Biografia e Marty Feldman

 Biografia e Marty Feldman

Glenn Norton

Biografia • Lupu ululà dhe castellu ululì

Marty Feldman, komediani i madh anglo-sakson, lindi në East End të Londrës në vitin 1934, i biri i një rrobaqepësie hebreje. Duke lënë shkollën në moshën pesëmbëdhjetëvjeçare, fillimisht ndoqi profesionin e trumpetistit të xhazit, të cilin në atë moment e ndjeu se e zotëronte.

Vetëm më vonë ajo zbulon se ka një tërheqje të fortë për skenën dhe për aktrimin. Më pas ai merr pjesë në disa komedi, ku fillon të hapet rruga e tij komike e mprehtë dhe surrealiste, në vazhdën e mësuesve të tij idealë, Buster Keaton dhe vëllezërve Marks në krye.

Angazhimi i tij i parë në botën e argëtimit ndodh falë një komedie komike të krijuar së bashku me dy miq, të njëjtët me të cilët ai formon një treshe të quajtur "Morris, Marty dhe Mitch", një treshe humoristike e ndikuar jashtëzakonisht shumë. me atë që po bënin në të njëjtën periudhë vëllezërit e lartpërmendur Marks (Grouche, Harpo, Chico dhe Zeppo) dhe që pak a shumë ndoqi të njëjtin lloj komedie të hutuar.

Shiko gjithashtu: Georges Bizet, biografi

Në vitin 1954, ai u takua me Barry Took, një tjetër humorist i talentuar. Njëri goditet, në një lojë unike të kryqëzimit, nga humori i çmendur i tjetrit, ata simpatizojnë dhe vendosin të krijojnë një partneritet profesional. Prandaj ata fillojnë të shkruajnë tema të të gjitha llojeve dhe në sasi të mëdha për programe radiofonike të llojeve të ndryshme derisa Marty, në fund të viteve pesëdhjetë, hyn.bëhuni pjesë e një ekipi të vërtetë shkrimtarësh të punësuar për të krijuar ide argëtuese për shfaqje radiofonike. Në veçanti, ekipi u aplikua, me rezultate të lavdërueshme dëgjimi, në një nga programet më të njohura të asaj kohe, "Edukimi i Archie".

Fatmirësisht Marty dhe Barry, të cilët rrezikuan të ndanin rrugët e tyre për shkak të angazhimeve të të parit, janë thirrur të bashkojnë përpjekjet e tyre për të krijuar dy programe të tjera radiofonike "We're in Business" dhe sensacional, në terma dëgjimor, "Loja e ushtrisë". Dy nga ato shfaqje të njohura u japin jetë eksperiencave të tjera, të lindura pak a shumë mbi bazën e karakterizimeve të krijuara për shfaqjen e mëparshme (pra duke përdorur të njëjtat personazhe, të modifikuara ose të pasuruara me marifete të tjera). Një prej tyre është "Bootsie and Snudge", për të cilin Feldman bëhet skenaristi përgjegjës. Padyshim një hap jo indiferent në karrierë. Por aspekti më i rëndësishëm është se ky lloj prodhimi ka filluar të mbërrijë edhe në televizion, duke arritur një masë më të madhe shikuesish sesa vetëm në radio.

Për më tepër, tani ai nuk është më një shkarravitës që duhet të përshtatet për të integruar apo modifikuar atë që shkruajnë të tjerët, por ai është krijuesi i drejtpërdrejtë i të gjitha programeve që i janë besuar. Natyrisht, anasjelltas, ai gjithashtu merr përgjegjësinë për ritmet dhe performancën e vlerësimeve. Sigurishtartisti nuk i zhgënjeu pritshmëritë, duke qenë se emisionet që ai krijoi u bënë ndër më të ndjekurat në televizionet britanike.

Në mesin e vitit 1961, humoristi zbulon se vuan nga një formë e rëndë degjenerative e natyrës hipertiroide. Efektet e kësaj sëmundje prekin kryesisht sistemin okular, i cili pëson ndryshime serioze. Ky “defekt”, dhe imazhi i aktorit që për rrjedhojë ka ngulitur, është një nga arsyet ikonografike pse ai sot mbahet mend aq shumë, saqë fytyra e tij pothuajse është kthyer në ikonë. Në të vërtetë, është e vështirë të harrohet ajo pamje, e theksuar shprehimisht nga vetë Feldman për ta bërë atë sa më të karikaturuar (siç mund të vërehet lehtësisht në fotot e shumta që e portretizojnë atë edhe jashtë sheshit).

Prandaj, fatmirësisht, edhe falë shpirtit të tij të madh reaktiv, karriera e tij nuk pëson lëkundje të mëdha dhe në të vërtetë gjatë viteve gjashtëdhjetë ai intensifikoi bashkëpunimet e tij me BBC-në në krijimin e programeve televizive, deri në krijimin e emisioneve që më vonë u bë një farkëtar i talentit komik. Ne kujtojmë, ndër të tjera, disa nga Monty Python të ardhshëm si Michael Palin, Terry Jones dhe John Cleese.

Në një nga këto shfaqje, për më tepër, ai i dha jetë një prej personazheve të tij më të suksesshëm, i cili më vonë hyri edhe në kostumin e britanikëve me frazat e tij tërheqëse. Në këtë periudhë u bë edhe shenjtërimi zyrtare Feldman-it dhe rrjedhimisht pati një shtytje të mëtejshme përpara në karrierën e tij: simboli i prekshëm i vlerësimit që BBC ndjeu për të ishte oferta për të bërë komeditë e tij në kanalin e dytë për vitet në vijim, komedi në të cilat ai ishte protagonist absolut.

Shiko gjithashtu: Biografia e Dan Bilzerian

Megjithatë, në këtë ngjitje verbuese, mbeti ende një territor për t'u pushtuar, dhe këtë herë në kuptimin e vërtetë të fjalës, pikërisht Amerika. Ende i panjohur në Shtetet e Bashkuara, Feldman vendosi të bëhej i njohur edhe në atë kontinent të madh. Debutimi i tij televiziv në ekranet amerikane daton në fund të viteve gjashtëdhjetë, kur ai shfaqet në disa skeçe të emisionit shumë të njohur "Dean Martin Show". Rezultati është i mirë, pritja më shumë se lajkatare. Akulli duket i thyer dhe ja ku ai është në të shtatëdhjetat si i ftuar i rregullt i emisioneve të shumta si dhe reprizave verore. Në të njëjtat vite ai planifikon dhe ngre një shfaqje tjetër bazuar në të, e cila në fakt do të marrë emrin "The Marty Feldman Comedy Machine".

Në Itali, nga ana tjetër, Feldam nuk ka pasur shumë mundësi të njihet. Imazhi më shkatërrues që kujton të gjithë është në fakt i lidhur me një film ndërkombëtar dhe jashtëzakonisht të suksesshëm, aq sa është bërë klasik dhe llogaritet si një nga homazhet më qesharake për kinemanë bardh e zi dhe filmat naivisht horror të së kaluarës. .Fjala është për “Frankenstein junior”, padyshim një nga bëmat më të bujshme të karrierës së Feldman-it, bazuar deri në atë moment më së shumti në marrëdhënien e drejtpërdrejtë me publikun, në një lloj dimensioni kabare. Në vend të kësaj, në atë rast, Mel Brooks e zgjedh atë për kastin e filmit duke pasur idenë brilante për t'i caktuar personazhin e Igorit, asistentit të Dr. Frankenstein sa funeral aq edhe gazmor, i mishëruar me rezultate po aq të paharrueshme nga një histori tjetër kinematografi humoristike, Gene Wilder.

Pas filmit të Brooks, pasuan pjesëmarrje të tjera, duke përfshirë një në "Aventurën e vëllait më të zgjuar të Sherlock Holmes", dhe në një film tjetër të Mel Brooks me titull "Silent Movie". Shumë prej këtyre filmave, për fat të keq, nuk janë shpërndarë në Itali.

Sidoqoftë, suksesi i filmave dhe reagimi personal i Feldman ndaj audiencës është i tillë që komediani merr guximin të provojë dorën e tij në punën regjisoriale. Debutimi është me "Unë, Beau Geste dhe legjioni i huaj", një ribërje lozonjare e një filmi të vitit 1939 nga Wellman, ku dy vëllezër, njëri i bukur dhe tjetri shumë i shëmtuar, përfundojnë në legjionin e huaj. Më pas, ai drejton "In God We Trust", pas së cilës ai ende kthehet në kamerë në rolin më të pëlqyeshëm të aktorit.

Gjatë punimit të picaresque"Mjekërverdhë në Meksikë", dyzet e nëntë vjeçari Feldman u kap me një atak të rëndë në zemër, duke vdekur më 2 dhjetor 1982 në Mexico City, në dhomën e tij të hotelit. Ai është varrosur në varrezat "Forest Lawn" në Los Anxhelos, pranë varrit të idhullit të tij, Buster Keaton, i cili e kishte frymëzuar gjithmonë, pavarësisht rezultateve shumë të ndryshme të komedisë së tij.

Marty Feldman ishte një personazh më unik sesa i rrallë në panoramën e komedisë anglo-saksone, duke arritur të përmbledhë figura të ndryshme në vetvete: humorist, regjisor, shkrimtar dhe komedian. Stili i tij ishte krejtësisht unik dhe personal, i shënuar në mënyrë të pashlyeshme nga fizionomia e tij e paharrueshme. Ai mishëroi frymën e vërtetë të komedisë, prandaj do të mbahet mend për një kohë shumë të gjatë.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .