Урсула фон дер Лајен, биографија, историја и живот Biografieonline

 Урсула фон дер Лајен, биографија, историја и живот Biografieonline

Glenn Norton

Биографија

  • Урсула фон дер Лајен: студии и проблематичен пристап кон светот на политиката
  • Бракот и стекнувањето на името фон дер Лајен
  • Урсула Политичката изјава на фон дер Лајен
  • На европските самити
  • Урсула фон дер Лајен: приватен живот и куриозитети

Урсула фон дер Лајен е политичар со германско потекло, именувана Претседател на Европската комисија почнувајќи од 1 декември 2019 година. Таа е водечка фигура на бриселската институција, како и првата жена што ја има оваа важна улога. Врз основа на итната состојба од Ковид-19 и растечките национализми кои веќе се присутни во внатрешно-политичките сценарија на различните земји-членки на Унијата, првите месеци од работата на Урсула фон дер Лајен се карактеризираат со значителна сложеност. Ајде да дознаеме во биографијата на Урсула фон дер Лајен кои се основните фази на нејзиното професионално и лично патување.

Урсула фон дер Лајен

Урсула фон дер Лајен: студии и проблематичен пристап кон светот на политиката

Урсула Албрехт е роден на 1 октомври 1958 година во една област во Брисел, каде што ги поминал своите рани години. Таткото е Ернст Албрехт, еден од првите цивилни вработени во основањето на Европската комисија, прво како Готвач на кабинетот потоа како генерален директор на заменик-телото за конкуренцијаконтинентална.

Како мала Урсула присуствуваше на Европското училиште во Брисел . Во 1971 година семејството се преселило во регионот Хановер, Германија, бидејќи таткото станал извршен директор на голема фабрика за храна; последователно, Ернст започнува политичка кариера што го гледа сè повеќе вклучен во неговата земја.

Младата Урсула со нејзиниот татко Ернст Албрехт

Во 1977 година, откако Урсула се запишала на Економскиот факултет на Универзитетот во Гетинген, нејзиниот татко станува мета на комунистичкиот тероризам: семејството се сели во Лондон и живее под заштита, додека Урсула, под лажно име, посетува Лондонската школа за економија .

Назад во Германија во 1979 година, Албрехтите живеат под придружба. Следната година, Урсула ги променила студиите и се запишала на медицина, а дипломирала седум години подоцна.

Брак и стекнување на името фон дер Лајен

Таа се омажила во 1986 година за германскиот лекар и физичар Хеико фон дер Лајен, со аристократско потекло. Од 1988 до 1992 година, Урсула работеше за Женската клиника во Медицинскиот факултет во Хановер. По раѓањето на близнаците, таа го следи нејзиниот сопруг во Калифорнија, каде поминуваат четири години, а тој вежба на Универзитетот Стенфорд.

По враќањето на семејството во Германија, Урсула фондер Лејен предава на Катедрата за епидемиологија и социјална медицина на Медицинскиот факултет во Хановер; овде таа магистрирала по јавно здравство во 2001 година.

Исто така види: Биографија на Вистан Хју Оден

Политичката афирмација на Урсула фон дер Лајен

Врската на Урсула фон дер Лајен со германската Христијанско-демократска партија започнала уште во 1990 година и во следните години тој се зацврсти преку активизам и милитантност во регионот Долна Саксонија.

Во 2003 година таа беше избрана во Државниот парламент на земјата, стана регионален министер . Во оваа улога, таа тесно соработува со Ангела Меркел, која ѝ доделува задача да спроведе значајни реформи во социјалната заштита.

Кога Меркел беше избрана на федерално ниво во 2005 година, таа ја избра Урсула фон дер Лајен за министер за семејство и млади , позиција на која беше четири години.

Исто така види: Биографија на Фред Астер

Од 2009 до 2013 година тој стана министер за труд и социјала : во оваа улога тој се издвојува за кампањата насочена кон рационализација на имиграциските процеси. Од 2013 до 2019 година, последователното унапредување во владиниот тим ја гледа како министер за одбрана : како дел од нејзината работа како министер, таа промовира важна реформа на вооружените сили.

На европските самити

Клучната пресвртница во блескавата политичка кариера, сепак, дојде во 2019 година, когаУрсула фон дер Лајен е првата жена назначена за претседател на Европската комисија.

Урсула фон дер Лајен на врвот на европската политика

Тријазичен на германски, француски и англиски и како доктор со магистер по јавно здравство, Урсула се појавува на картичката ги има сите квалификации да ја изведе Европа од вонредната состојба со Ковид-19 и кон сезона на реформи. Во реалноста, фон дер Лајен и Комисијата предводена од неа покренаа неколку комуникациски кризи и се најдоа дека треба да го залечат историскиот јаз меѓу Јужна и Северна Европа, која отсекогаш била поделена по прашањата на фискалната политика.

Урсула фон дер Лајен: приватен живот и куриозитети

Од мала, малата Роуз, како што ја нарекуваат во семејството, сфаќа дека може да се пофали со многу посебна лична приказна. Урсула всушност потекнува од еден од најважните трговци со памук во јужниот дел на Соединетите држави и е поврзана со многу од најважните имиња на прекуокеанските колонизации.

Во 1986 година Урсула Албрехт се омажила за лекарот Хајко фон дер Лајен, потомок на семејство кое ја заслужило благородната титула, како и огромно богатство, благодарение на трговијата со свила. Како што е традиционалниот обичај за Германките, по бракот Урсула формално го усвојува презимето на нејзиниот сопруг. Двојката, приврзаници на лутеранско-евангелистичката религија, има седум деца,родена помеѓу 1987 и 1999 година.

Во 2015 година, Урсула фон дер Лајен беше обвинета за плагијат за нејзината докторска теза презентирана во 1991 година.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .