Biografia e Daniela Del Secco e Aragonit

 Biografia e Daniela Del Secco e Aragonit

Glenn Norton

Biografia

  • Vitet 90
  • Origjina fisnike?
  • Vitet 2000 dhe 2010

Daniela Del Secco lindi më 15 dhjetor 1951 në Romë. E specializuar në komunikimet multimediale, midis viteve 1983 dhe 1987 ajo organizoi dhe prezantoi një sërë shfaqjesh nën patronazhin e provincës së Milanos, të cilat u zhvilluan në sallën e Kongreseve në via Corridoni në kryeqytetin Lombard. Më 23 shtator 1992 u regjistrua në Urdhrin Kombëtar të Gazetarëve të Lombardisë: si gazetar bashkëpunoi, ndër të tjera, me "Il Giornale", "L'Umanità", "Il Resto del Carlino", "Il Giorno" dhe " Kombi”.

Vitet '90

Në vitet '90, ajo shfaqet në një televizion lokal në Lazio si shitëse e make-up-it dhe kremrave, duke përfituar nga përvoja e saj si ish-estetiste (ajo e quan veten estetolog ). Për më tepër, ai është pranë Alessandro Cecchi Paone në programin "Ylli 90", transmetuar në Rete4; Më pas ai iu bashkua gazetarit Cesare Lanza në Telelombardia, duke prezantuar një talk show në orët e vona të mbrëmjes.

Shiko gjithashtu: Biografia e Aleksandër Pushkinit

Në vjeshtën e vitit 1991 për "Tg2 Pegaso" ai krijoi një program kushtuar Fasti Verolanit. Prezantuesja e "Il Caffè della Versiliana" së bashku me gazetarin Romano Battaglia, në vitin 1992 Daniela Del Secco d'Aragona ishte në Canale 5 me "Gente Comune", për të sjellë më pas talk show-t e saj në teatrin në Forte. dei Marmi, Piza dhe Firence. Ndërkohë ai është mysafir iprogrami i përditshëm Cinquestelle "Mezzogiorno è"; në Raidue ai paraqet "Premio Scirea" së bashku me Gianfranco De Laurentiis.

Luftohem çdo ditë: zgjohem në mëngjes, ngrihem, vesh armaturën dhe si të gjithë marr në fushë dhe herë fitoj, herë fitoj dhe herë fitoj!

Për më tepër, ai drejton emisionin "Tirrenia Chic anni '60", i transmetuar në stacionet lokale toskane. Mes viteve 1994 dhe 1996 ai ishte në krye të "Splinters of beauty", një talk show kulturor i shfaqur në kohën kryesore në GBR. Profesor i dermokozmetikës në Fakultetin e Estetikës në Universitetin Leonardo Da Vinci në Romë, ai është i angazhuar në kërkime kundër plakjes në këtë fushë, duke krijuar një linjë produktesh për kujdesin e trupit dhe fytyrës.

Origjina fisnike?

E njohur si markeze "d'Aragona" , ajo nuk ka asnjë lidhje reale me fisnikët homonikë të familjes Secco d'Aragona: është ajo vetë, në fakt, për të shtuar "d'Aragona" mbiemrit të saj Del Secco . Pavarësisht kësaj, me kalimin e viteve ajo prezantohet si markeze dhe ftohet në ahengje të shumta romake, në shoqërinë e vajzës së saj Ludovica, edhe nëse aristokratët romakë e dinë mirë mashtrimin e saj.

Dikush mund të lindë ose jo aristokrat, por bëhet fisnik vetëm nëpërmjet virtytit.

Vitet 2000 dhe 2010

Në 2008 dhe 2009 ai ishte përgjegjës përfaqja e emisionit të revistës “Fleming Roma”. Në vitin 2012 ajo ishte në Raiuno si kritike e kostumeve për "Unomattina Rosa". Në vitin 2013, megjithatë, ai mori pjesë në Beijing Express , një shfaqje aventureske e transmetuar në Raidue. Më pas asaj iu besua rubrika e postës së të përjavshmes "Nuovo", e drejtuar nga Riccardo Signoretti.

Në vitin 2014 ishte komentator i "La vita in Directe", pasdite të Raiuno. Në verën e të njëjtit vit, markeza Daniela Del Secco d'Aragona ishte mysafire e "Unomattina Sapore di sole", përkrah Ingrid Muccitelli-t; ndërsa në vjeshtë është kritike kostumesh në “Torto o vero - Il verditto finale”, prezantuar në Raiuno nga Monica Leofreddi. Në të njëjtin vit ai botoi librin "Si të bëhesh markezë dhe të jesh i tillë në të gjitha rastet e jetës".

Në verën e vitit 2015, ai ishte komentator në "Unomattina Estate", me Benedetta Rinaldi dhe Alessandro Greco dhe në "Estate live", me Eleonora Daniele dhe Salvo Sottile. Në shtator të po këtij viti ai luajti në "Tutto va ben... Madama la Marchesa", një muzikal me Milk & Kafe me regji nga Marco Simeoli. Një vit më pas, ai mori pjesë në një episod të edicionit të shtatë të "Ciao Darwin", të drejtuar nga Paolo Bonolis në Canale 5, dhe në të njëjtin rrjet ai ishte pjesë e jurisë së "Selfie - Things ndryshojnë", me Simona Ventura. .

Daniela Del Secco d'Aragona është në Instagram mellogaria @marchesadanidaragona

Shiko gjithashtu: Biografia e Renato Rascel

Në 2018 Daniela Del Secco d'Aragona u zgjodh për t'iu bashkuar kastit të konkurrentëve në edicionin e tretë të "Big Brother Vip" , i prezantuar në Canale 5 nga Ilary Blasi: me të janë, ndër të tjera, Lory Del Santo, Enrico Silvestrin, Elia Fongaro dhe Stefano Sala.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .