Биографија на Џорџо Рока

 Биографија на Џорџо Рока

Glenn Norton

Биографија • Живот за скијање

  • На телевизија

Италијанскиот скијач Џорџо Рока е роден на 6 август 1975 година во швајцарскиот град Чур, во кантонот на Грисонс.

Неговата љубов кон снегот и планините се родила многу рано: на само три години ги направил првите свиоци на планинските пасишта во горниот дел на Валтелина. Неговиот прв ски клуб е „Ливињо“. Во првите провинциски и регионални кола тој почнува да ги остварува своите први натпреварувачки искуства, знаејќи ги првите победи.

На четиринаесетгодишна возраст, тој се приклучи на Централниот комитет на Алпите, регионалниот тим на Ломбардија, кој ги вклучува најдобрите момчиња на патеката Фис Џовани.

Во Courmayeur во категоријата Студенти ја добива титулата италијански шампион. Потоа во Пијанкавало е шампион во слалом во младинска категорија.

На шеснаесет години се приклучил на репрезентацијата Ц; селектор е Клаудио Равето, кој ќе му биде селектор и во репрезентацијата А.

По учеството на Светското првенство за јуниори, во 1993 година во Монте Кампионе го постигна шестиот пат во слалом; Следната година во Канада на Лејк Пласид ја освоил комбинираната бронза.

Џорџо Рока потоа се приклучи на Спортската група „Карабиниери“, по што следеше искуството во репрезентацијата Б со два подиуми во 1995 година во европскиот куп во гигантите на Бардонекија. Пред да се приклучи на А репрезентацијата, дебитираше на Светското првенство (на почетокот на 1996 г.) воџин од Флахау: за жал на австрискиот снег претрпува траума на десното колено и е принуден да го одложи своето искачување на Олимп на великаните на белиот циркус.

Во сезоната 1998-1999, Рока се чини дека созреа до точка да се наметне во првата група на заслуги во слалом. Пристигнува првиот подиум, кој се материјализира во храмот на скијањето, во Кицбил.

Потоа доаѓа Светското првенство во Вејл: осум центи го делат назначувањето на Рока од подиумот. Следната година доживеа нова несреќа, повторно во коленото.

Сезоната 2001-02 беше значајна: тој заврши втор во Аспен, а втор во Мадона ди Кампиљо. Понатаму, кога станува збор за минување на целта во слаломските трки од Светскиот куп, Рока е секогаш во првите десет.

Олимписките игри во Солт Лејк Сити во 2002 година се разочарувачки: во специјалниот слалом на долината на елените, тој излегува на првата сесија.

Во 2003 година доаѓа првата магична победа, во Венген. Џорџо доминира на ледената падина на Бернските Алпи и последователно извојува нов триумф во финалето на Квифтџел.

Два триумфа и три подиуми: втор во Сестриере во слалом, втор во Јонгпјонг во Јужна Кореја и трет во Јапонија во Шига Коген.

Во февруари 2003 година назначувањето е Светското првенство во Сент Мориц: Џорџо Рока е точен на подиумот во слалом со трето место на снегот на Енгадин. Во комбинација завршува осми.

Исто така види: Биографија на Џесика Алба

Во2003-04 уште два подиуми: втор во Кампиљо на Каналоне Мирамонти, трет во Флахау и прв во Шамони, по незаборавниот втор жежок спроведен на пороен дожд што ја разлина падината на Лес Сушес.

Сезоната на Џорџо Рока 2004-05 е сосема сензационална: три прекрасни победи во Флахау, Шамони и Крањска Гора, со подиум на отворањето на „брзите порти“ во Бивер Крик.

На Светското првенство што се одржа во Италија, во Бормио, Рока е синиот стандарден; и се уште е протагонист со два прекрасни бронзени медали во специјален слалом и во комбинација.

Потоа следува пролетен тренинг помеѓу Passo del Tonale, Les Deux Alpes и Zermatt. Два месеци тренира и тестира нови материјали во Ушуаја, Аргентина, во јужниот дел на Tierra del Fuego.

Во Олимписката сезона 2005/2006 година тој го направи своето деби во Светскиот куп собирајќи пет неверојатни последователни победи на специјалните слаломски трки одржани (Бивер Крик, Мадона ди Кампиљо, Крањска Гора, Аделбоден и Венген). Оваа извонредна состојба ја проектира Рока во историјата како трет скијач способен да победи на првите три трки од сезоната, по Ингемар Стенмарк и Алберто Томба. Тој го израмни и рекордот од пет последователни победи поставени од Стенмарк и Марк Жирардели.

На Зимските олимписки игри во Торино 2006 Џорџо Рока ебеше најочекуваниот спортист, водечкиот човек на алпскиот скијачки тим. За жал, на најочекуваната трка, онаа на специјалниот слалом, тој ги разочара очекувањата со излегувањето на првата жештина.

На телевизија

На XXI зимски олимписки игри во Ванкувер 2010 и на XXII во Сочи 2014 година Џорџо Рока беше технички коментатор за италијанската телевизиска мрежа Скај спорт.

Во 2012 година учествуваше во првото издание на италијанската телевизиска програма Пекинг експрес. Во 2015 година го освои третото издание на „Ноќи на мраз“.

Исто така види: Биографија на Франсоа Рабле

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .