Jennifer Lopez, biografia: filma, muzika, jeta private dhe kuriozitetet

 Jennifer Lopez, biografia: filma, muzika, jeta private dhe kuriozitetet

Glenn Norton

Biografia

  • Një ngjitje e shpejtë
  • Vitet e arta
  • Vitet 2010

Jennifer Lopez lindi më 24 korrik 1969 në Bronx të prindërve Puerto Rikanë. Ajo mori mësime kërcimi që në moshën pesë vjeçare dhe kjo e lejoi atë të debutonte në vitin 1990 si Flygirl në shfaqjen e komedisë së Fox "In Living Color". Megjithatë, tashmë në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeçare, ajo ishte shfaqur në një film, "Vajza ime e vogël".

Një ngjitje e shpejtë

Me pak fjalë, ngjitja e tij drejt suksesit ishte shumë e shpejtë, si për shkak të cilësive të tij të padyshimta si interpretues, ashtu edhe falë ndikimit që arrin të arrijë fiziku i tij i papërmbajtshëm dhe i zhdërvjellët. kanë. Fizikanti i njohur mbi të gjitha për pjesën e poshtme të shpinës së pagabueshme që këngëtarja e njohur madje ka ndërmarrë hapa për ta siguruar për shumën e jashtëzakonshme prej një milion dollarësh. Një lëvizje jo krejt e pamatur, nëse mendoni se është pikërisht asaj pjese të trupit që i detyrohet një pjesë të suksesit: dhe për ta kuptuar, mjafton t'i hidhni një sy disa nofkave që ka krijuar të pasmet fisnike, duke përfshirë "The Bottom" ose "La Guitara". Të gjitha duke iu referuar të pasmeve apo kthesave të ndryshme.

Në fund të fundit, Xhenifera sensuale e kishte të shkruar me gjak fatin e saj, një fat që quhet muzikë dhe mbi të gjitha kërcim. Aq sa, nëse ajo që na thonë biografitë është e saktë, në moshën dymbëdhjetë vjeç ajo u regjistrua nga prindërit në një shkollë të mesme vajzash katolike, por kjo nuk e pengoivazhdoni të merrni mësime vallëzimi në mbrëmje, në vend që ndoshta të shoqëroheni me bashkëmoshatarët e saj.

Dëshira e tij për të dalë në çdo fushë shpjegon suksesin e tij. Në fakt, ajo nuk e përbuz as kinemanë dhe pikërisht me "Out of sight" të Steven Soderbergh (një film që e sheh atë si protagoniste përkrah George Clooney) arrin famë ndërkombëtare, duke u bërë një seks simbol, e nderuar dhe e dëshiruar; për këtë film ai mori edhe një nominim për çmimin Independent Spirit.

Shiko gjithashtu: Nada: biografia, historia, jeta dhe kuriozitetet Nada Malanima

Jennifer është e prirur të ruajë imazhin e një gruaje të zakonshme dhe të vërtetë të qepur në trupin e saj, siç është përsëritur disa herë në tekstet e këngëve të saj. Mjafton të përktheni një nga hitet më të fundit "Jenny From The Block" për ta realizuar.

Njerëz apo jo, tekat janë gjithmonë ato të një ylli. Në vitin 1997 ajo u martua me Ojani Noa, një kamerier që e takoi gjatë një dreke biznesi, por e paqëndrueshme, ajo u divorcua pas vetëm tetëmbëdhjetë muajsh. Ai vazhdoi karrierën e tij në film dhe më pas bëri debutimin e tij në 1999 si këngëtar. Albumi është "On the 6" (prodhuar nga i dashuri i ri dhe mbreti i padiskutueshëm i hip-hop-it Puff Daddy), hiti i të cilit ngrihet menjëherë në krye të top-listave për t'u bërë fraza e zakonshme stinore.

Në kinema, ai ia jep zërin milingonës Aztec në filmin artistik të animuar "Z la ant", por gjithnjë e më shumë është për muzikën që ai shikon Jennifer-in vullkanik. Albumi i tij i dytë"J.lo" del i paralajmëruar nga lumenjtë e bojës dhe fokuson tek vetja pritshmëritë e gjysmës së botës. Të gjithë duan të shohin se çfarë do të jetë ende ylli i pafrenuar i Amerikës Latine, cili është stili i saj i ri, nëse ka ndryshuar apo jo.

Dhe mbi të gjitha, shumë presin videoklipet e saj, gjithmonë veçanërisht të shijshme dhe të mbushura me lëvizjet e pahijshme dhe gjysmë të zhveshur të Jennifer-it. Megjithatë, ndërkohë, midis një baleti dhe një tjetri, midis një lëvizjeje dhe një syri, ai divorcohet nga pigmalion Puff Daddy, i cili nëse e takoni në rrugë ka frikë se do të përfundojë i varur nga këmbët mbi një kanaçe acidi. Ai është i zhurmshëm, por Jennifer nuk është as një vajzë shtëpie dhe kishe me patina pas derës. Dhe kështu përplasjet janë rendi i ditës, me përfundimin e pashmangshëm të lamtumirës zemërthyer.

Vitet e arta

Angazhimet e Lopez në këtë periudhë shumëfishohen edhe sepse duket se të gjithë e duan në xhirime. Dhe ajo e lejon veten me kënaqësi, duke kaluar nga komeditë për vajzat e familjeve të mira me harqe në flokë si "Herët a vonë po martohem" në prodhime nga sistemet kinematografike vizionare si "Qelia", në të cilën edhe një vrasës serial është. i implikuar. Gjëra serioze.

Më pas kthehet detektivi “Sytë e engjëjve”, ku historia zemërthyese e praktikës nuk mungon dhe hidhet sërish në videoklip, zhanri në të cilin “The Fund” mbase arrin të japë më të mirën.

Në lidhje mejeta e tij sentimentale, veçanërisht intensive, do të raportohet, midis partnerëve "të caktuar", martesa me Cris Judd (29 shtator 2001, u takua në xhirimet e videoklipit të tij "Dashuria nuk kushton një gjë" ), nga i cili megjithatë u nda më pas (2003), dhe historia me një tjetër kinema të bukur amerikane, Ben Affleck (nga 2002 deri në 2004), me të cilin dukej se duhej të ishte martuar.

Pas filmit "Jersey Girl" (2004, me Ben Affleck dhe Liv Tyler), në 2005 ai luajti në filmin qesharak "Monster in law" (me Jane Fonda). Në të njëjtin vit u publikua albumi i tij "Rilindja".

Marrëdhënia me Affleck përfundoi në fillim të vitit 2004. Më pas ajo bashkohet me Marc Anthony - këngëtar dhe aktor amerikan me origjinë portorikane - duke u martuar me të më 5 qershor 2004. Burri i saj do ta bëjë Jennifer Lopez nënë e binjakëve, i lindur më 22 shkurt 2008.

Në Itali është i pranishëm në Festivalin e Sanremos 2010 si i ftuar special.

Vitet 2010

Në këto vite ai publikoi dy albume: "Love?" (2011) dhe "A.K.A." (2014). Ai gjithashtu merr pjesë në filma të shumtë, duke përfshirë: "What to Expect When You're Expecting" (2012); "Djali fqinj" (2015); "Vajzat e Wall Street - Biznesi është Biznes" (2019).

Shiko gjithashtu: Biografia e Liam Neeson

Interpretimi i saj për titullin e fundit është vlerësuar nga kritika: Jennifer Lopez në fakt merr një nominim për Golden Globes 2020 si aktorja më e mirë joprotagonist në një film.

Në korrik 2011 ajo u nda nga Marc Anthony: ajo më pas u divorcua zyrtarisht në qershor 2014.

Nga 2011 deri në 2016 ajo ishte në një lidhje me balerinin Casper Smart dhe nga 2016 deri në 2021 me ish sportistin Alexander Rodriguez .

Nga 2021 ai do të kthehet së bashku me Ben Affleck.

Vitin tjetër ai ishte në kinema me filmin " Marry Me - Marry Me ", ku luajti së bashku me Owen Wilson .

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .