Z. Rain, biografia: historia, këngët dhe karriera muzikore

 Z. Rain, biografia: historia, këngët dhe karriera muzikore

Glenn Norton

Biografia

  • Z. Shiu: fillimet në fushën muzikore
  • Përvoja e X Factor dhe albumi i parë
  • Gjysma e dytë e viteve 2010
  • Vitet 2020

Me katër albume në studio dhe më shumë se një dekadë në biznesin e muzikës, Z. Rain është një reper që ofron një version më të aksesueshëm të këtij zhanri muzikor edhe për publikun e gjerë. Pikërisht për këtë të fundit z. Rain është thirrur të bëjë përshtypje në funksion të pjesëmarrjes së tij të paralajmëruar në Sanremo Festival 2023 . Le të shohim në këtë biografi të shkurtër se cilat janë etapat e spikatura të karrierës artistike dhe private të kësaj këngëtareje.

Z. Rain: emri i tij i vërtetë është Mattia Balardi

Z. Rain: fillimet e tij në fushën muzikore

Mattia Balardi , ky është emri në zyrën e gjendjes civile i artistit të destinuar të njihet si Z. Rain lindi në Desenzano del Garda më 19 nëntor 1991.

Prirja e tij muzikore shfaqet qysh në moshë të re, e cila gjen shprehje në vlerësimin e qartë për zhanrin rep, i cili ndikon fuqishëm tek i riu Mattia. Kur ai vendos të ndjekë një karrierë në muzikë, djali merr pseudonimin dhe publikon mixtape-in ​​e tij të parë Time 2 Eat .

Eksperienca e X Factor dhe albumi i parë

Dy vjet më vonë ai vendos të ndjekë shembullin e shumë djemve të tjerë që provuan fatin:kështu merr pjesë në përzgjedhjet e programit televiziv X Factor .

Gjatë fazave të hershme atij i bashkohet edhe shoku i tij reperi Osso : të dy arrijnë të kalojnë me sukses përzgjedhjet, por zoti Rain vendos të braktisë programin menjëherë më pas.

2014 është një vit që shënon një fazë të rëndësishme në karrierën artistike të zotit Rain, i cili vendos të niset për turin e tij të parë , gjatë të cilit mbërrin në qytetet kryesore italiane.

Vitin pasardhës, artisti arrin të regjistrojë albumin e parë në studio , me titull Memories . Gjashtëmbëdhjetë këngët në disk priten nga kënga Gjithçka që kam . Ndër këngët e tjera bie në sy Carillon , e cila ka marrë certifikimin double platini nga Fimi rreth tre vjet më vonë.

Gjysma e dytë e viteve 2010

Në fillim të qershorit 2016, u publikua singulli Superhero , i cili iu dha rekord i artë .

Në fund të janarit 2017, zoti Rain publikoi këngën Unë rritem kurrë nuk qaj , i cili mori një përgjigje të mirë. Në të njëjtin vit dalin edhe dy këngë të tjera: në qershor është radha e Rainbow Soda , ndërsa tre muaj më vonë radiostacionet kombëtare transmetojnë këngën Survivor .

Shiko gjithashtu: Biografia e Sandra Bullock

Në fillim të vitit të ardhshëm zoti Rain konfirmon periudhën e veçantëproduktiv me publikimin e këngës së re Ipernova që shërben për të parashikuar albumin e dytë të regjistruar në studio me titull Efekti i fluturës .

Shiko gjithashtu: Biografia e Nina Moric

Një këngë e dytë Ops është nxjerrë nga albumi i publikuar në fund të janarit 2017, në funksion të programimit veror. I njëjti album u ripublikua më pas në një version të përditësuar me shtimin e katër këngëve bonus.

Pasi të mbarojë turneu kombëtar promovues, më 17 maj 2019, zoti Rain kthehet në radio me këngën e vetme La somma , me katër duar së bashku me Martina Attili .

Në këtë periudhë ka bashkëpunime të shumta, duke përfshirë ato me Annalisa dhe J-Ax , përkatësisht në single Un domani dhe Largohu nga këtu .

Vitet 2020

Në Mars 2020 u publikua kënga Fiori di Chernobyl , e cila pati menjëherë sukses.

Në vitin 2022 do të dalë albumi i ri: "Fragile".

Në fillim të dhjetorit 2022, karriera e zotit Rain shënon një kthesë shumë të rëndësishme: në fakt, gjatë konferencës së dedikuar për shtyp, drejtori artistik i eventit të Sanremos Amadeus njofton pjesëmarrjen. të artistit në edicionin e 2023 të eventit. Kënga e tij në konkurs titullohet Superheronjtë .

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .