Biografia e Augusto Daolio

 Biografia e Augusto Daolio

Glenn Norton

Biografia • Vagabond i përjetshëm

Gjysma e Italisë ende i këndon këngët e tij me zë të lartë, të drejtpërdrejtë dhe të menjëhershëm, melankolike por pa njolla, tamam si ai. Me vdekjen tragjike të Augusto Daolios për shkak të një forme agresive të kancerit të stomakut, u duk se në vorbull do të përfundonte edhe grupi i tij, Nomads. Fatmirësisht anëtarët e tjerë të grupit kanë mundur të reagojnë dhe Nomadi janë edhe sot protagonistë të skenës italiane me këngët e tyre të mrekullueshme.

Shiko gjithashtu: Biografia e Simona Ventura

Augusto Daolio lindi në Novellara (Reggio Emilia) më 18 shkurt 1947. Aventura e tij në botën e muzikës filloi si adoleshent dhe menjëherë me grupin 'Nomadi': ansambli ishte i destinuar të shndërrohej në një kult. grup në historinë e muzikës pop italiane.

Personaliteti i butë dhe në të njëjtën kohë i tejmbushur i Augustit shënoi thellësisht fatin e Nomadëve. Zëri i tij unik, paksa hundor, por i aftë për një mijë lakime, mënyra e tij e të qenit në skenë, aftësia e tij për të tërhequr publikun, e bëjnë menjëherë një lloj flamuri, si dhe simbolin dhe shpirtin e kompleksit.

Venia e tij krijuese është gjithashtu e pakrahasueshme. Autor i teksteve të bukura, të cilat më vonë u bënë gurthemele të repertorit të gjerë Nomadi, himnet e tij, shpikjet e tij poetike janë themelore për shumë të rinj të viteve '60 dhe '70.

Veprimtaria artistikedi Daolio nuk shprehet në muzikë. Ai gjithashtu derdh vullnetin e tij të tejmbushur për të jetuar në pikturë dhe skulpturë, me rezultate që nuk janë aspak të neveritshme. Dora e tij udhëhiqet nga një imagjinatë e madhe që e shtyn atë të kërkojë një mënyrë dhe stil absolutisht magjik.

Shoqëruesja e tij e përjetshme është Rosanna Fantuzzi e cila pas vdekjes së mburravecës do të themelojë Shoqatën "Augusto per la vita".

Marrëdhënia me audiencën e tij ka qenë gjithmonë e mrekullueshme. Augusto nuk e konsideronte kurrë veten një "yll" të madh, i pëlqente të ishte me njerëz të zakonshëm, me fansat e tij, ose më mirë me miqtë e tij që dyndeshin në koncerte të ndryshme në numër të madh. Një nga cilësitë e tij kryesore ishte thjeshtësia.

Edhe në fazat e fundit të sëmundjes vazhdoi të kishte atë forcë, atë kokëfortësi që e kishte bërë njeriun e madh që ishte.

Augusto Daolio ndërroi jetë më 7 tetor 1992.

Më 13 mars 1993, pas dhimbjes së madhe, grupi rifilloi aktivitetin.

Shiko gjithashtu: Biografia e Arrigo Sacchi

Danilo Sacco (vokal dhe kitarë) dhe Francesco Gualerzi (vokal dhe instrumente të ndryshme) më vonë iu bashkuan grupit për të mbajtur lart flamurin Nomadi, dhe në mënyrë implicite atë të Augustit.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .