Biografia e Lorenzo të Madhërishëm

 Biografia e Lorenzo të Madhërishëm

Glenn Norton

Biografia • Bilanci në historinë e Italisë

Nipi i Cosimo Plakut, djali i Pietro de' Medici dhe Lucrezia Tornabuoni, Lorenzo de' Medici lindi më 1 janar 1449 në Firence. Që në moshë të re ai mori një edukim humanist dhe, vetëm gjashtëmbëdhjetë vjeç, u tregua një politikan i aftë në misionet që i ishin caktuar në Napoli, Romë dhe Venecia.

Shiko gjithashtu: Biografia e Diane Arbus

Në vitin 1469, vitin e vdekjes së babait të tij, ai u martua me fisnikun Clarice Orsini, duke rënë dakord njëkohësisht të bëhej zot i Firences. Në nivelin politik, Lorenco tregoi se ishte një diplomat i shkëlqyer dhe një politikan mendjemprehtë, duke kryer një transformim të thellë të rendit të brendshëm të shtetit, i cili e lejoi atë të merrte një pushtet më të fortë dhe më ligjor dhe të caktonte rolin e moderatorit shtetëror të politika për qytetin italian.

Në 1472 ai udhëhoqi Firencen në luftën e Volterrës për të forcuar dominimin e qytetit në gadishullin italian. Në fakt, me ndihmën e fiorentinëve, ai pengoi komplotin e Pazzi-ve, të cilët, të mbështetur nga Papa, donin ta rrëzonin; Sixtus IV nisi shkishërimin e Lorencos dhe më pas ndalimin kundër qytetit: me pak fjalë, pasoi lufta.

Firence u lidh me Republikën e Venedikut dhe me Dukatin e Milanos për të kundërshtuar Papën dhe aleatin e tij Ferdinandin e Napolit, por situata për Firencen ishte bërë kritike. Kështu i Madhërishmi shkoi në datën 6Dhjetor 1479 në Napoli në përpjekje për të hyrë në një pakt mossulmimi me Ferdinandin, i cili pranoi, duke kuptuar fuqinë që shteti i Kishës mund të merrte në vitet e ardhshme. Sixtus IV, tani vetëm, u detyrua të dorëzohej.

Shiko gjithashtu: Biografia e Panço Villa

Kjo situatë forcoi prestigjin e Firences dhe Lorenzo de' Medici : duke filluar nga viti 1479, filloi një politikë aleancash me Firencen në Itali midis qyteteve si Lucca, Siena, Perugia, Bolonja; dhe nga ana e Firences, një politikë përvetësimesh territoriale si Sarzana dhe Pian Caldoli. Në 1482 Lorenco i Madhërishëm u bashkua me Dukatin e Milanos për të kundërshtuar qytetin e Ferrarës; pastaj bëri aleancë me Papën kundër Republikës së Venedikut. Kur Papa Inocenti VIII bëri luftë kundër Ferdinandit të Napolit, ai vendosi të bënte aleancë me këtë të fundit.

Paqja në vitin 1486 midis Papës Inocenti VIII dhe Ferdinandit ishte falë Lorencos së Madhërishme. Në këtë periudhë historike ai u dëshmua si "pika e kthesës" e Italisë, duke i dhënë me aftësinë e tij të jashtëzakonshme politike dhe diplomatike një politikë paqeje dhe ekuilibri në të gjithë Italinë. Lorenco, përveçse një ndërmjetës i madh, u vlerësua për patronazhin e tij bujar; në fakt ai kishte interesa të pafundme kulturore dhe ishte gjithashtu një poet, ndonëse jo i shkëlqyer.

Ai shkroi rimat dhe komentin, sonetet e dashurisë në stilin e Vita Nuova të Dantes, në të cilatai rrëfeu rritjen e dashurisë për Lucrezia Donatin; Amber në të cilën ai rifilloi Metamorfozat e Ovidit.

Vdiq në vilën e Careggit në vitin 1492, duke lënë një boshllëk të madh në rolin e gjilpërës në bilancin e historisë italiane, të cilën e kishte mbajtur në mënyrë të jashtëzakonshme.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .