Mahmood (këngëtar) Biografia e Alexander Mahmoud

 Mahmood (këngëtar) Biografia e Alexander Mahmoud

Glenn Norton

Biografia

  • Mahmood dhe triumfi i tij në Sanremo

Alessandro Mahmoud , i njohur si Mahmood , lindi në Milano më 12 shtator 1992 nga një nënë sardenjë dhe një baba egjiptian. Ai filloi të studiojë këngë që në moshë të vogël. Në vitin 2012 mori pjesë në edicionin e gjashtë të talent show-t “X Factor”. Është futur në kategorinë Under Men e drejtuar nga Simona Ventura. Fillimisht u refuzua në Homevisit , më pas u peshkua nga televotimi dhe më në fund u eliminua gjatë episodit të tretë. Pas përvojës televizive ai fillon të shkruajë dhe prodhojë pjesët e tij.

Në vitin 2015 ai fitoi konkursin e këngës Zona Sanremo duke fituar kështu të drejtën për të marrë pjesë, në seksionin "Propozime të reja" , në Festivalin e Sanremos të vitit të ardhshëm: ai prezanton këngën "Harroj" , e cila u rendit e katërta.

Mahmood është i pranishëm në Instagram me llogarinë @mahmoodworld

Ai merr pjesë në edicionin e pestë të Summer Festival në 2017 duke prezantuar singulli i publikuar së fundmi Pesos . Fiton konkurrenca mes artistëve të seksionit Të rinjtë që performojnë në episodin e dytë.

Ndërkohë Mahmood punon edhe si autor për artistë të tjerë, duke marrë pjesë në kompozimin e këngëve si: "Nero Bali" nga Elodie me Michele Bravi dhe Gué Pequeno, platin i certifikuar; Hola (Unë them) nga Marco Mengoni feat.Tom Walker. Ai gjithashtu bashkëpunon me Fabri Fibra duke shkruar dhe duet me të në këngën "Luna" .

Mahmood dhe triumfi në Sanremo

Në shtator 2018 publikohet EP-ja e tij e parë "Gioventù Bruta" dhe në dhjetor të të njëjtit vit ai është një nga dy fituesit të Sanremo Giovani 2018 me këngën me të njëjtin emër. Kjo fitore i jep të drejtën për të marrë pjesë në Sanremo Festival 2019 me këngën "Soldi" , të cilën e ka shkruar së bashku me Dardust dhe Charlie Charles.

Ti më thuaj nëse / Ti doje vetëm para / Sikur të kishe para / Ti largohesh nga qyteti por askush nuk e di / Dje ishe këtu tani ku je babi / Më pyet si po shkon si po shkon si po shkon / Ju tashmë e dini se si po shkon si po shkon si po shkon(nga: Soldi)

Kënga triumfon krejt papritur në skenën e Ariston. Albumi i tij i parë me këngë të papublikuara, i titulluar si EP "Gioventù Bruciata" shpallet për fillimin e marsit të ardhshëm. Falë fitores së tij në San Remo, ai përfaqëson Italinë në Eurovision Song Contest 2019: ai vjen i dyti, afër fitores. 2019 konfirmohet si një vit i artë për këngëtaren milaneze: në MTV Europe Music Awards, më 3 nëntor, Mahmood fiton Best Italian Act .

Shiko gjithashtu: David Parenzo, biografia, historia dhe jeta Biografieonline

Në qershor 2021 publikohet albumi i tij i dytë në studio, i titulluar Ghettolimpo .

Në vitin 2022 ai do të kthehet në skenë në Festivalin e Sanremos: këtë herë si çift,me Bardhë . Kënga që ata prezantojnë quhet " Brividi ". Janë ata që fitojnë edicionin e 72-të. Është fitorja e dytë për Mahmood.

Shiko gjithashtu: Biografia e George VI të Mbretërisë së Bashkuar

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .