Biografia e Giorgio Rocca

 Biografia e Giorgio Rocca

Glenn Norton

Biografia • Një jetë për skijimin

  • Në televizion

Skiatori italian Giorgio Rocca lindi më 6 gusht 1975 në qytetin zviceran të Chur, në Kanton. i Grisons.

Dashuria e tij për borën dhe malet lindi shumë herët: në moshën vetëm tre vjeç ai bëri kthesat e tij të para në kullotat malore të Valtellinës së sipërme. Klubi i tij i parë i skive është "Livigno". Në qarqet e para krahinore dhe rajonale fillon të bëjë eksperiencat e para konkurruese, duke njohur fitoret e para.

Në moshën katërmbëdhjetë vjeç ai u bashkua me Komitetin Qendror të Alpeve, ekipin rajonal të Lombardisë që përfshin djemtë më të mirë të qarkut Fis Giovani.

Në Courmayeur në kategorinë Studentë merr titullin kampion italian. Më pas në Piancavallo është kampion i sllallomit në kategorinë e të rinjve.

Në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç ai u bashkua me ekipin kombëtar C; trajner është Claudio Ravetto, i cili do të jetë edhe trajneri i tij në kombëtaren A.

Pas pjesëmarrjes në Kampionatin Botëror të Juniorëve, në 1993 në Monte Campione ai arriti të gjashtën herë në sllallom; vitin e ardhshëm në Kanada në Lake Placid ai fitoi bronzin e kombinuar.

Giorgio Rocca më pas iu bashkua Grupit Sportiv të Karabinierëve, pasuar nga përvoja në kombëtaren B me dy podiume në vitin 1995 në Kupën Evropiane në gjigantët e Bardonecchia. Para se të bashkohej me kombëtaren A, debutimi i tij në Kupën e Botës (në fillim të vitit 1996) nëgjiganti i Flachaut: për fat të keq në borën austriake ai pëson një traumë në gjurin e tij të djathtë dhe detyrohet të vonojë ngjitjen e tij në Olimpin e të mëdhenjve të cirkut të bardhë.

Në sezonin 1998-99, Rocca duket se është pjekur deri në pikën e vendosjes në grupin e parë të meritave në sllallom. Mbërrin podiumi i parë, i cili materializohet në tempullin e skijimit, në Kitzbuehel.

Më pas vjen Kampionati Botëror në Vail: tetë cent e ndajnë emërimin e Rocca-s nga podiumi. Një vit më pas ai pëson një aksident të ri, përsëri në gju.

Sezoni 2001-02 ishte një sezon domethënës: ai përfundoi i dyti në Aspen dhe i dyti në Madonna di Campiglio. Për më tepër, kur bëhet fjalë për kalimin e vijës së finishit në garat e sllallomit të Kupës së Botës, Rocca është gjithmonë në dhjetëshen e parë.

Lojërat Olimpike të Salt Lake City 2002 janë zhgënjyese: në sllallomin special të Deer Valley, ai del në seancën e parë.

Në 2003 vjen fitorja e parë magjike, në Wengen. Giorgio dominon shpatin e akullt të Alpeve Bernese dhe më pas merr një tjetër triumf në finalet e Kviftjell.

Dy triumfe dhe tre podiume: i dyti në Sestriere në sllallom, i dyti në Yongpyong në Korenë e Jugut dhe i treti në Japoni në Shiga Kogen.

Në Shkurt 2003 emërimi është Kampionati Botëror në St. Moritz: Giorgio Rocca është i përpiktë në podiumin e sllallomit me një vend të tretë në borën e Engadine. Në të kombinuar përfundon e teta.

Në2003-04 dy podiume të tjera: i dyti në Campiglio në Canalone Miramonti, i treti në Flachau dhe i pari në Chamonix, pas një nxehtësie të dytë të paharrueshme të kryer në shiun e rrëmbyeshëm që shpërtheu shpatin e Les Suches.

Shiko gjithashtu: Lucia Azzolina, biografia, karriera dhe jeta private Biografieonline

Sezoni 2004-05 i Giorgio Rocca-s është krejtësisht i bujshëm: tre fitore të bukura në Flachau, Chamonix dhe Kranjska Gora, me një podium në hapjen e "portave të shpejta" në Beaver Creek.

Në Kampionatin Botëror të zhvilluar në Itali, në Bormio, Rocca është flamurtarja blu; dhe është ende protagonist me dy medalje bronzi të shkëlqyera në sllallomin special dhe të kombinuar.

Shiko gjithashtu: Biografia e Kristofor Kolombit

Më pas vijon stërvitja pranverore midis Passo del Tonale, Les Deux Alpes dhe Zermatt. Ai shpenzon dy muaj trajnim dhe testim të materialeve të reja në Ushuaia, Argjentinë, në skajin jugor të Tierra del Fuego.

Në sezonin olimpik 2005/2006 ai bëri debutimin e tij në Kupën e Botës duke mbledhur pesë fitore të pabesueshme radhazi në garat speciale të sllallomit të mbajtura (Beaver Creek, Madonna di Campiglio, Kranjska Gora, Adelboden dhe Wengen). Kjo gjendje e jashtëzakonshme e projekton Rocca në histori si skiatori i tretë i aftë për të fituar tre garat e para të sezonit, pas Ingemar Stenmark dhe Alberto Tomba. Ai barazoi gjithashtu rekordin e pesë fitoreve radhazi të vendosur nga Stenmark dhe Marc Girardelli.

Në Lojërat Olimpike Dimërore të Torinos 2006, Giorgio Rocca ështëishte sportisti më i pritur, drejtuesi i ekipit të skive alpine. Fatkeqësisht në garën më të shumëpritur, atë të sllallomit special, ai zhgënjeu pritshmëritë duke dalë në vapën e parë.

Në televizion

Në Lojërat Olimpike XXI Dimërore në Vankuver 2010 dhe në XXII në Soçi 2014 Giorgio Rocca ishte një komentator teknik për rrjetin televiziv italian Sky Sport.

Në vitin 2012 mori pjesë në edicionin e parë të programit televiziv italian Beijing Express. Në vitin 2015 fitoi edicionin e tretë të “Netëve në akull”.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .