesit si një falje për skllavërinë, gjykime që kontribuan në përkeqësimin përfundimisht të marrëdhënieve me. bashkatdhetarët e tij, Gogol, në kërkim të paqes, të fiksuar gjithnjë e më shumë pas një vizioni mistik të jetës, udhëton midis Romës, Wiesbadenit dhe Parisit, derisa mbërrin në Jerusalem.

Kthehu në Rusi, ai vazhdoi pa pushim punën torturuese që e shoqëroi në të gjitha udhëtimet e tij - punën e vazhdimit dhe ribërjes së pjesës së dytë të "Shpirtrave të vdekur" - deri në natën e fillimit të 1852, në të cilën pasi zgjoi shërbëtorin dhe ndezi oxhakun, duke qarë, ai e hedh dorëshkrimin në zjarr.

Ai u gjet i vdekur para Imazhit të Shenjtë në Moskë më 21 shkurt 1852.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .