Biografia e Niccolo Ammaniti

 Biografia e Niccolo Ammaniti

Glenn Norton

Biografia • Fjalë në skenë

 • Libra nga Niccolò Ammaniti

I lindur në Romë më 25 shtator 1966, Niccolò Ammaniti pothuajse u diplomua në Shkenca Biologjike me një tezë të titulluar " Çlirimi i acetilkolinesterazës në neuroblastomë". Ndonëse i munguan disa provime, ai nuk ia doli, dhe legjenda thotë se drafti i tezës së tij u kthye në "Gills!", romani i parë.

Së bashku me të atin Massimo, profesor i psikopatologjisë së përgjithshme dhe zhvillimore në La Sapienza të Romës, ai botoi "Në emër të djalit", një ese mbi problemet e adoleshencës, ribotuar nga popullariteti. Në vitin 1996 merr pjesë në "Ricecare" dhe po atë vit del përmbledhja me tregime që e bën të njohur për publikun e gjerë, "Mud". Për një kohë ai u akuzua për kanibalizëm, por gjithmonë nuk i interesonte, duke vazhduar të bënte atë që i pëlqente. Ai shkruan ose ka shkruar për libra, udhëtime, kinema e të tjera për "Tuttolibri", "Pulp", "La bestia", "Musica!", "Micromega", "Amica" dhe "Ciak". Ai intervistoi për "Liberal" mikun e tij shkrimtar Aldo Nove, me të cilin ndau shumë aventura duke përfshirë themelimin, së bashku me shkrimtarë të tjerë, të lëvizjes kolektive "Nevroromanticismo" (frymëzuar nga vepra e këngëtares Garbo) dhe përvojën e "Kuzhina". “, transmetimi i Mtv-së i drejtuar nga Andrea Pezzi (prezantuesja ekstroverte që kishte tashmë më parëdrejtuar në emisionin “Tokusho”).

Një histori nga Niccolò Ammaniti u shfaq në antologjinë e redaktuar nga Valerio Evangelisti që festoi 45 vjetorin e "Urania" dhe një tjetër në një vëllim të vogël të serisë "Supergiallo Mondadori" të redaktuar nga Daniele Brolli. Në vitin 1997 RadioRai transmetoi një nga dramat e tij radiofonike, "Edhe dielli të thith". Ai shkroi pasthënien e "The night of the drive-in" nga Joe R. Lansdale (Einaudi, 1998), një shkrimtar që Niccolò e do shumë dhe nuk resht së lavdëruari.

Për ditarin Einaudi "Stile libero" shkroi tregimin "Fjetja me armikun", ndërsa tregimi në tre episode "Dinak Kirurgu" u botua nga revista online "Caffè Europa" (version i ri. u shfaq, me bashkëpunimin e Antonio Manzinit, në "Crimini", antologjinë kolektive të botuar nga Einaudi në 2005).

Së bashku me motrën e saj ajo realizoi një paraqitje të shkurtër në filmin e Fulvio Ottaviano, "The artichokes will grow in Mimongo", i vitit 1996. Nga historia e gjatë që hap "Mud" regjisori Marco Risi bazoi filmin me Monikën. Bellucci "Viti i fundit i Ri" (1998), i cili ka dy versione. Një vit më pas, "Branchie" doli në kinema, me protagonist Gianluca Grignani dhe me regji të Francesco Ranieri Martinotti.

Për shtëpinë e produksionit amerikan MondoMedia ai projektoi dhe shkroi skenarin e një seriali animacioni dixhital 3D për internet - prej të cilitekziston vetëm piloti - i titulluar "Gone Bad", të cilin ai vetë e përkufizoi si " një histori zombie midis Merola, Leone dhe Sam Raimi ".

Shiko gjithashtu: Luca Laurenti, biografi

Ammaniti vlerësohet shumë edhe jashtë vendit, aq sa librat e tij janë përkthyer në frëngjisht, greqisht, polonisht, rusisht, spanjisht, gjermanisht, japonisht, rumanisht, finlandisht dhe shumë gjuhë të tjera të panjohura për ne . Në vitin 2001 Einaudi Stile Libero publikoi bestsellerin e tij "Unë nuk kam frikë": fitoi çmimin Viareggio dhe ribotimet e shumta të romanit (përfshirë një botim shkollor) vazhdojnë të lëvizin ndër vendet e para në tabelat e shitjeve italiane. .

Shiko gjithashtu: Biografia e Raoul Bova

Po atë vit, Vasco Rossi shkroi një këngë të titulluar "Ti prendo e ti porta via", e cila i dha (nëse kishte ende nevojë) një shtysë për bildungsromanin e bukur, homonim, nga i cili u përfol. se po bëhej edhe një film - me regji të Goran Paskaljevic - por asgjë nuk u dëgjua përsëri.

Në vend të kësaj, në vitin 2003, i zoti Gabriele Salvatores drejtoi "I'm not frikë", shkruar nga Niccolò Ammaniti dhe Francesca Marciano, e cila madje rrezikoi të përfundonte në listën e ngushtë të kandidatëve për Oscar për filmin më të mirë të huaj (ai megjithatë fitoi tre Shirita Argjendi dhe një David di Donatello).

Në vitet e fundit, Niccolò është përfshirë në qindra iniciativa: prezantime të "Unë nuk kam frikë" lart e poshtë Italisë, bashkëpunimepër romanet kolektive në rrjet ("My name is askush - Global Novel" i publikuar së fundmi nga Einaudi, i cili mbledh këtë përvojë), çmime dhe nderime të të gjitha llojeve pothuajse në të gjitha vendet në botë, intervista televizive dhe radio, mësime shkrimi shkolla, parathënie, pasthënie, rrëmujë dhe britma në kopertinë si një Stephen King i ri dhe vendas.

Pasi shpalli vazhdimisht publikimin e një romani prej rreth gjashtëqind faqesh me titullin e pamundur "Libri italian i të vdekurve" - ​​botuar në pjesë në "Rolling Stone" - një pjesë e projektit mori formë në skenar i shkruar pikërisht nga Ammaniti për filmin e dytë të Alex Infascelli, "Serumi i vanity" (2003).

Në verën e vitit 2004 u publikua Einaudi Stile Libero Big "Fa un po' male", i cili përmban tre tregime komike (të shkruara së bashku me Daniele Brolli, vizatuar nga Davide Fabbri), tashmë të botuara - pjesërisht - të serializuara në «l'Unità».

Më 17 shtator 2006 ai u martua - në një vend të panjohur - me aktoren Lorenza Indovina.

Libra nga Niccolò Ammaniti

 • "Vajza e Sivës" në "Xhungla nën asfalt" (Ediesse, 1993)
 • "gushë!" me prezantim nga Alberto Piccinini, (Ediesse, 1994)
 • "Në emër të djalit - adoleshenca e treguar nga një baba dhe një bir" me Massimo Ammaniti (Mondadori, 1995)
 • " Fango " (Mondadori, 1996)
 • "Mbrëmje" me LuizënBrancaccio në "Gioventù Cannibale" (Einaudi, 1996)
 • "Branchie" (Einaudi, 1997 - version i ri)
 • "Edhe dielli të thith" (Rai Eri, 1997)
 • "Agimi tragjik" në "Të gjithë dhëmbët e përbindëshit janë të përsosur" (Urania Mondadori, 1997)
 • "Enchanted Music & Light Records" me Jaime D'Alessandro në "The Pheasant Jonathan Livingstone - manifest kundër new age" (Minimum Fax, 1998)
 • "Do të të marr dhe do të të marr larg" (Mondadori, 1999)
 • "Shoku i Jeffrey Dahmer është miku im" në "Italy hates " (Supergiallo Mondadori, 2000)
 • "Unë nuk kam frikë" (Einaudi, 2001)
 • "Më dhemb pak" (Micromega, 2002) - Tregim i shkurtër
 • "I dhemb pak" (Einaudi, 2004) - Komik
 • "Ti je thesari im" në "Crimini" (Einaudi, 2005)
 • "Siç urdhëron Zoti" (Mondadori, 2006 )
 • "Le të fillojë festa" (Einaudi, 2009)
 • "Ti dhe unë" (Einaudi, 2010)
 • "Anna" (Einaudi, 2015)

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .