Биографија на Амброџо Фогар

 Биографија на Амброџо Фогар

Glenn Norton

Биографија • Авантура и надеж

Амброџо Фогар е роден во Милано на 13 август 1941 година. Уште од рана возраст негувал страст за авантура. На осумнаесетгодишна возраст двапати ги преминал Алпите на скии. Последователно, тој се посвети на летањето: на неговиот 56-ти скок со падобран доживеа тешка несреќа, но беше спасен со голема среќа. Стравот и стравот не го спречиле и успеал да добие пилотска дозвола за мали акробатски авиони.

Тогаш се роди голема љубов кон морето. Во 1972 година тој го премина Северниот Атлантик соло во голема мера без употреба на кормило. Во јануари 1973 година учествува на регатата Кејп Таун - Рио де Жанеиро.

Од 1 ноември 1973 година до 7 декември 1974 година, тој пловел низ светот со едрилица со една рака, пловејќи од исток кон запад против струите и против насоката на ветровите. Тоа е 1978 година кога „Изненадување“, неговиот брод, во обид да го заобиколи Антарктикот е потопен од орка и бродолом во близина на Фолкландските Острови. Дрифтот започнува на сплав кој ќе трае 74 дена со неговиот пријател новинар Мауро Манчини. Додека Фогар ќе биде спасен од случајни случајности, неговиот пријател ќе го загуби животот.

Исто така види: Биографија на Тицијано Феро

Откако помина два интензивни и напорни месеци во Алјаска за да научи како да вози кучиња со санки, Фогар се сели во областа на Хималаите, а потоа во Гренланд: неговата цел еподгответе соло патување, пеш, за да стигнете до Северниот пол. Единствено друштво ќе биде неговото верно куче Армадук.

По овие подвизи Фогар слетува на телевизија со програмата „Џонатан: димензија на авантурата“: седум години Фогар ќе патува низ светот со својата трупа, создавајќи слики со ретка убавина и често во услови на екстремна опасност.

Исто така види: Биографија на Капареца

Фогар не можеше да не биде привлечен и фасциниран од пустината: меѓу неговите последователни авантури тој вклучува учество во три изданија на Париз-Дакар како и три рели на фараоните. Беше 12 септември 1992 година кога, за време на рацијата Париз-Москва-Пекинг, автомобилот во кој патуваше се преврте и Амброџо Фогар се најде со скршен вториот вратен пршлен и отсечен 'рбетниот мозок. Несреќата му предизвикува апсолутна и трајна неподвижност, што има последователно сериозно оштетување на неможноста за самостојно дишење.

Од тој ден, за Амброџо Фогар, отпорот е најтешкиот потфат во неговиот живот.

Во текот на неговата кариера, Фогар беше номиниран за пофалник на Италијанската Република и го доби златниот медал за храброст во море.

Во летото 1997 година тој направи турнеја низ Италија на едреник на навалена инвалидска количка. Покрстена „Операција Надеж“, во пристаништата каде што застанува, турнејата промовира кампања за подигање на свеста за лицата со посебни потреби,предодреден да живее во инвалидска количка.

Амброџо Фогар има напишано различни книги, од кои две, „Мојот Атлантик“ и „La zattera“, ја освоија наградата Банкарела спорт. Други наслови вклучуваат „Четириста дена низ светот“, „Бермудскиот триаголник“, „Пораки во шише“, „Последната легенда“, „Кон Поло со Армадук“, „По патеката на Марко Поло“ и „Соло - Силата за живеење“.

За да се разберат човечките вредности кои Фогар ги претставувал и кои тој самиот сакал да ги пренесе, би биле доволни неколку негови зборови (преземено од книгата „Соло - силата за живеење“):

" На овие страници се обидов да се поставам се од себе. Особено откако судбината бев толку тешко ранет. Сепак, сè уште имам парче живот. Чудно е да се открие интензитетот што човекот го има кон волја за живот: еден меур со воздух украден од идеална пештера, потопен од морето, за да се даде сила да се продолжи таа борба заснована на едно име: Надеж. Па, ако читајќи ги овие страници некој ја чувствува обновената желба да се надева Ќе ја исполнив мојата обврска и ќе биде остварен уште еден момент од овој живот толку фасцинантен, толку вознемирен и толку казнет Едно е сигурно: иако моите функции повеќе не се она што беа некогаш, горд сум што можам да кажам дека Сè уште сум маж “.

Амброџо Фогар се сметаше за ачовечко чудо, но и симбол и пример што треба да се следи: преживеан кој може да им донесе надеж на оние две илјади несреќни луѓе кои секоја година во Италија се жртви на повреди на 'рбетниот мозок; неговиот клинички случај покажува како може да се живее со многу сериозен хендикеп.

" Силата на животот е таа што те учи никогаш да не се откажуваш - вели тој самиот - дури и кога ќе кажеш доволно. Има работи што ги избираш и други кои се страдаат.Во океанот јас избрав,а осаменоста стана друштво.Во овој кревет сум принуден да патам,но научив да управувам со емоциите и повеќе не дозволувам да ме скршат спомените.Не давам горе, не сакам да изгубам “.

Од својот кревет, Амброџо Фогар помогна да се соберат средства за здружението за повреди на 'рбетниот мозок, беше сведоштво за Гринпис против ловот на китови, одговараше на писма од пријатели и соработуваше со "La Gazzetta dello Sport" и "No Limits world".

Добри вести дојдоа од науката. Матичните клетки даваат некаква шанса: тие се тестираат за мултиплекс склероза, а потоа, можеби, за повреди на 'рбетниот мозок. Истовремено со објавувањето на неговата последна книга „Против ветрот - мојата најголема авантура“, во јуни 2005 година пристигна веста дека Амброџо Фогар е подготвен да замине во Кина за да се подложи на третман со фетални клетки од неврохирургот Хонгјун. Неколку неделиподоцна, на 24 август 2005 година, Амброџо Фогар почина поради срцев удар.

Се спротивставувам затоа што се надевам еден ден повторно да одам, да станам од овој кревет со моите нозе и да погледнам во небото “, рече Фогар. И на тоа небо, меѓу ѕвездите, има една што го носи неговото име: Ambrofogar Minor Planet 25301. Астрономите кои ја откриле му ја посветиле нему. Мал е, но помага да се сонува малку подолго.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .