Marta Fascina, biografia, historia dhe jeta

 Marta Fascina, biografia, historia dhe jeta

Glenn Norton

Biografia

  • Marta Fascina: vitet e para të jetës
  • Aventura politike e Marta Fascina
  • Jeta private dhe dashuritë e Marta Fascina

Marta Fascina ka lindur në Melito di Porto Salvo (RC) më 9 janar 1990. Politikanja e re, pavarësisht se ka mbajtur një profil shumë të ulët në rrjedhën e veprimtarisë së saj parlamentare që nga zgjedhja e saj, e detyroi politikën Marta Megjithatë, Fascina bëri bujë në vitin 2020, për shkak të zyrtarizimit të lidhjes sentimentale me Cavaliere, ish-kryeministrin Silvio Berlusconi . Zgjedhja e vajzës së re, vetëm tridhjetë vjeçe, për të ruajtur sa më shumë konfidencialitetin, pavarësisht rolit të saj publik, i detyrohet edhe moshës së saj të re, por edhe lidhjes së mëparshme të Silvio Berlusconit me Francesca Pascale, të njohur në media. Le të mësojmë më shumë për peripecitë private dhe profesionale të politikanes së re italiane Marta Fascina.

Marta Fascina

Marta Fascina: vitet e para të jetës së saj

Marta Antonia Fascina , kjo është emri i plotë i gruas së re, ka lindur më 9 janar 1990 në lokalitetin Melito di Porto Salvo, një qytet në provincën e Reggio Calabria. Toka kalabreze, megjithatë, është vetëm ajo vendase dhe është e dyta në formimin dhe lidhjet territoriale të Fascina me lidhjen me Campania. Marta Fascina në fakt jeton në Portici, nëprovincën e Napolit.

Që e re, vajza ndjeu një prirje për studime humaniste dhe pasioni i saj u konkretizua kur vendosi të regjistrohej në Universitetin La Sapienza të Romës. Këtu ai mori një diplomë në Letra dhe Filozofi .

Marta Fascina

Shiko gjithashtu: Biografia e Charles Bukowski

Prania e bukur dhe aftësia e natyrshme për menaxhimin e komunikimit publik e bëjnë atë të kërkojë punë në kontekstin e disa zyrave të shtypit. Pavarësisht se çfarë mund të sjellë një punë e këtij lloji, Marta ka bërë gjithmonë një jetë shumë diskrete, duke u kujdesur të qëndrojë shumë larg vëmendjes. Këtë e dëshmon përvoja e saj e punës si punonjëse e marrëdhënieve me publikun në zyrën e komunikimit në Milano, për të cilën ka pak lajme apo ndërhyrje në domenin publik.

Aventura politike e Marta Fascina

Marta Antonia Fascina zgjidhet në moshën vetëm njëzet e tetë vjeçare në rrethin e Campania 1 në radhët e partisë Cavaliere , Hajde Itali . Një atmosferë misteri qëndron ende mbi kandidaturën e saj dhe zgjedhjet e mëvonshme, pasi vajza u mbajt larg politikës.

Për shkak të disa polemikave, në vitin 2018 gazetarët i kushtuan vëmendje të veçantë zonës proporcionale Campania 1, e cila ka qenë gjithmonë e lidhur me një pozicion të shkëlqyer. Kur të vijë koha përkandidimi brenda listave, në fakt e reja Marta Fascina është e blinduar në dy zona, një nga arsyet e destinuara për të bërë bujë. Në Napolin verior, emri i tij shfaqet pas dy të mëdhenjve si Mara Carfagna dhe Antonio Pentangelo; ndërsa në Napolin e Jugut shfaqet menjëherë pas atij të Paolo Rusos, një tjetër eksponent në sy.

Marta Fascina me Mara Carfagna në Parlament

Kjo rrethanë i shtyn veçanërisht disa figura të qendrës së djathtë të nisin një protestë, e cila arrin deri në drejtues i lartë i Forza Italia. Pavarësisht reagimeve të hutuara të kandidatëve të tjerë potencialë në zgjedhjet e përgjithshme të 2018-ës, Marta Fascina u zgjodh dhe u betua zyrtarisht në mars të po këtij viti.

Gjatë dy viteve e gjysmë shërbimi në Parlament , Fascina regjistroi një numër të mirë pranish, duke u shfaqur gjithmonë shumë e kompozuar dhe profesionale , por duke i kufizuar fjalimet në një minimumi dhe deklaratat: në fakt politikani i ri zgjedh të ruajë të njëjtën rezervë tashmë karakteristike në kohën e debutimit të tij në punë.

Jeta private dhe afeksionet e Marta Fascina

Siç është e qartë, nuk mund të flasim për Marta Fascina pa u thelluar në lindjen e marrëdhënies me Silvio Berlusconi . Magjepsëse, gjithmonë e magjepsur nga njeriu i pushtetit dhe veçanërisht i dashur, që figura publike e ish-kryeministritmishëron në mënyrë të përsosur, ajo i afrohet Cavaliere rreth vitit 2018.

Shiko gjithashtu: Biografia e Elettra Lamborghini

Marta është gjithashtu shumë e afërt me Licia Ronzulli , asistentja historike e Silvio Berlusconit që jeton dhe punon në Arcore, si zakonisht për bashkëpunëtorët e sipërmarrësit. , politikan dhe manjat televiziv.

Më 19 mars 2022, ai lidhi partnerin e tij Silvio Berlusconi në një ceremoni të përcaktuar nga media si një "pothuajse martesë": një martesë amerikane, pa asnjë civile apo ligjore. vlerë.

Pak muaj më vonë ajo ishte kandidate në zgjedhjet politike të 25 shtatorit 2022, ajo u zgjodh në Marsala.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .