Biografia e Grudge

 Biografia e Grudge

Glenn Norton

Biografia

  • Rancore: biografia
  • Gjysma e dytë e viteve 2000
  • Vitet 2010
  • Rancore: bashkëpunime të tjera
  • Të tjera kuriozitete dhe jeta private

Reperi italian, jashtë kutisë dhe me një praktikë të gjatë pas vetes, Rancore është i njohur për publikun e gjerë veçanërisht që nga viti 2019, kur ai mori pjesë në festivalin e Sanremos së bashku me Daniele Silvestri. Emri i tij i vërtetë është Tarek Iurcich . Origjina e saj është kroato-egjiptiane. Fansat janë mësuar ta shohin atë me kapuçin në kokë, një nga shenjat dalluese të pamjes së tij urbane , në përputhje me stilin muzikor që ai propozon dhe dashurinë e tij të shfrenuar për style e lirë dhe ijën -konkurse hop.

Kush është reperi Rancore.

Këtu ka gjithçka për të zbuluar rreth këtij artisti eklektik: biografia, sukseset e tij, karriera, jeta private, përvojat e ndryshme muzikore dhe të gjitha kuriozitetet më interesante.

Rancore: biografia

I lindur në Romë nën shenjën e zodiakut të Gaforres, më 19 korrik 1989, Rancore është një reper i njohur i cili është rritur gjithmonë në kryeqytetin italian. Edhe pse nëna e tij është me origjinë egjiptiane dhe babai kroat, reperi gjithmonë ka deklaruar se ndihet si një italian DOC.

Emri i tij i vërtetë i raportuar në zyrën e gjendjes civile është Tarek Iurcich, por të gjithë, që nga fillimi në botën muzikore, e thërrasin dhe e njohin si Rancore.Artisti përkufizohet si reperi hermeneutik ; falë origjinës së tij ai arrin të krijojë vepra gjithmonë origjinale, të karakterizuara nga influenca kulturore të ndryshme , nga tekste të forta dhe ritme intensive.

Rancore, reper italian. Emri i tij i vërtetë është Tarek Iurcich

Karriera e këngëtarit filloi në moshën 14 vjeçare, periudhë në të cilën Tarek ishte i zënë me krijimin e vjershave të tij të para dhe duke repuar në klubet romake; ai vlerësohet menjëherë për origjinalitetin e teksteve dhe përsosjen e vargjeve.

Unë mbaj gjithmonë një kapuç, në shfaqje live ose një kapele. Është për të më mbrojtur nga ndikimet negative, për të mbrojtur qendrën time. Françeskanët veshin kapuçin - cocolla - për të ruajtur pastërtinë e shpirtit. Është e njëjta gjë që bëj edhe unë: të ruaj sinqeritetin e një fëmije, zgjuarsinë e tij.

Që adoleshent filloi të marrë pjesë në konkurset e para kushtuar muzikës hip-hop; ai frekuenton me zell Udha romake, një ngjarje dhe vend që e lejon të njohë shumë artistë dhe të gjejë më shumë frymëzim për këngët e tij.

Së bashku me kolegun e tij Andin regjistron këngën e tij të parë me titull "Tufello talenti" me pseudonimin "Lirike Taglienti". Falë pranisë së tij të vazhdueshme në Path, Rancore njeh shumë emra të muzikës italiane që e mbështesin në realizimin e ëndrrës së tij për t'u bërë i famshëm.

Gjysma e dytë eVitet 2000

2006 është viti në të cilin ai regjistron një këngë hit të titulluar "Follow me" së bashku me artistë të tjerë të rinj të muzikës rap. Këngëtari vazhdon karrierën e tij duke marrë pjesë në shumë gara të stilit të lirë; kjo i lejon atij të zgjerojë rrethin e tij të njohjeve.

Takimi me Jesto është thelbësor, i cili i lejon Rancore të marrë një kontratë me kompaninë diskografike ALTOent dhe të publikojë albumin "Segui me", i vlerësuar mjaft nga publiku.

Rancore vazhdon të shpërblehet gjatë sfidave të stilit të lirë dhe merr pjesë në shumë Jam Sessions, disa prej të cilave të mbajtura nga artisti i mirënjohur Piotta. Gjatë vitit 2008, pasi ka braktisur labelin ALTOent, reperi nis një rrugë të re muzikore dhe publikon EP-në "S.M.S. (Sei molto stronza)" që trajton dashurinë dhe aspektet negative të saj.

Shiko gjithashtu: Sant'Agata, biografia: jeta dhe kulti

Vitet 2010

Karriera e tij vazhdon drejt suksesit, falë bashkëpunimeve të rëndësishme me artistë të ndryshëm. E gjithë kjo deri në publikimin në vitin 2010 të këngës “Oxhakpastruesi” dhe pistat akustike ku marrin pjesë edhe DJ Myke.

Në vitin 2011 publikon albumin "Elettrico" dhe mori pjesë në MTV Spit Gala, event në të cilin fitoi me kolegun e tij Clementino.

Vitin pasardhës ishte radha e një single të ri të titulluar "Vërtet... Ne jemi tashmë të zemëruar", i cili parashikon të riunalbumi "Silence", që përmban këngë të tjera shumë të vlerësuara nga publiku si "Capolinea" dhe "Horror Fast Food". Gjatë vitit 2016 u publikua "S.U.N.S.H.I.N.E.", një këngë që i paraprin albumit me të njëjtin emër.

Rancore: faqja e tij zyrtare është www.rancorerap.it

Rancore: bashkëpunime të tjera

Reperi bashkëpunon me shumë prej të cilëve ne kujtojmë pjesëmarrjen në videoklipin “Ipocondria” të animuar nga Zerocalcare, krahas krijimit të singlit “Underman” i cili në vitin 2018 i paraprin albumit “Musica per bambini”.

Të kompozosh muzikë është paksa si kimi. Ju bashkoni elementë të ndryshëm, shihni se çfarë del prej saj. Dhe shpesh është befasuese. Unë jam gjithashtu i apasionuar pas alkimisë. Në fund të fundit, edhe "hermetike" si fjalë ka rrënjë alkimike, të lidhura me magjistarin Hermes Trismegistus.

Kuriozitete të tjera dhe jeta private

Ka pak informacion të besueshëm për jetën private të artistit i cili kujdeset thellësisht për konfidencialitetin dhe deklaron se nuk është i përfshirë në mënyrë romantike. Pavarësisht lajmeve të pakta që vërtiten rreth sferës private, disa kuriozitete dihen: këngëtari, në fakt, ka një pasion të shfrenuar për Jam Sessions , në të cilin përpiqet gjithmonë të marrë pjesë.

Përveç bashkëpunimit me DJ Myke, ai ka realizuar edhe disa punime së bashku me Fedez. Ai është gjithashtu shumë i njohur në rrjetet sociale, veçanërisht në platformat Facebook dhe Instagramnë të cilën publikon shumë foto dhe lajme muzikore që i ndan me fansat e tij më besnikë.

Reperi romak u bë i njohur për publikun e gjerë falë pjesëmarrjes së tij në Festivalin e Sanremos 2019, përkrah Daniele Silvestri: çifti prezantoi këngën në konkursin "Argentovivo". Me këtë rast, Rancore mori miratim të gjerë nga kritikët dhe shtypi. Kënga vjen e gjashta, megjithatë, ajo fiton çmime të shumta: Çmimin e Kritikës "Mia Martini", Çmimin e Zyrës së Shtypit "Lucio Dalla" dhe Çmimin "Sergio Bardotti" për tekstin më të mirë. Ajo gjithashtu merr Targa Tenco në korrik.

Shiko gjithashtu: Biografia e Samuel Beckett

Rancore është rikthyer mes emrave të mëdhenj që konkurrojnë në Festivalin e Sanremos 2020, vetëm këtë herë, duke prezantuar këngën "Eden".

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .