Biografia e Riccardo Fogli

 Biografia e Riccardo Fogli

Glenn Norton

Biografia

  • Riccardo Fogli and the Pooh
  • Karriera solo
  • Vitet 80
  • Vitet 90, 2000 dhe më vonë

Riccardo Fogli lindi më 21 tetor 1947 në Pontedera, në Toskanë. Ai bëri debutimin e tij në botën e muzikës si basist dhe frontmen i Slenders , një grup rock nga Piombino, duke punuar ndërkohë si montues gomash. Gjatë një turneu në Italinë e Veriut, ai performoi me Slenders në "Piper" në Milano, ku mënyra e tij e të kënduarit dhe të luajturit u vlerësua veçanërisht nga një grup i udhëhequr nga Mauro Bertoli dhe Valerio Negrini: the Pooh .

Shiko gjithashtu: Biografia e Fernanda Lessa

Këta të fundit kërkojnë nga Riccardo Fogli që t'i bashkohet në vend të Gilberto Faggioli, tashmë i destinuar të largohet nga formacioni edhe për shkak të karakterit të tij inatç. Fogli pranon, ndërsa të dobëtit marrin një kontribut ekonomik në këmbim të pagesës së furgonit.

Shiko gjithashtu: Paolo Fox, biografi

Riccardo Fogli and the Poohs

Albumi i parë i Poohs del në vjeshtën e vitit 1966: ai quhet " Për ata si ne " dhe përmban, ndër të tjera, kënga "Nel Buco", një cover i këngës "U shihja në pasqyrë": Roli i Foglit në këtë LP, të them të drejtën, është mjaft i kufizuar, edhe sepse shumë pjesë ishin përfunduar para ardhjes së tij.

Më pas, Mauro Bertoli largohet nga grupi, i cili bëhet një kuartet: i ndjekur nga këngët e suksesshme të kënduara nga Riccardo Fogli si" Little Katy " dhe "In silence", ndërsa në vitin 1969 u publikua LP "Contrasto", ku këngëtarja toskane ishte me të gjitha qëllimet dhe qëllimet drejtuese vokale.

Në vitin 1970 ishte radha e "Memorie", në të cilën duket qartë se zëri i vetëm i Pooh është Riccardo: për Valerio Negrinin dhe Roby Facchinetti ka pak hapësirë. Megjithatë, në qershor të të njëjtit vit, interpretuesi pisan debutoi si solist me "Zan zan/10 urdhërimet e dashurisë", 45 rpm të cilën e regjistroi me emrin artistik Renzo në shoqërinë e Viola Valentine.

Menjëherë më pas, 45 rpm " Tanta dëshira për të " nga Pooh sheh mbështetjen e Riccardo Fogli nga Dodi Battaglia. Riccardo këndon vetëm, megjithatë, " Pensiero " dhe "Che favola sei", por në albumin "Opera prima" roli i aktorit dytësor fillon të jetë pranë tij: për këtë Fogli në 1973 zgjedh të largohet. grupi, për më tepër në mes të një turneu.

Karriera e tij solo

Duke lënë Pooh gjithashtu falë sugjerimeve të Patty Pravo, të dashurës së tij në atë kohë, ai bëri debutimin e tij me LP-në e tij solo " Ciao love, si je ", e cila gjithsesi merr një sukses shumë të kufizuar, ashtu si Poohs, falë "Parsifal", janë edhe protagonistë të një turneu në Amerikë.

Prandaj zgjedhja e Foglit duket se është një dështim kolosal: këtë e zbulon edhe pjesëmarrja e tij, në vitin 1974, në "Festival di Sanremo" me këngën "Bashkëpunëtorë", e cilakalon pa u vënë re dhe e njëjta gjë ndodh me "Dude, ti je një gjigant". Në vitin 1975 këngëtarja nga Pontedera mori pjesë në "Un disco per l'estate" me këngën "Guardami", por edhe në këtë rast reagimet nga publiku ishin zhgënjyese.

Diçka duket se do të ndryshojë në vitin 1976 falë "Mondo", një single që e lejon atë të rikthehet, të marrë pjesë në "Festivalbar" dhe të fitojë Disco Verde. Më pas vjen publikimi i “ Riccardo Fogli ”, LP-ja e tij e dytë, ku ndër të tjera përfshihet edhe një riinterpretim i këngës “In silence”. Në vitin 1977 i takon "Dielli, ajri, drita, qielli", ku përfshihen këngë si "Këtu fillon dita" dhe "Ana që kujton": me tekstet e shumicës së këngëve merret poetja Carla Vistarini. .

Vitin pasardhës u botua "Io ti porto via", një koleksion i ndjekur, në 1979, nga singulli "Che ne sai", një sukses që arriti në krye të top-listave. Në të njëjtin vit duhej të dilte "Matteo", një album i prodhuar nga Fogli me bashkëpunimin e Marcello Aitianit, por albumi u ndërpre sepse ishte shumë ndryshe nga zhanri me të cilin artisti kishte mësuar publikun deri në atë moment.

Vitet 80

Në vitin 1980 Riccardo Fogli regjistroi LP-në "Alla fine di un lavoro", e cila përfshinte këngën "Ti amo pero", ndërsa vitin e ardhshëm "Campione", nga i cili nxirret single "Melanconia", fitues i Disco diPlatinum, Telegatto dhe Vela d'Oro.

Në 1982 Fogli merr pjesë në "Festival di Sanremo" me " Historitë e çdo dite ", e cila e sheh atë si fitues në skenën e Ariston. Megjithatë, pasojnë edhe polemika të ashpra, të cilat hipotezojnë një sukses të blerë fjalë për fjalë nga kompania diskografike, të cilat në asnjë rast nuk ndikojnë në suksesin e këngës, e cila fiton Disco d'Oro, çmimin Radio Corriere TV dhe Telegatto, dhe lejon Fogli për të kënduar në “Eurovision Song Contest”.

Vitet 1990, 2000 dhe më vonë

Në vitin 1991 ai u kthye në Sanremo me "I luy you listen", një këngë e përfshirë në albumin "A half of the udhëtim", për t'u rishfaqur më pas në Ariston edhe vitin e ardhshëm me "Në një natë si kjo". Pas " Fogli su Fogli ", një album unplugged i vitit 1995, në 1996 Riccardo kthehet në Sanremo me "Romanzo", i cili megjithatë nuk e kalon vendin e nëntëmbëdhjetë në renditje; dy vite më vonë radha e albumit “Ballando”.

Në 2004 Fogli mori pjesë në " Music Farm ", një reality show i prezantuar në Raidue nga Amadeus, duke fituar dhe duke marrë mundësinë për të publikuar një CD me interpretimet e këngëve të kënduara gjatë program .

Vitin pasardhës ai regjistroi albumin e parë të papublikuar të mijëvjeçarit të dytë, "Do të ketë ditë më të mira", në të cilin shumica e pjesëve janë shkruar nga Gatto Panceri.

Në verën e vitit 2010, "Fogli dijeta dhe muzika", biografia e pare kushtuar Riccardo Fogli , shkruar nga Fabrizio Marcheselli dhe Sabrina Panti; tre vjet me pas mori pjese ne "Tale e Quali Show", talent show nga Raiuno i prezantuar nga Carlo Conti.

Në 2015 ai kthehet për të luajtur me Pooh për " Reunion ", një turne me të cilin grupi synon të festojë 50 vite aktivitet , synim i arritur në vitin 2016. Në fillim të vitit 2019 merr pjesë si konkurrent në edicionin e 14-të të Isola dei Famosi.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .