George Romero, biografi

 George Romero, biografi

Glenn Norton

Biografia • Mbreti Zombies

 • Filmografia thelbësore

Regjisori i famshëm i filmit kult legjendar "Nata e të vdekurve të gjallë", George Andrew Romero lindi më 4 shkurt 1940 në Bronx, Nju Jork, nga një baba kubanez i emigruar dhe një nënë me origjinë lituaneze.

Shiko gjithashtu: Pier Silvio Berlusconi, biografia, historia, jeta dhe kuriozitetet

Ai së shpejti zhvilloi një pasion për komiken dhe kinemanë. Mirëpo, shikuesi i zjarrtë i kinemasë, në moshën dymbëdhjetë vjeçare i ka bërë shumë përshtypje një program televiziv shumë i veçantë, përkatësisht "Historitë e Hoffmann" (disa prej të cilave janë shumë shqetësuese), nga regjisorët britanikë Michael Powell dhe Emeric Pressburger.

Duke pasur parasysh pasionin e tij në rritje për kinemanë dhe gjithçka që ka të bëjë me imazhet, xhaxhai i tij më pas i dha atij një aparat fotografik 8 mm dhe, në moshën vetëm trembëdhjetë vjeç, George bëri filmin e tij të parë të shkurtër. Më vonë ai u regjistrua në Akademinë Suffield, Connecticut.

Bashkëpunon në filmin "By Northwest" të Alfred Hitchcock. Në vitin 1957 ai studioi Artet e Bukura në Universitetin e Pittsburgh, qyteti i tij i adoptuar me të cilin ra në dashuri. Këtu ai bëri shumë filma të shkurtër industrialë dhe bëri disa reklama. Në vitin 1968 ai xhiron veprën që e bën atë, por edhe të famshëm në mbarë botën, drejtuesin e një sërë regjisorësh që do të bëjnë të ashtuquajturat filma "gore", një zhanër që ushqehet me dhunë, gjak, të vdekur të gjallë, maniakë vrasës dhe sharra elektrike:"Nata e të vdekurve të gjallë". Fakti kurioz është se në të vërtetë është një film thuajse amator, i xhiruar me mungesë kronike mjetesh dhe burimesh (i furnizuar, megjithatë, nga një imagjinatë vizionare dhe e pamatur), në një "kinefil" të shkëlqyer bardh e zi dhe me një kolonë zanore shumë të frymëzuar. , vepër e një grupi që më vonë u bë referencë në zhanër, Goblins (njëlloj si "Profondo Rosso", për të qenë të qartë).

Aktorët janë të gjithë amatorë (me përjashtim të protagonistit me ngjyrë Duane Jones dhe një aktore me një rol dytësor), aq sa, një fakt kurioz për një prodhim filmi, kishte vështirësi të konsiderueshme në realizimin e tij: Protagonistët, në fakt, mund të përballonin aksesin në set vetëm të shtunave dhe të dielave, pasi gjatë javës detyroheshin të kryenin punën e tyre normale të përditshme. Kostoja e realizimit është 150.000 dollarë (disa thonë 114.000), por mbledh menjëherë mbi 5 milionë dhe është i destinuar të arkëtojë mbi 30 milionë. .

Më pas, megjithatë, Romero do të mbetej i burgosur i filmit të tij debutues, duke vazhduar të drejtojë vazhdime më të pasura, por më pak krijuese. "Nata e të vdekurve të gjallë", në fakt, është i pari i një trilogjie filmash të titulluar "Zombies" (1978), i prezantuar në Itali nga Dario Argento (dhe, me sa duket, edhe i retushuar në montazh nga vetë Argento), memuzika shqetësuese e të famshmit, për dashamirët e zhanrit, Goblin. dhe "Dita e zombive" e 85-ës, komploti i të cilit varet nga një botë krejtësisht e përmbysur: të gjallët janë strehuar nën tokë, ndërsa zombitë kanë pushtuar sipërfaqen e tokës.

Jo vetëm kaq, por këta të fundit enden pa frikë nëpër qendrat e mëdha tregtare, duke përsëritur të njëjtat sjellje që kishin kur ishin gjallë si në një makth që është shumë real për të mos qenë i frikshëm. Shkelja e syrit ndaj kritikave të drejtuara ndaj konsumizmit dhe modelit aktual të shoqërisë janë shumë të hapura.

Në vitin 1977, pasi iu përkushtua filmave për televizion, ai realizoi "Martin" (i njohur edhe si "Wampyr"), një histori melankolike dhe dekadente vampirizmi e bërë me një buxhet, si zakonisht, shumë të ulët. Mes aktorëve gjejmë mitin e efekteve speciale Tom Savini, vetë Romero me petkun e priftit dhe Christine Forrest, aktorja që pas një lidhjeje të gjatë nga xhirimet, më vonë do të bëhet gruaja e regjisorit. Gjithashtu në këtë rast, për kolonën zanore kujdesen Goblins të besueshëm, të cilët nuk kursehen në artin e tyre në krijimin e efekteve zanore alkimike dhe ndjellëse.

Në vitin 1980 ishte radha e "Creepshow" një serial episodik për të cilin ai bashkëpunoi për herë të parë me gjeniun e tmerrit në letër, Stephen King. Megjithatë emri i tij do të mbetet i lidhur pazgjidhshmërishtatij filmi të parë, themelor kushtuar zombive, aq sa vetëm duke shqiptuar emrin "Romero", edhe kinefilët më të vakët e njohin regjisorin që u dha "jetë" të vdekurve.

Nga viti 1988 është "Monkey Shines: Experiment in Terror", një reflektim, në stilin e pastër devijant, mbi çështje që lidhen me eksperimentet biologjike dhe mutacionet gjenetike. Në vitin 1990 u publikua një film në dy episode si rezultat i bashkëpunimit me Dario Argento, një prej të cilëve u drejtua nga vetë Argento. Materiali burimor është marrë nga tregimet e Edgar Allan Poe, ndërsa muzika është me një emër tjetër shumë të njohur për të apasionuarit pas kolonave zanore, Pino Donaggio tonë. Megjithatë, të gjithë këta filma nuk e shpengojnë talentin bujar vizionar të atij regjisori të madh që në fund të fundit është padyshim Romero. Vetëm me pjesën e fundit të Dark Half (1993), bazuar në një histori nga Stephen King dhe interpretuar nga Timothy Hutton, Romero duket se ka rizbuluar vitalitetin artistik të ditëve të tij të hershme.

I nderuar nga qindra fansa në mbarë botën, regjisori është ende në kërkim të filmit për të bërë një rikthim të madh. Është e vërtetë që në vitin 2002 zhvilluesi i videolojërave Capcom iu afrua atij për të drejtuar filmin Resident Evil, por është gjithashtu e vërtetë që e pushuan pasi kishin filluar xhirimet sepse, me sa duket, skenari i zhvilluar nga George Romero ndryshonte shumë nga ai iVideo loje. Filmi u drejtua më pas nga Paul W. S. Anderson.

Veprat e tij të radhës janë "Toka e të vdekurve" (2005) dhe "Ditari i të vdekurve" (2007).

Shiko gjithashtu: Biografia e Veronica Lario

I vuajtur nga kanceri i mushkërive, George Romero vdiq më 16 korrik 2017 në moshën 77 vjeçare, në Nju Jork.

Filmografia thelbësore

 • 1968 Nata e të vdekurve të gjallë
 • 1969 Çështja
 • 1971 Ka gjithmonë vanilje
 • Sezoni 1972 i shtrigës
 • 1973 Qyteti do të shkatërrohet në agim - The Crazies
 • 1974 Spasmo
 • 1978 Wampyr - Martin
 • 1978 Zombi - Dawn of the vdekur
 • 1981 The Knights - Knightriders
 • 1982 Creepshow - Creepshow
 • 1984 Tales from the darkside - Serie Tv
 • 1985 Day of the dead
 • 1988 Majmuni shkëlqen: eksperiment në terror - Majmuni shkëlqen
 • 1990 Dy sy të këqij
 • 1993 Gjysma e errët
 • 1999 Night of the Living Dead: Edition 30th Anniversary
 • 2000 Bruiser
 • 2005 Toka e të vdekurve të gjallë - Toka e të vdekurve
 • 2007 Kronikat e të vdekurve të gjallë - Ditari i të vdekurve
 • 2009 Survival of the Dead - Survival Island (Survival of the Dead)

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .