Biografia e Renato Rascel

 Biografia e Renato Rascel

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Dikur Rascel

Renato Rascel, emri i vërtetë Renato Ranucci ka lindur në Torino në vitin 1912. Ai është një nga monumentet e teatrit të lehtë italian, fatkeqësisht sot disi i harruar. Në karrierën e tij shumë të gjatë (vdiq në Romë në vitin 1991), ai varionte nga ngritje perdesh te revistat, nga komedia muzikore te argëtimi televiziv dhe radiofonik, duke mbuluar praktikisht të gjitha hapësirat që shfaqja ka zënë vazhdimisht në hapësirën e gati një shekulli.

Mund të thuhet se Rascel e kishte në gjak shfaqjen disi, po të kemi parasysh faktin se prindërit e tij ishin këngëtarë operetë. Prandaj, qysh në moshë të re, ai e gjeti veten duke shkelur skenat e shoqërive dramatike dhe teatrale amatore, pa lënë pas dore zhanre më "fisnike" si kori i zërave të fëmijëve të ngritur nga kompozitori Don Lorenzo Perosi (një tjetër harrues i famshëm i Italisë harrese). .

I pajisur me një energji njerëzore jo indiferente dhe një simpati dërrmuese, ai pati përvojat e tij të para të rëndësishme kur ishte pak më shumë se një adoleshent. Ai i bie baterive, kërcen tip-tap dhe, vetëm tetëmbëdhjetë vjeç, merr pjesë në treshen e motrave Di Fiorenza si këngëtar dhe kërcimtar. Në vitin 1934 ai u vu re nga Schwartzs dhe bëri debutimin e tij, si Sigismondo, në "Al Cavallino bianco". Më pas kthehet me Di Fiorenzas dhe më pas me Elena Grey dhe niset për një turne në Afrikë. Duke filluar nga viti 1941 ai themeloi uankompaninë e vet, së bashku me Tina De Mola, pastaj gruan e tij, me tekste nga Nelli dhe Mangini, nga Galdieri dhe në fund nga Garinei dhe Giovannini.

Falë këtyre përvojave ai ka mundësinë të zhvillojë karakterin e tij karakteristik, atë për të cilin në fakt do të njihet në mënyrë të pagabueshme nga publiku. Është karikatura e vogëlushit të butë dhe të hutuar, të trullosur dhe pothuajse të papërshtatshëm për të qenë në botë. Ai përpunon skica dhe këngë që janë kryevepra autentike të zhanrit Rivista, në shoqërinë e bashkëpunëtorëve dhe miqve që kanë mbetur me kalimin e kohës (mbi të gjitha, Marisa Merlini, dhe autorët e pashmangshëm Garinei dhe Giovannini). Në vitin 1952 është radha e një shfaqjeje që do të ketë një sukses të jashtëzakonshëm dhe që e konfirmon edhe një herë si të preferuarin e publikut. Është “Attanasio cavalo vanesio”, i cili do të pasohet nga “Alvaro më shumë corsaro” një tjetër sukses dërrmues. Janë shfaqje që vihen në skenë në një Itali të shënuar nga fundi i luftës së fundit botërore, të etur për dëfrim dhe argëtim, por që nuk harron episodet e hidhura dhe sarkazmën. Rascel vazhdon në të njëjtën rrugë, duke nxjerrë tituj me vazhdimësi, të gjitha të shënuara nga stili i tij i rafinuar dhe i çiltër. Këtu ai duartrokitet në "Tobia la candida spie" (tekstet vazhdojnë të jenë nga Garinei dhe Giovannini), "Un pair of wings" (një nga sukseset e tij më të mëdha në kuptimin absolut) dhe, në 1961, "Enrico" studioi me e zakonshmeautorë të besuar për të kremtuar njëqindvjetorin e bashkimit të Italisë. Në çdo rast, duhet theksuar se marrëdhëniet e Rascel me Garinein dhe Giovanninin, përtej paraqitjes dhe vlerësimit të fortë, nuk kanë qenë kurrë tamam idilike.

Për sa i përket kinemasë, aktiviteti i Rascel-it nisi në vitin 1942 me "Pazzo d'amore", për të vazhduar përgjatë viteve 1950 me një sërë titujsh jo tamam të paharrueshëm. Në këta filma, në fakt, aktori tenton t'i rikthejë skllavërisht skicat dhe karikaturat e duartrokitura në teatër, pa një përpjekje të vërtetë krijuese dhe pa marrë parasysh veçoritë e mjeteve të reja dhe të ndryshme të komunikimit.

Shiko gjithashtu: Benedetta Rossi, biografia, historia, jeta private dhe kuriozitetet Kush është Benedetta Rossi

Përjashtim bëjnë "The coat" (marrë nga Gogol'), jo çuditërisht e filmuar nën drejtimin e Alberto Lattuada ose "Official Writing Policarpo", drejtuar nga një përbindësh tjetër i shenjtë i kamerës (si dhe i letërsi), Mario Soldati. Vlen të përmendet interpretimi i mrekullueshëm i Rascelit në rolin e Bartimeos së verbër te "Jezusi i Nazaretit" të Zeffirelli. Ishte një “kameo” e realizuar nga Rascel me një ton jashtëzakonisht dramatik dhe prekës, pa qenë patetik.

Një kuriozitet që rrjedh nga kjo pjesëmarrje përfaqësohet nga fakti se në pishinat e Lourdes po kjo skenë është portretizuar tani në një mozaik, duke përdorur aktorin amerikan Powell (i cili luajti Jezusin në film) si modele, dhe Rascel në rolin ei verbër.

Më në fund aktiviteti muzikor. Ne priremi të harrojmë se Rascel ka shkruar shumë këngë, disa prej të cilave kanë hyrë me të drejtë në repertorin popullor dhe janë përhapur në të gjithë botën. Mes titujve të shumtë, “Arrivederci Roma”, “Romantik”, “Të dua shumë”, “Arriti stuhia” etj.

Ka programe të panumërta në radio që do të duhej shumë kohë për t'i mbajtur mend. Për televizionin, megjithatë, ai interpretoi "The Boulingrins" nga Courteline dhe "Delirio a due" nga Ionesco dhe në 1970, përsëri në televizion, "Tregimet e At Brown" nga Chesterton. Ai gjithashtu shkroi muzikën për operetën "Napoli au baiser de feu". Pararendësi i komedisë surrealiste, Rascel përfaqësonte anën fisnike të komedisë, e aftë për t'i kënaqur të gjithë pa rënë kurrë në vulgaritet apo indiferencë të lehtë.

Shiko gjithashtu: Maurice MerleauPonty, biografi: histori dhe mendim

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .