Биографија на Бјорк

 Биографија на Бјорк

Glenn Norton

Биографија • Поп елф

Бјорк Гудмундсдотир (се чини дека презимето едноставно значи „ќерка на Гудмунд“) е родена во Рејкјавик, Исланд, на 21 ноември 1965 година. Ќерка на алтернативни родители под влијание на хипи културата, поголемиот дел од своето детство го поминал во една од таканаречените „комуни“ организирани од цветни деца и локални младински движења, кои се стремеле да го сметаат семејството како зголемено јадро, во склад со сликите што го зафатиле светот.

Токму во овој контекст ги научи првите музички зачетоци, природно обележани со рок и психоделична музика од тие години, без да ги занемари посветените текстописци кои беснееја во тие години.

Но, не треба да се заборави дека зема и теорија и инструментални часови со флејта и пијано. Сепак, неговото деби во светот на музиката е многу прерано. Накратко, Бјорк не е еден од оние случаи во кои нејзината кариера и уметнички склоности се блокирани или слабо разбрани од нејзините родители или околината. Нејзината прва плоча е снимена на само единаесетгодишна возраст, што ја направи медиумски случај и ја проектира на сводот на озлогласеноста на Исланд. Тоа е плоча на исландски народни обработки со оригинална песна компонирана од неа, почит на сликар од нејзината земја

По нејзиниот влез во светотна поп и малку повозрасна, им дава живот на низа соработки, меѓу кои мора да се вбројат и некои настапи на панк сцената, а сепак продолжуваат да снимаат плочи како солист (дискови кои не се многу дистрибуирани и тешко се најдете денес).

Исто така види: Биографија на Алберто Арбасино

Во 1977 година таа се приклучува на групата која дефинитивно ја лансира и која ќе има фундаментално значење и во однос на нејзиниот приватен живот: тоа се Sugarcubes, во кои човекот со кој ќе се омажи, Тор Елдон, со кој таа ќе го добие синот Синдри, иако бракот не траеше долго. Всушност, двајцата се разделија по неколку години. Во секој случај, Sugarcubes заковаа барем еден успешен хит, тој „Роденден“ кој благодарение на прекрасната мелодија ја проектира групата кон светски успех. 1988 година е и „феноменот“ Бјорк е далеку од експлозија. Сепак, заедно со групата сними и други плочи, како што се „Here, today, утре, следната недела“ и „Stick Around for Joy“, според мислењето на критичарите дефинитивно помалку инспирирани од првата „Life's too good“. Во тој момент (сега е 1992 година), Бјорк чувствува потреба да се изрази, со свои песни. И распушти ја групата.

Бјорк зад себе има значителна кариера како снимање, но сепак таа одлучува да го именува својот албум „Деби“ (можеби за да го отфрли албумот што го снимила кога имала 11 години), што всушност претставува прекин со она што го направила до тој момент.

Успехот во секој случај е повеќе од ласкав. Податоци за продажба на рака (над два милиони примероци ширум светот), и покрај „тешката“ музика што ја предлага пејачот, музика која е далеку од навиките за слушање на радио успехот, тој станува една од ѕвездите на деведесеттите. Накратко, Бјорк станува симбол, шампион на таа „нова“ музика која ги комбинира електрониката и мелодијата. Истата година ја добива наградата MTV во категоријата за најдобро европско видео, со „Human Behavior“. Поминуваат две години и Бјорк триумфира како најдобар женски уметник. Во меѓувреме, тој се преселил во Лондон каде ја истражувал денс-музичката сцена.

Успехот на дебито го следи „Пост“, уште еден умерен успех, албум кој претставува мешавина од техно, ексцентрични битови и етнички инструменти. Набргу потоа, сепак, пејачката пријави силен нервен слом, што резултираше со вообичаени вербални напади врз интервјуери и новинари. За да ја врати својата рамнотежа, тој одлучува привремено да се повлече во поповлечен живот.

Тој во секој случај продолжува да работи, пишува и компонира, толку што по „Телеграма“, збирка ремикси на песни од „Пост“, во 97 година излегува „Хомогена“, и оваа. ремиксиран како двата преседани (некои од неговите обожаватели исто така создадоа страница која собира ремикси и ги обезбедува музичките нумери за да ги направи дома). Во 1997 година,Исландскиот елф добива светско признание со „Homogenic“, албум замислен како жив организам: нервен систем претставен со жици, бели дробови и кислород со гласот и срцето со ритам.

Во 2000 година, сепак, тој прифати да глуми во новиот филм на Ларс Фон Трир „Танчер во темнината“, од кој тој ја компонираше и саундтракот. Трогателната интерпретација ја прави да ја освои Златната палма на Канскиот филмски фестивал како најдобра актерка, како и да биде номинирана за Оскар во 2001 година во категоријата за најдобра песна со „I've see it all“, исто така преземена од филмот на Фон Трир. . Сред сето ова продолжија соработките со разни музичари, според таблоидите зачинети во некои случаи и со флерт.

Во август 2001 година беше објавена нејзината нова ЛП, „Vespertine“, која, како што вели самата Бјорк „ е инспирирана од моментите на осаменост во сопствениот дом, посветена на интроспекција и на мрморливи размислувања “.

Во јули 2005 година беше објавена саундтракот на „Drawing Restraint 9“, во режија на нејзиниот сопруг Метју Барни: Бјорк се појавува како протагонист заедно со нејзиниот сопруг. Во овој музички експеримент Бјорк се осврнува на техниката на преклопување на вокалите што веќе се користи во Медула. Тој, исто така, компонира бројни инструментални дела со Шо, древен јапонски музички инструмент, кој имал можност да го изучува директно во земјата на изгрејсонцето.

Неговиот последен албум е „Волта“, издаден во Италија во мај 2007 година.

Исто така види: Вилијам Конгрев, биографија

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .