Biografia e Sabrina Salerno

 Biografia e Sabrina Salerno

Glenn Norton

Biografia • Ka më shumë se vetëm këmbët

Sabrina Salerno ka lindur në Genova më 15 mars 1968. E bukur tërheqëse që në adoleshencën e saj, në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç ajo u zgjodh Miss Liguria, trampolina që do të lejojë për të hedhur hapat e parë të ndrojtur në botën e argëtimit. Fillimisht e çorientuar dhe e pasigurt, në realitet gjenovezja e bukur ka zhavorr dhe mezi pret rastin e duhur për të treguar thonjtë e saj joshëse. Megjithatë, shumë nga qëndrimet e saj të rënda fshehin një dramë personale, siç rrëfen ajo vetë në faqen e saj personale: "Babai im la nënën time kur ajo mbeti shtatzënë dhe nuk donte të më pranonte. Unë u rrita për pesë vjet me gjyshërit sepse Nëna ime nuk mundi të kujdesej për mua, sepse ai duhej të punonte. Unë isha dymbëdhjetë vjeç kur u përpoqa të ktheja atë që më kishte borxh babai: dashuri, mbështetje, siguri dhe butësi. E thirra në telefon. Në anën tjetër gjeta një mur. Gjithsesi u rrita duke u përpjekur të forcoj edhe më shumë armaturën time”.

Sidoqoftë, fiziku i saj praktikisht perfekt femëror, vështrimi i paqartë por tejet seksi (vuan nga një vështrim shumë i lehtë i Venusit që i shkon shumë), format e saj bujare nuk mund të kalonin pa u vënë re. Në 1985, në fakt, ai mori menjëherë pjesë në një transmetim të rëndësishëm, "Premitissima", drejtuar nga ai përbindësh i vërtetë.i shenjtë i shfaqjes që është Johnny Dorelli. Edhe nëse Sabrina nuk mund të zbresë në një ndihmës të thjeshtë. Ajo dëshiron të luajë letrat e saj në botën e muzikës, e tërhequr ashtu siç është nga produksionet ndërkombëtare dhe nga vala e gjatë e “valles” që mbretëronte në ato vite.

Shiko gjithashtu: Biografia e Enrico Piaggio

Sabrina Salerno

Ai zhytet, rrezikon besueshmërinë e tij dhe prodhon këngën e tij të parë "Sexy Girl", një nga këngët e pakta të lindura në Itali, por kënduar në anglisht dhe bie në vend. Singli ngjitet në top listat italiane dhe gjermane. Më në fund, në botën e asfiksuar të muzikës italiane, e përbërë nga melodi të shpalosura dhe atmosfera budallaqe, dikush që ka guximin të prezantohet me një fustan që do ta kishin zili yjet e huaja më të njohura. Në dëgjim të parë, në fakt, pjesa nuk duket vërtet si një prodhim vendas, por një pjesë e importuar drejtpërdrejt të paktën nga i gjithë Kanali.

Pasi testuar terrenin e miratimit të publikut, prandaj, është koha për të ndërmarrë një hap edhe më të rëndësishëm, që është nxjerrja e një albumi të tërë. Në vitet 1986-87 ishte radha e "Sabrina", e cila përmban këngën "Boys", një tjetër sukses, këtë herë i përhapur dhe i mirëpritur në të gjithë Evropën (si dhe në Amerikën e Jugut dhe Australi).

Vitet në vijim shënohen nga një punë e madhe dhe kërkesa të shumta, si dhe me incizim të pjesëve të ndryshme, të cilat të gjitha priten rregullisht mirë nga publiku. Albumi u publikua në vitin 1988"SuperSabrina" me këngën "Like a Yoyo". Tekstet e këngëve të saj janë gjithmonë pak pikante dhe seksi, Sabrina luan me lehtësi në imazhin e saj manovrues. Një personazh që është ndërtuar falë dhjetëra fotografive që kanë dalë në të gjitha gazetat në të cilat këngëtarja është gjithmonë provokuese dhe joshëse dhe në të cilat shfaqet shpesh pa vel. Pas një koncerti në Moskë në 1989, kinemaja u shfaq menjëherë dhe në të njëjtin vit ai xhiroi filmin "Fratelli d'Italia" së bashku me Jerry Calà.

Në vitin 1991 merr pjesë në Festivalin SanRemo së bashku me Jo Squillo me këngën "Siamo Donne". Në vitin 1995 debutoi në teatër nën regjinë e Alessandro Capone në rolin e Fata Morganës në veprën teatrale "Kalorësit e Tryezës së Rrumbullakët". Në vitin 1999, megjithatë, ai pati mundësinë të merrte pjesë në filmin "Jolly Blue" të Max Pezzali, njëkohësisht me publikimin e albumit të tij të ri "Një lule thyhet". Sabrina Salerno me Jo Squillo. transmetimi i ri i Italia 1 “Matricole e Meteore”, me nofkën ironike “Sexy Bond”. Për këtë rast, Salerno luan rolin e një agjenti special që ka për detyrë të gjuajë lavditë e botës së argëtimit që ishin të suksesshme në vitet '70 dhe '80 dhe më pastë rënë në harresë.

Nga viti 2001 deri në 2003 ka aktruar në teatër me muzikalin "Emozioni", me regji të Sergio Japino, me Ambra Angiolinin dhe Vladimir Luxuria. Muzikali është i suksesshëm dhe Sabrina bind kritikën. Në vitin 2004 lindi djali i saj Luca Maria, i cili kishte nga partneri i saj Enrico Monti, me të cilin u martua më pas në vitin 2006.

Në 2005 ajo luajti, me regji të Cristiano Ceriello, në filmin e pavarur "Colori", një vepër e frymëzuar nga Dogma 95, që e bën atë të fitojë çmimin e kritikës në Festivalin e Filmit në Salerno. Drejtuar nga vetë regjisori, ajo luajti në "Film D." i vitit 2006.

Nëntë vjet pas albumit të fundit, ai rikthehet në skenën muzikore italiane në shtator 2008 me një album të ri të titulluar "Erase/Rewind", dy CD që mbledhin 13 hite historike dhe 13 këngë pop të pabotuara rock. .

Shiko gjithashtu: Biografia e Jennifer Connelly

Për verën e vitit 2010 ai provon një ringjallje të viteve '80 duke u rishfaqur si këngëtar i çiftuar me seksi Samantha Fox, duke bërë duet në këngën e famshme "Call Me", e sjellë fillimisht në sukses nga grupi "Blondie". Gjithashtu në muajin korrik 2010 ai drejton katër episode të emisionit "Mitici 80" në kohën kryesore në Italia Uno.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .