Biografia e Steven Spielberg: Histori, Jeta, Filma dhe Karriera

 Biografia e Steven Spielberg: Histori, Jeta, Filma dhe Karriera

Glenn Norton

Biografia • Ëndrrat e përfaqësuara në një kanavacë të madhe

  • Përvojat e para të Steven Spielberg
  • Vitet 70
  • Vitet 80
  • Vitet 1990
  • Vitet 2000
  • Steven Spielberg në vitet 2010
  • Vitet 2020

Listo jo më pak se njëzet emra të regjisorëve me famë botërore. Adhuruesit e vërtetë të filmit ndoshta do të shkonin pesëdhjetë ose më shumë pa hezitim. Megjithatë, po aq ndoshta asnjë nga entuziastët e thjeshtë modest nuk do ta përjashtonte emrin e Steven Spielberg, regjisorit që me filmat e tij shënoi fitimet më të larta në historinë e kinemasë, i cilësuar nga ekspertët si figura më me ndikim dhe më e fuqishme në industrinë e filmit.

Me origjinë hebreje, i lindur në Cincinnati (Ohio) më 18 dhjetor 1946, Steven Spielberg i kaloi vitet e tij të hershme në New Jersey, më pas u zhvendos me familjen e tij në Arizona, afër qytetit të Scottsdale.

Fati i profesionit të tij duket se është shënuar që në fëmijëri: duket se prindërit e tij të rreptë e urrenin TV-në, madje ia ndalonin djalit të shkonte në kinema. I riu Steven atëherë, pasi kishte marrë një aparat fotografik modest, filloi të bënte filma 8 mm vetë.

Eksperiencat e para të Steven Spielberg

Një adoleshent, Spielberg synon të bëhet shumë serioz: ai xhiron dhjetëra vepra modeste, duke eksploruar çdo zhanër, nga westerni në fantashkencë. Mblidheni madjenjë grup i vogël spektatorësh me pagesë, të cilëve ai mund t'u tregojë punën e tij, duke mbledhur 500 dollarë të mirë. Ai gjithashtu fitoi një konkurs për kinema amatore në moshën trembëdhjetë vjeçare.

Me arritjen e pjekurisë, Spielberg synon drejt Hollivudit: ai shkon në Los Anxhelos për të ndjekur kurse filmi në "Universitetin e Kalifornisë Jugore", por aktiviteti i tij kryesor është të shfletojë përreth, të rrijë aty-këtu për studiot. . Gjatë një retrospektive të organizuar nga universiteti ai takohet me George Lucas, me të cilin do të fillojë bashkëpunime të frytshme dhe me të cilin do të mbetet gjithmonë i lidhur fort nga një miqësi e bukur.

Më në fund, pasi "Amblin", një nga filmat e tij të shkurtër, fitoi disa çmime në Festivalin e Filmit në Venecia dhe Atlanta, emri i Spielberg ra në sy nga dikush nga Universal, i cili e punësoi atë për seksionin e tyre televiziv. Ishte viti 1971 kur Steven Spielberg drejtoi "Duel" për TV, filmin e tij të parë real.

Vitet 70

Në vitin 1974 ai realizoi "Sugarland Express", i cili parashikoi një vit " Nofullat ", filmin e tij të të parë të cilit ishte e mundur të aplikohej një buxhet i konsiderueshëm me një fushatë relativisht të madhe reklamuese: filmi është një sukses i jashtëzakonshëm. Steven Spielberg mund t'ia lejojë vetes t'i përkushtohet projekteve ambicioze të lindura në mendjen e tij më parë "Nofullat": një prej tyre është "Takime të ngushta të llojit të tretë". Me këtë film Spielberg revolucionarizon rregullat e zhanrit fantastiko-shkencor, duke treguar një vizion të "humanizuar" të alienëve.

Nga viti 1979 është "1941: alarm në Hollywood", një nga filmat e paktë të regjisorit që nuk ka mbledhur shifra rekord në arkë. Por Spielberg u kthye në blockbuster në vitin 1980 me " Raiders of the Lost Ark ", me një të ri Harrison Ford në rolin e arkeologut aventurier (i cili gjithashtu do të kthehet në ekranet në 1984 në "Indiana Jones and the Temple of Doom” dhe në 1989, me Sean Connery, në “Indiana Jones and the Last Crusade”).

Ishte në xhirimet e "Raiders of the Lost Ark" që Spielberg u takua me aktoren Kate Capshaw , e cila do të bëhej gruaja e tij në vitin 1991.

Vitet 80

Spielberg i kthehet idesë së tij për kinemanë si një përfaqësim i fantastikes, ëndrrës dhe fantazisë me përrallën romantike dhe moderne të " E.T. - The Extraterrestrial " (1982): historia e alien i vogël i braktisur në tokë lëviz audiencën në mbarë botën dhe thyen çdo rekord të arkëtarëve në historinë e kinemasë.

Në vitin 1986 ai solli në ekranin e madh "The Color Purple", versionin filmik të romanit të Alice Walker, me një kastë të përbërë tërësisht nga aktorë me ngjyrë, ndër të cilët spikat Whoopi Goldberg. Një vit më pas, me "Perandorinë e Diellit" ai rrëfen pushtimin japonez të Shangait duke e rrëfyer (edhe një herë) me sy.të një fëmije të detyruar në një kamp burgu.

Vitet 90

Pas parantezës romantike të "Gjithmonë - Per semper", ai drejtoi "Hook - Captain Hook" në 1992, me një Dustin Hoffman të pazakontë në rolin e zuzarit dhe me një Peter Pan (Robin Williams) tani një i rritur që nuk heq dorë nga ëndrrat.

Një vit më vonë, "Parku Jurasik" i tij bën që "kulti" i dinosaurëve të shpërthejë. Ende pa përfunduar fazat e postproduksionit të këtij filmi të fundit, ai u fut në aventurën e “listës së Schindler”. Steven Spielberg braktis kinemanë lozonjare dhe ëndërrimtare për të treguar historinë e Oskar Schindler (të luajtur nga një mjeshtëror Liam Neeson) dhe, përmes historisë së tij, të tregojë tmerrin e holokaustit dhe kampeve të përqendrimit. Filmi zgjidh llogarinë e hapur me Çmimin e Akademisë (Spielberg i nominuar disa herë ai nuk kishte fituar kurrë asgjë) duke i dhënë atij statujat për "Filmi më i mirë" dhe "Regjisori më i mirë".

Në edicionin e vitit 1993 të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Venecia, ai mori "Luanin e Artë" për karrierën e tij. Në të njëjtin vit, Steven Spielberg, David Geffen (themelues i kompanisë së diskografisë homonime) dhe Jeffrey Katzenberg (ish-drejtues i animacionit të Disney), themeluan DreamWorks SKG (nga inicialet e tre), një kompani prodhimi dhe shpërndarjeje filmash, regjistrimi dhe televizioni që vendoset menjëherë në qendër të skenës së Hollivudit. E parafilmi i prodhuar nga DreamWorks ishte "The Peacemaker" (1997, nga Mimi Leder, me Nicole Kidman dhe George Clooney), një sukses i mirë.

Në vitin 1998 një tjetër Oscar arrin si "Regjisori më i mirë" për filmin "Saving Private Ryan", në të cilin ai fillon një bashkëpunim pozitiv me Tom Hanks .

Vitet 2000

Në 2001 Spielberg arriti një sukses të ri të bujshëm me "A.I. - Artificial Intelligence", një projekt i gjeniut të Stanley Kubrick përmes të cilit regjisori amerikan i bën homazhe mikut dhe mësuesit të tij. , duke i dhënë edhe një herë publikut një histori prekëse plot ëmbëlsi, me protagonist një fëmijë-automat.

Frymëzuar nga një histori brilante e shkurtër fantastiko-shkencore, e lindur nga mendja e zjarrtë e Philip Dick , Spielberg xhiron "Raportin e pakicës" në 2002, një histori detektive e vendosur në Uashingtonin e së ardhmes, me një Tom Cruise në formë të shkëlqyer.

Shiko gjithashtu: Biografia e Umberto Saba

I palodhur, në të njëjtin vit u publikua komedia brilante "Catch me if you can", bazuar në autobiografinë e Frank W. Abagnale, më i riu i kërkuar nga FBI, me Leonardo Di Caprio në rolin e krimineli dhe Tom Hanks në atë të ndjekësit. Kjo e fundit në vitin 2004 është sërish protagoniste, së bashku me Catherine Zeta Jones, në një film të Spielberg: "The Terminal". Në verën e vitit 2005, u publikua një tjetër titull i madh: "Lufta e botëve" (me Tom Cruise, bazuar në tregimin eH.G. Puset).

Filmi i tij " Munich " (2006, me Daniel Craig dhe Geoffrey Rush), i vendosur në ditët pas masakrës së njëmbëdhjetë atletëve izraelitë gjatë Lojërave Olimpike të Mynihut 1972, është nominuar në 5 Academy Çmime, por mbetet e thatë.

Ndoshta jo të gjithë e dinë se Steven Spielberg ndonjëherë shfaqet në filmat e tij në pjesë shumë të vogla, për më tepër të pakredituara. Një kuriozitet tjetër: në kryeveprën e John Landis "The Blues Brothers" (1984), Spielberg luan rolin e nëpunësit të Qarkut Kuk.

Nuk është e pazakontë të lexosh emrin e Steven Spielberg mes producentëve të filmave të tjerë të suksesshëm: titujt janë të shumtë, nga "The Goonies" (1985) tek "Men in Black" (1997 dhe 2002) , duke shkuar nga trilogjia "Back to the Future" nga Robert Zemeckis , tek filmat e animuar ("Balto", "Shrek"), deri te serialet televizive ("E.R.", "Band of brothers", "Marrë").

Steven Spielberg në vitet 2010

Pas kthimit të tij në regji në 2008 në një kapitull të ri të Indiana Jones, "Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull", filmat e ardhshëm të Spielberg do të shfaqen në vitet e luhatshme. Midis tyre nuk mungojnë filmat e suksesshëm, të aftë për të rrëmbyer në statujat e Oskarit. Në këto vite kujtojmë: "Aventurat e Tintin - Sekreti i njëbrirëshit" (2011), "Kali i luftës" (2011), "Lincoln" (2012), "Ura e spiunëve" (2015), "BFG - Gjiganti i madhgentile" (2016), "The Post" (2017), "Ready Player One" (2018).

Vitet 2020

Në 2021 filmi i tij West Side Story del në treg , përshtatja e dytë filmike e muzikalit të famshëm të 1957-ës, pas atij fitues të çmimeve në vitin 1961.

Shiko gjithashtu: Biografia e Samuel Beckett

Vitin pasardhës vjen në kinema një film i shumëpritur: "The Fabelmans".

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .