Biografia e Alec Guinness

 Biografia e Alec Guinness

Glenn Norton

Biografia • Anglezi i përsosur, mjeshtër i artit dramatik

Sir Alec Guinness, një nga aktorët më të gjithanshëm si në skenë ashtu edhe në ekran, lindi në Londër më 2 prill 1914. Pavarësisht se ishte i dekurajuar për të ndjekur shkollën mësimet e dramës nga mësuesi i tij në shkollën e konviktit Pembroke Lodge, roli i tij si lajmëtar në 'Macbeth' të interpretuar në shkollën Roborough në Eastbourne, ringjallën pasionin e tij për aktrimin.

Pas përfundimit të studimeve në vitin 1932, ai punoi për një agjenci reklamash në Londër. Ai mbërrin në Studion e Artit Dramatik Fay Compton në vitin 1933, e cila i jep një bursë. Kurset i duken të mërzitshme dhe e lë shkollën pas shtatë muajsh.

Në 1934 Alec merr tre pjesë të vogla në një kompani melodramatike të quajtur "Queer Cargo". Më pas ai do të luajë Hamletin në produksione më të rëndësishme.

Para se të regjistrohej në Marinën në vitin 1941, ai luajti 34 role në 23 përfaqësime të ndryshme.

Ai vendos të provojë një karrierë filmike dhe në vitin 1946 niset nga regjisori David Lean, i cili më pas do ta dëshirojë atë në filmat e paharrueshëm "The Bridge on the River Kwai", "Lawrence of Arabia" dhe " Doktor Zhivago”.

Shiko gjithashtu: Shën Laura, biografia, historia dhe jeta Laura e Kostandinopojës

Ai e vendos veten si një aktor kameleonik i aftë për ta portretizuar veten në role nga më të ndryshmet. Një nga personazhet e tij më të rëndësishëm dhe më të famshëm është ai, në vitin 1957, i kolonel Nikolsonit në filmin "Ura mbiRiver Kwai", për të cilin fitoi një Oscar në vitin 1958. Në të njëjtin vit ai u nominua për një Oscar për filmin "Goja e së vërtetës".

Sukseset e tij i dhanë atij titullin Sir, i dhënë gjithmonë mbi të në vitin 1958 nga Mbretëresha Elizabeth.

Guinness nuk është i mrekullueshëm për bukurinë e tij, as sepse është një seks-simbol, është thjesht një aktor i shkëlqyer eklektik dhe elegant, në stilin e përsosur anglez, flegmatik dhe i sigurt; pas sukseseve të mëdha në ekran, Guinness nuk e braktis teatrin.

Shiko gjithashtu: Biografia dhe historia e Geronimo

Interpretimi i personazhit Obi-WAN Kenobi në trilogjinë Star Wars të George Lucas (1977) mbetet emblematik dhe i paharrueshëm në historinë e kinemasë. "The Empire Strikes Back" (1980) dhe "Return of the Jedi" (1983).

Gjatë këtyre viteve, në vitin 1980, ai mori edhe një Oscar për karrierën e tij.

Pas gjashtë karrierën e dekadave, vdiq më 5 gusht 2000 në moshën 86 vjeçare, në spitalin King Edward VII në Uells.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .