Biografia e Edith Piaf

 Biografia e Edith Piaf

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Një ylber në fyt

Edith Piaf ishte "realistja më e madhe e këngëve" franceze midis viteve 1930 dhe 1960. E lindur në Paris më 19 dhjetor 1915, emri i saj i vërtetë është Edith Gassion. Ai do të zgjedhë emrin artistik të Edith "Piaf" (që në parizian "argot" do të thotë "harabeli i vogël") me rastin e debutimit të tij, në vitin 1935.

Me origjinë fatkeqe, ai jetoi fëmijërinë e tij në mjerimin e rrethet pariziane të Belleville. Nëna e tij ishte një Livornese, Line Marsa, një këngëtare e martuar me akrobatin Louis Gassion. Legjenda thotë se Lina lindi në rrugë, e ndihmuar nga një flic, një polic francez.

Një pjesë të fëmijërisë e kalon në bordello të Nonna Marie në Normandi. Pastaj ka një audicion në "Gerny", një lokal kabare; e rëndësishme është mbrojtja e Louis Leple, impresarios i tij i parë, i cili vdiq në mënyrë misterioze disa vite më vonë.

Ai bëri debutimin e tij në vitin 1935, me një fustan të zi të thurur, mëngët e të cilit nuk mundi t'i mbaronte, dhe i mbuloi shpatullat me një stol, në mënyrë që të mos imitonte të madhen Maryse Damia, mbretëreshën e padiskutueshme të Kënga franceze e momentit. Ngjitja e tij drejt suksesit do të fillojë në vitin 1937, kur ai merr një kontratë me Teatrin ABC.

Me zërin e saj të larmishëm dhe kaleidoskopik, të aftë për një mijë nuanca, Piaf parashikoi mbi një dekadë atë ndjenjë rebelimi dhe shqetësimi që artistët do të mishëronin më vonëintelektualë të "bregut të majtë", ku do të përfshihen Juliette Greco, Camus, Queneau, Boris Vian, Vadim.

Ajo që i goditi ata që e dëgjuan të këndonte ishte se në interpretimet e saj ajo dinte të përdorte herë pas here tone agresive dhe acide, ndoshta duke ditur të kalonte papritur në lakime të ëmbla të ngjyrosura me butësi, pa harruar se disa gëzueshme shpirt që vetëm ajo ishte në gjendje ta ngjallte.

Tashmë e futur në perandorinë e të mëdhenjve të cilëve u kushtohet vëmendje e veçantë, përmes impresarios së saj të dytë, të frikshmit Raymond Asso, ajo njeh gjeniun e shumëanshëm të Cocteau i cili do të frymëzohet prej saj për shfaqjen. "La bella indiferente".

Militant gjatë luftës kundër Gestapos, ai pushtoi Francën pas luftës me "Le vagabond", "Le chasseur de l'Hô tel", "Les Historie du coeur", gjithashtu duke bërë turne në Shtetet e Bashkuara, një vend që në fakt e pret ftohtë, ndoshta i zhvendosur nga përsosja e artistit, i cili doli nga kanunet e konsoliduara të "chantause bukuroshe" të mbushur me ekzotizëm.

Shiko gjithashtu: Biografia e Paul Hendel

Por Edith Piaf është aq larg sa mund ta imagjinoni nga ajo mënyrë aktrimi dhe për t'u afruar me të dhe për të kuptuar artin e saj ju duhet një vëmendje e caktuar, një përpjekje që të lejon të shkosh përtej të dhënave sipërfaqësore .

Për më tepër, universi i kënduar në tekstet e tij është shpesh ai i tregimeve të përulura, të trishtuara dhe të pangushëlluara që synojnëduke thyer ëndrra shumë të lehta, të kënduara me një zë që përcjell botën e njerëzimit të përditshëm me dhimbjen e tij të pakufishme dhe torturuese.

Bashkëpunëtorë të rëndësishëm që do të krijojnë këtë përzierje magjepsëse, emra që ajo përfundimisht do të kontribuojë në futjen në botën e argëtimit, do të jenë personazhe më vonë të famshëm dhe të papërsëritshëm, si Yves Montand, Charles Aznavour, Eddie Costantine, George Moustaki , Jacques Pills dhe shumë të tjerë.

Shiko gjithashtu: Biografia e Barbara d'Urso

Ajo është gjithashtu aktore në rreth dhjetë filma, pas sukseseve të tjera duke përfshirë "Milord", intensive "Les Amantes d'un jour" dhe "La vie en rose", kënga e fundit një simbol i personit të saj. .

Pas një periudhe dekurajimi për shkak të vdekjes në një aksident të bashkëshortit të saj të tretë, boksierit Marcel Cerdan, ajo arriti famë botërore me "Non, je ne regrette rien".

Këngëtarja e madhe ndërroi jetë më 10 tetor 1963. Trupi i saj prehet në Père Lachaise, varrezat e famshme pariziane.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .