Biografia e Diane Arbus

 Biografia e Diane Arbus

Glenn Norton

Biografia • Nëpër vende fizike dhe mendore

Diane Nemerov lindi në Nju Jork më 14 mars 1923 në një familje të pasur hebreje me origjinë polake, pronare e zinxhirit të famshëm të dyqaneve të gëzofit, të quajtur "Russek's" , nga emri i themeluesit, gjyshi nga nëna e Diane.

I dyti nga tre fëmijët - më i madhi prej të cilëve, Howard, do të bëhet një nga poetët më të njohur bashkëkohorë amerikanë, më e reja Renée një skulptore e njohur - Diane jeton, mes rehatisë dhe dadove të vëmendshme, një fëmijëri të tepërt të mbrojtur , që ndoshta për të do të jetë ngulitja e një ndjenje pasigurie dhe “tëhuajsimi nga realiteti” që përsëritet në jetën e saj.

Shiko gjithashtu: Biografia e Sandra Bullock

Ndoqi Shkollën Etike të Kulturës, pastaj deri në klasën e Dymbëdhjetë Shkollën Fieldstone, shkolla metoda pedagogjike e të cilave, bazuar në një filozofi humaniste fetare, i dha një rol mbizotërues "ushqyerjes shpirtërore" të krijimtarisë. Prandaj, talenti i saj artistik u shfaq herët, i inkurajuar nga babai i saj, i cili e dërgoi në një mësim vizatimi në moshën dymbëdhjetë vjeç me një ilustrues "Russek's", Dorothy Thompson, e cila kishte qenë studente e George Grosz.

Denoncimi grotesk i defekteve njerëzore nga kjo artiste, me bojëra uji të të cilave mësuesja e saj e nis, do të gjejë terren pjellor në imagjinatën e zjarrtë të vajzës dhe subjektet e saj piktoreske mbahen mend si të pazakonta dhe provokuese.

Në moshë14-vjeçarja takohet me Allan Arbusin, me të cilin do të martohet sapo të mbushë tetëmbëdhjetë vjeç, me gjithë kundërshtimin e familjes, për sa i përket nivelit social të së cilës ai konsiderohet i pamjaftueshëm. Ata do të kenë dy vajza: Doon dhe Amy.

Profesionin e fotografit e mësoi prej tij, duke punuar së bashku për një kohë të gjatë në fushën e modës për revista si Vogue, Harper's Bazaar dhe Glamour. Me mbiemrin e saj, të cilin do ta mbajë edhe pas ndarjes, Diane kthehet në një mit kontrovers të fotografisë.

Jeta e përbashkët e çiftit Arbus u karakterizua nga takime të rëndësishme, pasi ata morën pjesë në klimën e gjallë artistike të Nju Jorkut, veçanërisht në vitet 1950 kur Greenwich Village u bë një pikë referimi për kulturën e beatnikëve.

Në atë periudhë Diane Arbus takoi, përveç personazheve të shquar si Robert Frank dhe Louis Faurer (për të përmendur, ndër shumë, vetëm ata që do ta kishin frymëzuar më drejtpërdrejt), edhe një fotograf të ri, Stanley Kubrick. , i cili më vonë si regjisor në "The Shining" do t'i bëjë homazhe Dianës me një "citim" të famshëm, në pamjen halucinative të dy binjakëve kërcënues.

Në vitin 1957 ajo përfundoi divorcin e saj artistik nga i shoqi (vetë martesa ishte tashmë në krizë), duke e lënë studion Arbus, në të cilën roli i saj kishte qenë një vartësi krijuese, për t'iu përkushtuar kërkimit më personal. .

Tashmë dhjetë vjet më parë ai ishte përpjekur të shkëputejnga moda, e tërhequr siç ishte nga imazhet më reale dhe të menjëhershme, duke studiuar shkurtimisht me Berenice Abbott.

Ai tani po regjistrohet në një seminar nga Alexey Brodovitch, i cili tashmë ishte drejtor arti i Harper's Bazaar dhe mbrojti rëndësinë e spektakolares në fotografi; megjithatë, duke e ndjerë atë të huaj ndaj ndjeshmërisë së saj, ajo shpejt filloi të ndiqte mësimet e Lisette Model në New School, ndaj imazheve të natës dhe portreteve realiste të së cilës ajo ndihej e tërhequr fort. Ajo do të ushtrojë një ndikim vendimtar tek Arbusi, duke mos e bërë atë një imitues të sajin, por duke e inkurajuar që të kërkojë subjektet e saj dhe stilin e saj.

Shiko gjithashtu: Biografia e Cesare Pavese

Diane Arbus më pas iu përkushtua pa u lodhur kërkimeve të saj, duke lëvizur nëpër vende (fizike dhe mendore), të cilat kishin qenë gjithmonë objekt ndalimesh për të, të huazuara nga edukimi i ngurtë i marrë. Ai eksploron periferitë e varfra, shfaqjet e shkallës së katërt shpesh të lidhura me transvestizmin, zbulon varfërinë dhe mjerimin moral, por mbi të gjitha e gjen qendrën e interesit në tërheqjen "tmerr" që ndjen ndaj frikave. E magjepsur nga kjo botë e errët e përbërë nga "çudi natyrore", në atë periudhë ajo ndoqi me zell Muzeun e përbindëshave Hubert dhe shfaqjet e tij të çuditshme, protagonistët e çuditshëm të të cilëve ajo takoi dhe fotografoi privatisht.

Është vetëm fillimi i një hetimi që synon të eksplorojë shumëllojshmërinë, samohuar, bota paralele me atë të "normalitetit" të njohur, që do ta çojë atë, e mbështetur nga miq si Marvin Israel, Richard Avedon dhe më vonë Walker Evans (që njohin vlerën e punës së saj, për më të dyshimtat) për të lëvizur mes xhuxhëve. , gjigantë, transvestitë, homoseksualë, nudistë, të prapambetur mendorë dhe binjakë, por edhe njerëz të thjeshtë të kapur në qëndrime të papërshtatshme, me atë shikim sa të shkëputur dhe të përfshirë, që i bën imazhet e tij unike.

Në vitin 1963 ai mori një bursë nga fondacioni Guggenheim, do të marrë një të dytë në vitin 1966. Ai do të jetë në gjendje të publikojë imazhet e tij në revista si Esquire, Bazaar, New York Times, Newsweek dhe London Sunday Times, shpesh duke ngritur polemika të hidhura; të njëjtat që do të shoqërojnë ekspozitën “Recent Acquisitions” në Muzeun e Artit Modern në Nju Jork në vitin 1965, ku ekspozon disa nga veprat e tij, të konsideruara tepër të forta dhe madje fyese, krahas atyre të Winogrand dhe Friedlander. Nga ana tjetër, ekspozita e tij vetëm "Nuovi Documenti" në mars 1967 në të njëjtin muze u prit më mirë, veçanërisht në botën e kulturës; do të ketë kritika nga njerëz që mendojnë drejt, por Diane Arbus është tashmë një fotografe e njohur dhe e njohur. Që nga viti 1965 ka dhënë mësim në shkolla të ndryshme.

Vitet e fundit të jetës së tij u shënuan nga një aktivitet i zjarrtë, ndoshta edhe për të luftuar kundërkrizat e shpeshta depresive, viktimë e të cilave ai është, hepatiti që kishte marrë në ato vite dhe përdorimi masiv i antidepresivëve i kishin dëmtuar edhe fizikun e tij.

Diane Arbus vrau jetën më 26 korrik 1971, duke gëlltitur një dozë të madhe barbiturate dhe duke prerë venat e kyçeve të dorës.

Një vit pas vdekjes së saj, MOMA i kushton asaj një retrospektivë të madhe dhe është gjithashtu fotografja e parë amerikane që pret Bienalen e Venecias, çmime pas vdekjes, këto që do të përforcojnë famën e saj, ende për fat të keq i lidhur pakënaqur me titullin “fotograf i përbindëshave”.

Në tetor 2006, filmi "Fur" i frymëzuar nga romani i Patricia Bosworth, i cili tregon jetën e Diane Arbus, të luajtur nga Nicole Kidman, doli në kinema.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .