Biografia e Sandra Milo

 Biografia e Sandra Milo

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Përvoja të thella

Salvatrice Elena Greco , e njohur ndryshe si Sandra Milo , lindi në Tunis më 11 mars 1933. Në vetëm njëzet e dy vjeç, ajo bëri debutimin e saj në film në filmin "Lo bachelor" (1955), përkrah Alberto Sordit. E dalluar për format e saj të bollshme dhe të dukshme dhe për zërin e saj të zgjuar si fëmijë, ajo u bë një nga shumica e ekranit të madh dhe mori pjesë në filma të shumtë të asaj periudhe.

Pas një seti fotografik për "Le Ore" - në atë kohë një gazetë elitare - e cila ka si grup qytetin e Tivolit, shfaqet titulli "La Milo di Tivoli". Nga ky episod dhe duke vendosur të adoptojë një emër që kishte një tingull të ëmbël, ajo zgjedh emrin artistik Sandra Milo .

Roli i parë i rëndësishëm i Sandra Milo vjen në vitin 1959 falë producentit Moris Ergas, i cili më vonë do të martohet me të: filmi është "General Della Rovere", i Roberto Rossellini, ku Sandra luan rolin e një prostitute. Një rol krejtësisht analog është ai i trajtuar në "Adua e le companions" (1960) nga Antonio Pietrangeli, një tjetër film autor.

Karriera e aktores përfundoi papritur pas shfaqjes në Festivalin e Filmit në Venecia të "Vanina Vanini" (1961), një film i bazuar në një histori të Stendhal, të nënshkruar përsëri nga Roberto Rossellini. Filmi, dhe mbi të gjitha aktrimi i Sandra Milos, janë pritur me kritika shumë të ashpra, aq sa aktorja ështëme nofkën nënçmuese “Canina Canini”.

Themelore për vazhdimin e karrierës së tij është takimi me regjisorin Federico Fellini: me të xhiron "8 e gjysmë" (1963) dhe "Giulietta degli spiriti" (1965). Sandrocchia - siç e quante Fellini me dashuri - fiton imazhin e një femme fatale ironike dhe të pafrenuar. Në fakt, ajo mishëron imazhet erotike të regjisorit dhe shpesh vihet në kontrast me figurën e gruas italiane, e stereotipizuar si një grua me pamje modeste dhe me mentalitet borgjez. Për të dy filmat Sandra Milo fiton Shiritin e Argjendtë për aktoren më të mirë dytësore.

Ndër veprat e tjera të rëndësishme përmendim "Frenesia dell'estate" (1963, nga Luigi Zampa), "L'UMBRELLANE (1968, nga Dino Risi), "La visita" (1963, nga Antonio Pietrangeli)

Deborah, gazetarja e ardhshme televizive, lindi nga martesa e saj me Moris Ergas. Jeta sentimentale e Sandra Milo mund të përkufizohet ende si e stuhishme: pas Ergas, ajo u bashkua në 1969 (dhe deri në 1986) me Ottavio De Lollis. : çifti fëmijët e saj Ciro dhe Azzurra. Marrëdhënia e vendos në plan të dytë karrierën e saj si aktore, të cilën ajo vendos ta braktisë përfundimisht për t'iu përkushtuar familjes.

Kur Azzurra lindi, fëmija dukej se kishte vdiq në lindje, por ajo u kthye e gjallë në mënyrë të pashpjegueshme falë ndërhyrjes së motrës Maria PiaMastena. Ngjarja e mrekullueshme do të njihet më pas nga Kisha Katolike në favor të procesit të kanonizimit të murgeshës.

Ai u kthye në ekranin e madh vetëm në vitin 1982 për disa paraqitje ("Grog" dhe "Hirushja '80"). Më vonë iu përkushtua televizionit. Ndoshta nga miqësia e tij me Bettino Craxi, ai pret "fans Piccoli" në Rai Due në 1985, një program pasdite për fëmijë.

Ka një episod që në fakt ka hyrë në historinë e televizionit italian, ku protagoniste është Sandra Milo: aktorja është viktimë e një shakaje të famshme, me shije shumë të keqe, të vënë në praktikë kundër saj në fillimi i vitit 1990, kur gjatë transmetimit "Dashuria është një gjë e mrekullueshme", një telefonatë anonime live e njofton Sandrën se djali i saj Ciro është shtruar në spital në gjendje të rëndë pas një aksidenti. Milo nuk i mban as lotët dhe as reagimin e papritur të parashikueshëm. Lajmi për aksidentin është i rremë, por ulërimat e nënës së shqetësuar janë të regjistruara dhe do të ripërdoren për qëllime ngacmuese. Ngjarja u bë aq e njohur sa të frymëzoi edhe titullin e një programi humoristik në Italia 1, "Ciro, djali i Target".

Duke u larguar nga Rai në 1991 Sandra Milo mbërrin në rrjetet Fininvest (më vonë Mediaset) për të trashëguar nga Enrica Bonaccorti drejtimin e programit "Të dashur prindër" në mëngjesin e Rete 4. Ajo më vonë do të jetë protagoniste në i njëjti rrjet injë parodi muzikore në episodet e telenovelës "La Donna del Mistero" përkrah, ndër të tjera, Patrizia Rossetti dhe të pasurve e të varfërve.

Shiko gjithashtu: Biografia e Fabrizio De André

Gjatë Festivalit të Sanremos 2001 ai ishte një komentator i rregullt në "La vita in Directe" dhe në 2002 ai luajti së bashku me Giampiero Ingrassia dhe Cristina Moglia në fiksionin Canale 5 me titull "Por portieri nuk është kurrë atje?". Një vit më pas ajo u rikthye në kinema me filmin “Zemra diku tjetër” të Pupi Avatit dhe në vitin 2005 merr pjesë në reality show-n “Ritorno al presente”, duke përfunduar e dyta.

Shiko gjithashtu: Biografia e Giancarlo Fisichella

Që prej vitit 2006 ajo është në turne në teatrot italiane me komedinë "8 femra dhe një mister", bazuar në filmin francez me të njëjtin emër, ndërsa në vitin 2007 është një nga protagonistet, së bashku. me Barbara D'Urso dhe Maurizio Micheli, të komedisë teatrale "Shtrati Oval", me regji të Gino Landit.

Në vitin 2008 merr pjesë në filmin "Chi nasce round..." të Alessandro Valorit, me Valerio Mastandrea.

Për sezonin teatror 2008/2009 ai është në skenë me "Fiori d'acciaio" (marrë nga filmi homonim i Herbert Ross) me regji të Claudio Insegno, me Caterina Costantini, Eva Robin's dhe Rossana Casale.

Në vitin 2009 ai luajti në një nga pesë episodet e filmit "Impotenti ekzistencial", të Giuseppe Cirillo.

Në fund të muajit 29 tetor 2009, gjatë emisionit "Porta a Porta" të Bruno Vespa-s, ajo deklaroi se prej 17 vitesh ishte e dashura e Federico Fellinit.

Në 2009/2010 Sandra Milo është në turne me Caterina Costantini me pjesë "American Gigolo", ndërsa në shkurt 2010 merr pjesë në reality show "L'isola dei fame".

Në vitin 2021 ai luajti në filmin " The emocional material ", nga Sergio Castellitto .

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .