Biografia e Allen Ginsberg

 Biografia e Allen Ginsberg

Glenn Norton

Biografia • Beato beat

 • Botimet italiane të Allen Ginsberg

Allen Ginsberg lindi më 3 qershor 1926 në Newark, New Jersey, tani për të gjitha qëllimet dhe qëllimet një periferi të Nju Jorkut. Fëmijëria e tij ishte e privilegjuar si djali i madh i një çifti të pasur hebre të klasës së mesme. Babai është një mësues i njohur i letërsisë, ndërsa nëna, me origjinë ruse, është një aktiviste e përkushtuar prokomuniste, e cila merrte me vete djalin e saj në mbledhjet e partisë. Kjo lloj eksperience e shenjon jo pak Allenin dhe me të vërtetë i ofron atij një perspektivë politike përmes së cilës ai do të shikojë botën. Nga pikëpamja e prirjeve, Allen i vogël shfaq interes për fatin e punëtorëve dhe klasës së shfrytëzuar nga e gjithë bota, për të ndihmuar të cilët ëndërron të bëhet avokat.

Ai studioi, punoi shumë dhe më në fund në vitin 1943 fitoi një bursë në Universitetin e Kolumbias. Këtu ata studiojnë personazhe të panjohur në atë kohë, por që do të kenë një ndikim të thellë në strukturën artistike amerikane. Grupi me të cilin ai bashkohet përfshin emra si Jack Kerouac, Neal Cassady, Lucien Carr dhe William Burroughs (në fakt një dekadë më i vjetër dhe me të cilët ai nuk kishte lidhje).

Ginsberg e kishte zbuluar tashmë poezinë në shkollën e mesme, mbi të gjitha duke lexuar Walt Whitman, por takimi me personalitete kaq të forta, të çmendura dhe kurioze e futi atë edhe në lexime alternative.si dhe ngjall tek ai një dëshirë për të zgjeruar perceptimet e tij dhe kështu krijimtarinë e tij.

Në këtë kontekst, intelektualët e rinj shumë shpejt zhvillojnë një tërheqje të fortë ndaj drogës, e cila për shumë prej tyre bëhet një obsesion i vërtetë. Përveç kësaj, ata tërhiqen edhe nga krimi dhe seksi dhe në përgjithësi nga gjithçka që përfaqëson, në sytë e tyre, shkeljen e kodeve të ngurta të imponuara nga shoqëria borgjeze. Në përgjithësi, Ginsberg, në mes të kësaj klime të “deliriumit” psikologjik, është ai që arrin ta mbajë veten më të kthjellët, duke përdorur energjitë e tij për të nxjerrë më të mirën – thënë fjalë për fjalë – nga miqtë e tij të çmendur.

Ndërkohë, rezultati i gjithë atyre ekseseve ishte se shumë nuk mundën të përfundonin studimet, ndërsa vetë Ginsberg u pezullua nga universiteti. Më pas ai fillon të kontaktojë me njerëzimin e larmishëm që frekuentonte Times Square në Nju Jork, shpesh i përbërë nga të dëbuar dhe hajdutë (shumica e miqve të Burroughs). Droga sigurisht që nuk mungon, po ashtu edhe vizitat në lokalet homoseksuale. Në veçanti, përdorimi i drogës i bind ata të shkojnë drejt vizioneve të mëdha poetike çdo herë, të cilat ai dhe Kerouac do t'i quajnë "New Vision".

Një prej këtyre Vizioneve ka mbetur legjendar. Në një ditë vere të vitit 1948, duke lexuar William Blake në një apartament në Harlem,poeti njëzet e gjashtë vjeçar ka një vizion të tmerrshëm dhe të çmendur në të cilin Blake i shfaqet personalisht, duke e tronditur për ditët në vijim. Në të vërtetë, ai fillon t'u thotë familjes dhe miqve të tij se më në fund kishte gjetur edhe Zotin.

Në atë kohë Ginsberg kishte shkruar tashmë shumë poezi, të cilat nuk ishin botuar kurrë. Pika e kthesës vjen kur ai lexon poezinë e tij "Ulërima" ("Ulërima", deri më sot më e famshmja e tij), në legjendën e atëhershme "Gjashtë galeria e leximit të poezisë". Fama vjen shpejt dhe dërrmuese. Vargjet e tij fillojnë të qarkullojnë dhe në vitin 1956 shtëpia botuese e Lawrence Ferlinghetti, "City Lights Books", boton "Ulërima dhe poezi të tjera", shkaku i sprovave dhe turpërimit për qëndrimin e tij të qartë në favor të homoseksualitetit. Megjithatë, asnjë gjyq dhe asnjë ankesë nuk do ta pengonte “Ulërimën” të bëhej një nga poezitë më të famshme në letërsinë bashkëkohore. " Kam parë mendjet më të mira të brezit tim të shkatërruar nga çmenduria " është hapja e paharrueshme. Ginsberg është shkrimtari i parë i beat, në fakt, që ka arritur një audiencë kaq të madhe.

Së bashku me pohimin e tij personal, e gjithë lëvizja Beat në tërësi u rrit dorë për dore. Në të njëjtën kohë, Amerika e periudhës përshkohet nga klima e vendosur e frikës nga Lufta e Ftohtë dhe nga ajo e dyshimit të shkaktuar nga Komisioni përzgjedhjet anti-amerikane, të kryesuara nga senatori McCarthy. Në këtë kontekst të mbylljes sociale dhe kulturore, shpërthejnë autorë të rrahjeve, tashmë të “zhdoganuar” nga Ginsberg dhe poezia e tij mosrespektuese.

Në fillim të viteve '60 aventura e Ginsberg nuk mbaroi. Ai është ende i etur për eksperimente dhe përvoja të reja. Vena e tij krijuese është ende e fortë dhe e bollshme. Një personazh i çuditshëm hyn në skenën e hipive, një lloj alkimisti modern, Timothy Leary, të cilit i detyrohemi zbulimin e LSD-së, ilaçit psikedelik që Ginsberg e mirëpret me entuziazëm, duke ndihmuar në dekantimin dhe përhapjen e tij.

Shiko gjithashtu: Biografia e Danilo Mainardi

Në të njëjtën kohë, interesi për fetë nga Lindja u bë gjithnjë e më i fortë, në një farë mënyre mjaft i ngjashëm me misticizmin gjenerik tipik të asaj epoke. Gjithashtu në këtë rast Ginsberg është një i aftë entuziast dhe i përkushtuar i kultit "të ri" budist, derisa ai frekuentoi gurun kontrovers tibetian Chogyam Trungpa Rinpoche. Studimi i "Librit tibetian të të vdekurve" dhe filozofive orientale bëhen një pikë qendrore e reflektimit të Allen Ginsberg dhe do të lënë gjurmë të thella në poezinë e tij.

Ginsberg më pas e bëri "leximin" (leximin në publik) një ngjarje popullore dhe shumë tërheqëse që arriti të përfshijë mijëra të rinj (në Itali ende kujtojmë audiencën e madhe që mirëpriti fjalimin e tij në Festivalin e Poetëve tëCastelporziano). Së fundi, së bashku me Anne Waldman, ai krijoi një shkollë poetike, "Jack Kerouac School of Disebody Poetics", në Institutin Naropa në Boulder, Kolorado.

Pas shumë peripecive të tjera, iniciativave, leximeve, polemikave e kështu me radhë (të festojë invektivat e tij në mbledhjet e Demokratëve), Ginsberg vdiq më 5 prill 1997 në fshatin Lindor të qytetit të Nju Jorkut për shkak të një ataku zemre dhe kanceri që e kishte prekur prej disa kohësh.

Botime italiane nga Allen Ginsberg

 • Lehtë si frymëmarrja. Shënime, mësime, biseda, faks minimal, 1998
 • Nga Nju Jorku në San Francisko. Poetika e improvizimit, faks minimal, 1997
 • Hydrogen Jukebox. Teksti origjinal përballë, Guanda, 2001
 • Paris Rome Tangier. Ditaret e viteve 50, Il Saggiatore, 2000
 • Scream & Kadish. Me CD, Il Saggiatore, 1999
 • Bluzi i parë. Lecka, balada dhe këngë me harmoni (1971-1975). Teksti origjinal përballë, TEA, 1999
 • Ditari indian, Guanda, 1999
 • Babi fryma lamtumirë. Poezi të zgjedhura (1947-1995), Il Saggiatore, 1997
 • Scream & Kaddish, Il Saggiatore, 1997
 • Rënia e Amerikës, Mondadori, 1996
 • Përshëndetje kozmopolitane, Il Saggiatore, 1996
 • Dëshmia në Çikago, Il Saggiatore, 1996

Nga Allen Ginsberg, Bob Dylan dhe Jack Kerouac:

Battuti & e bekuar. Rrahjet e treguara nga rrahjet, Einaudi, 1996

Shiko gjithashtu: Biografia e Isak Njutonit

Për Allen Ginsberg:

ThomasClark, Intervistë me Allen Ginsberg. Parathënie nga Emanuele Bevilacqua, faks minimal, 1996

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .