Cristiano Ronaldo, biografi

 Cristiano Ronaldo, biografi

Glenn Norton

Biografia • Numrat dhe emocionet

  • Cristiano Ronaldo: fillimet
  • Kampioni evropian me Portugalinë
  • Cristiano Ronaldo: fëmijët dhe jeta private

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro ka lindur më 5 shkurt 1985.

Shiko gjithashtu: Biografia e Pablo Neruda

Emri i tij vjen nga besimi katolik i nënës së tij Maria Dolores dos Santos Aveiro, ndërsa emri i tij i dytë, Ronaldo, është zgjedhur në nderimi i Ronald Reagan, aktori i preferuar i babait të tij José Dinis Aveiro, dhe më pas Presidenti i Shteteve të Bashkuara .

Cristiano Ronaldo: fillimet

Ai u rrit në futboll në Nacional, në 1997 u bashkua me Sporting Clube de Portugal, duke luajtur për pesë vjet në ekipin e të rinjve të ekipit dhe duke demonstruar shpejt talentin e tij. Në vitin 2001, vetëm gjashtëmbëdhjetë vjeç, ai u vu re nga Gérard Houllier, menaxher i Liverpool-it, por mungesa e përvojës dhe të rinjtë e pengojnë atë nga një interes i vërtetë për klubin anglez.

Në të njëjtin vit Cristiano Ronaldo u vu re edhe nga italiani Luciano Moggi i cili do ta kishte pëlqyer te Juventusi, shumë afër blerjes së lojtarit; megjithatë, marrëveshja zbehet.

Cristiano Ronaldo bëri debutimin e tij në ekipin e parë gjatë një ndeshjeje kundër Interit në raundin e tretë kualifikues të Champions League 2002-2003. Në sezonin e tij të parë në Sporting ai do të bëjë 25 paraqitje në ligë, 11 prej të cilave si titullar.

Më 13 gusht 2003 ai u transferua në Angli nëManchester United për 12.24 milionë funte, duke e bërë atë adoleshentin më të shtrenjtë në historinë e futbollit anglez. Në Mançester si dhe në kombëtaren portugeze luan si mesfushor sulmues apo anësor. Me kombëtaren portugeze ai ishte zëvendës-kampion i Evropës në Euro 2004.

Shiko gjithashtu: Biografia e Karlit të Madh

Ndër futbollistët më të mirë sot, ai ishte një nga protagonistët, në vitin 2008, i suksesit të trefishtë të Manchester United në UEFA Champions League, Premier League dhe FIFA Kupa e Botës për Klube. Tashmë i dyti në renditjen e Topit të Artë 2007, ai fitoi edicionin e 2008, portugez i tretë që e fiton këtë çmim. Ai gjithashtu fitoi Këpucën e Artë 2008 dhe FIFA World Player.

Cristiano Ronaldo

Në fund të sezonit 2008/2009 ai u punësua nga Real Madrid për shumën rekord prej 93.5 milionë euro: ai është më e paguar ndonjëherë. Në jetën private, ai është i lidhur në mënyrë romantike me supermodelen ruse Irina Shayk.

Në 2014 iu dha Topi i Artë. Me këtë rast ai deklaroi:

Nuk më mjafton të jem më i miri në Portugali. Dua të jem më i miri ndonjëherë dhe punoj për të. Pastaj varet nga mendimi i të gjithëve: por kur të dal në pension, do të shikoj statistikat dhe dua të shoh nëse do të jem ndër më të fortët ndonjëherë. Unë do të jem atje me siguri.

Përgjigjet një vit më vonë: Topi i Artë 2015 i përket gjithashtu CristianoRonaldo .

Kampioni i Europës me Portugalinë

Në vitin 2016 e tërhoqi kombëtaren drejt fitores së titullit të parë historik europian: për fat të keq, në minutat e para të finales kundër Francës, ai. u detyrua të largohej nga fusha për shkak të lëndimit; megjithatë, ai është i pari nga ekipi që e ngriti kupën në qiell në fund të ndeshjes (1-0 pas kohës shtesë). Në Kupën e Botës 2018 në Rusi, Portugalia e tij bëri debutimin e tij kundër Spanjës duke nënshkruar një hat-trick (finale 3-3).

Në 2018 ai e tërhoqi ekipin e tij kombëtar në Kupën e Botës në Rusi duke shënuar një hat-trick në ndeshjen e parë. Megjithatë, Portugalia u eliminua nga Uruguai i mikut Edinson Cavani në raundin e 16-të. Disa ditë më vonë ai bëri të ditur se qëllimi i tij ishte të vinte të luante në Itali, i veshur me një fanellë të Juventusit: marrëveshja u mbyll disa ditë më vonë.

Në prill 2019, me Juventusin që fitoi Scudetton e tetë radhazi, Ronaldo u bë lojtari i parë në botë që ka fituar një titull kombëtar me ekipin e tij në vendet më të rëndësishme të futbollit (tre vendet e para në renditjen e UEFA-s) : Anglia, Spanja, Italia.

Cristiano Ronaldo pranë statujës së tij

Larhet nga Juventusi në fund të gushtit 2021, pas tre sezonesh. Skuadra e tij e re është Manchester United anglez, ku rikthehet pas gati njëzet vitesh.

Pas izhgënjyes Botërori i zhvilluar në Katar në fund të vitit 2022, lajmërohet çuditërisht transferimi i tij në një ekip të Arabisë Saudite: është Al-Nassr, një ekip nga qyteti i Riadit. Kontrata e re monumentale parashikon një tarifë prej 200 milionë euro në vit.

Cristiano Ronaldo: fëmijët dhe jeta private

Djali i parë i Ronaldos quhet Cristiano Jr. dhe ka lindur në vitin 2010 nga një nënë surrogate; identiteti i gruas nuk është bërë kurrë i ditur. Më pas ajo kishte binjakë në qershor të 2017: Eva Maria dhe Mateo; edhe ata kanë lindur nga një nënë surrogate, me sa duket banuese në SHBA; si ai i mëparshmi, por edhe në këtë rast nuk kemi asnjë informacion tjetër. Gjithashtu në vitin 2017, më 12 nëntor, lindi një vajzë e katërt: Alana Martina lindi nga e dashura e saj Georgina Rodriguez , një modele spanjolle.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .