Biografia e Paul Gauguin

 Biografia e Paul Gauguin

Glenn Norton

Biografia • Udhëtime me ngjyra

 • Vepra nga Gauguin

Paul Gauguin lindi në Paris më 7 qershor 1848. Prindërit e tij ishin gazetari francez Clovis Gauguin dhe Aline Marie Chazal, vajza e André Chazal, i cili punon si gdhendës, dhe e Flora Tristán, një shkrimtare peruane, feministe dhe socialiste e zjarrtë. Prindërit e Palit të vogël janë kundërshtarë të mëdhenj të regjimit politik të Napoleonit III, për të cilin dënohen me internim dhe në vitin 1849 duhet të largohen nga Franca, për të shkuar në Peru.

Babai i Paul vdes gjatë udhëtimit dhe Aline Chazal dhe fëmijët e saj mbërrijnë vetëm në Peru, duke u mirëpritur nga familja e nënës së tyre në Lima. Gauguin kaloi një pjesë të fëmijërisë së tij në Peru me motrën e tij Marie Marceline dhe vetëm gjashtë vjet më vonë u kthye në Francë me nënën dhe motrën e tij, pasi gjyshi nga babai që u la trashëgiminë vdiq. Pas mbërritjes në Francë, ata priten nga xhaxhai i tyre nga babai Isidore Gauguin.

Gauguin, nga viti 1859, studioi në qytetin e Orléans në Petit-Sèminaire dhe gjashtë vjet më vonë ai mori testin për t'u bashkuar me Marinën, të cilin megjithatë nuk e kaloi. Në të njëjtin vit ai vendos të hipë në një anije tregtare si student pilot, duke u nisur në dhjetor nga porti i Le Havre. Më pas ai mbërrin në Brazil, në qytetin e Rio de Zhaneiros. Ai është i lumtur të shohë përsëri Amerikën Latine dheai bëri udhëtime të ndryshme në Panama, Ishujt Polinezianë dhe Indi. Gjatë këtyre udhëtimeve ai viziton edhe varrin e të atit.

Shiko gjithashtu: Biografia e Lucio Battisti

Në 1867, gjatë aventurave të tij, ai mësoi për vdekjen e nënës së tij në Francë dhe iu besua Gustave Arosa. Pas kësaj ngjarje të dhimbshme, vitin e ardhshëm ai vendosi të regjistrohej në Marinën Franceze, duke kryer detyrat e tij në anijen franceze Jéröme Napoleon dhe duke marrë pjesë në luftën Franko-Prusiane.

Vitin e ardhshëm ai u shkarkua nga Marina dhe u kthye në Paris. Është njëzet e tre vjeç dhe fillon punë në agjencinë franceze të këmbimit, Bertin. Pasi u takua me piktorin Ėmile Schuffenecker dhe me këshillën e mësuesit të tij Gustave Arosa, ai filloi t'i përkushtohej pikturës, duke marrë përsipër profesionin si autodidakt. Kujdestari i tij ka një koleksion të rëndësishëm arti që përmban piktura të Eugène Delacroix, nga të cilat Pali merr frymëzim.

Në 1873 ai u takua me Mette Sophie Gad, një vajzë e re daneze, me të cilën u martua në të njëjtin vit. Çifti do të ketë pesë fëmijë: Ėmile, Aline, Clovis, Jean-René dhe Paul. Një vit më pas ai ndoqi Akademinë Colarossi dhe takoi Camille Pissarro, një piktor impresionist francez, i cili i dha atij këshilla të rëndësishme që do të ndikonin në mënyrën e tij të pikturës. Në këtë periudhë ai bleu piktura impresioniste dhe ekspozoi një nga veprat e tij të peizazhit nëSalloni i Parisit. Në këtë periudhë ai krijoi edhe vepra të shumta, ndër të cilat “Etude de nu ou Suzanne cousant”. Në pikturat e tij, një nga subjektet më të përfaqësuara është ajo e natyrave të qeta, në të cilën ai merr frymëzim nga Claude Monet dhe stili i tij piktural.

Në 1883, ai la punën e tij klerik për t'iu përkushtuar plotësisht pikturës, por nuk pati suksese të mëdha. Në këtë rrethanë ai vendos të shesë të gjitha veprat e tij për të mbajtur financiarisht familjen e tij.

Pasi ekspozoi punimet në ekspozitën e fundit të organizuar nga lëvizja impresioniste tre vjet më vonë, ai la familjen e tij në Danimarkë për t'u transferuar në Brittany, një rajon francez.

Gjatë kësaj periudhe ai bëri piktura të shumta në Pont Aven, një nga vendet në rajon që ai viziton shpesh. Në Brittany ai u takua gjithashtu me një piktor shumë të ri, Ėmile Bernard, i cili përdori stilin piktural të quajtur "cloisonnisme", i cili kujton artin e qelqbërësve. Në këtë periudhë ai u takua edhe me vëllezërit Theo dhe Vincent Van Gogh.Në dy vitet në vijim ai u nis për në Panama së bashku me piktorin Charles Laval dhe më pas shkoi në Martinikë. Pas kthimit të tij në Francë, ai kaloi një kohë të shkurtër në Arles me Vincent Van Gogh.Falë ardhjes së Paul Gauguin, gjendja mendore e Van Gogh u përmirësua ndjeshëm. Ky përmirësim i shëndetit nuk zgjat shumë, sepse piktoriDutch më 23 dhjetor 1888 i preu një pjesë të veshit me brisk. Në këtë rrethanë dramatike, Gauguin largohet nga Arles.

Ai vazhdon t'i përkushtohet veprimtarisë së tij artistike dhe një nga veprat që krijon në këtë periudhë është "Vizioni pas predikimit", në të cilin përdor një stil piktural simbolist, duke u shkëputur përfundimisht nga impresionizmi. Shkathtësia e tij e madhe krijuese e shtyn atë të pikturojë piktura të reja si "Le Christ Jaune", "La Belle Angèle" dhe "le Calvaire breton", në të cilat ndikimi i stilit piktural të Vincent Van Gogh është shumë i dukshëm.

Midis 1889 dhe 1890 ai u kthye në Brittany dhe vitin e ardhshëm u nis për në Tahiti, ku arriti të shesë një nga pikturat e tij, "La Belle Angèle". Gjatë këtij qëndrimi, ai ndjen një interes të madh për kulturën maori dhe zakonet e saj, duke pikturuar skena të jetës së përditshme dhe njerëzit vendas në kanavacat e tij. Ndër telajot që ka pikturuar në këtë periudhë janë “Paroles du diable” dhe “La Fille à la mangue”.

Në qershor 1893, ai u largua nga Tahiti për t'u kthyer në Francë. Disa muaj më vonë ai ekspozoi dyzet e një vepra të krijuara gjatë qëndrimit të tij në Tahiti, tre piktura të pikturuara në Brittany dhe disa skulptura në Galerinë Franceze të Artit Paul Durand-Ruel. Ai nuk merr një gjykim pozitiv artistik nga kritika franceze për veprat e tij tahitiane, ndaj është shumë i zhgënjyer.

Shiko gjithashtu: Biografia e Marty Feldman

Vitimë vonë, nga prilli në nëntor, ai qëndroi përsëri në Brittany, në Pont Avene, i cili u bë shumë i famshëm për afirmimin e shumë artistëve. Në korrik 1895 ai u largua nga porti i Marsejës, për të arritur më pas në Paapete, në ishullin e Tahitit, ku do të vendoset deri në vitin 1901. Në të njëjtin vit ai u largua nga Tahiti, për t'u shpërngulur përgjithmonë në ishujt Marquesas. Duke sfiduar varfërinë, ai vazhdoi veprimtarinë e tij artistike deri në vdekjen e tij më 8 maj 1903 në Hiva Oa, për shkak të sifilizit.

Vepra nga Gauguin

 • Kafene nate në Arles (1888)
 • Krishti i Verdhë (1889)
 • Studio e Schufenecker (1889)
 • La belle Angéle (1889)
 • Autoportret me Krishtin e Verdhë (1890-1891)
 • Dy gra Tahitiane në plazh (1891)
 • The vakt (1891)
 • Mata Mua (1892)
 • Ararea (1892)
 • Peisazhi Breton - The Mill David (1894)
 • Kali i bardhë ( 1898)

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .