Biografia e Salvo Sottile

 Biografia e Salvo Sottile

Glenn Norton

Biografia • Errësira dhe lajmet

  • Salvo Sottile në vitet 2010

Salvo Sottile lindi në Palermo më 31 janar 1973, djali i Giuseppe Sottile, ish redaktor i Giornale di Sicilia. Ai ndjek hapat e të atit dhe fillon të punojë shumë herët, në vitin 1989, në moshën 17-vjeçare pas gjyqeve të mëdha dhe hetimeve më të rëndësishme për mafian: bashkëpunimet e tij të para të rëndësishme janë për "La Sicilia", gazetën Catania, për të përmuajshmen "Sicilia Motori" dhe për transmetuesin rajonal "Telecolor Video 3".

Ai punoi për një praktikë dyvjeçare, më pas u transferua në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për një përvojë trajnimi të nivelit ndërkombëtar, përpara se të zbarkonte në Canale 5, stacioni televiziv kombëtar të cilit Telecolor i jepte imazhe dhe shërbime u mbyll. Fillimisht Salvo Sottile mbajti postin e korrespondentit nga Siçilia. Në të njëjtën kohë ai bashkëpunon me të përjavshmet "Epoca" dhe "Panorama", dhe me gazetën romake "Il Tempo". Ai punoi si korrespondent nga Siçilia për rrjetet radio Rds-Radio Dimensione Suono dhe Rtl 102.5.

Në fillim të viteve 1990, për të porsalindurin TG5 të Enrico Mentana-s, detyra e Sottile ishte të raportonte lajmet dhe ngjarjet e ishullit me rëndësi kombëtare, përpara agjencive. Në vitin 1992 gjatë shpërthimit të Etna që kërcënon të pushtojë fshatin ZafferanaEtnea, Enrico Mentana, i beson Salvo Sottile lidhjet live. Publiku e njeh kështu praninë e vazhdueshme, ndonëse të shkurtër, të Sottiles në video. Shërbimet e tij shtohen me kalimin e muajve dhe bëjnë diferencën kur mafia i shpall luftë shtetit duke vrarë gjyqtarët Falcone dhe Borsellino: Salvo Sottile është i vetmi gazetar i Mediaset dhe i pari që u lidh nga Capaci dhe i pari që i dha Italisë lajmin e masakra e Via D'amelio.

Pas njëmbëdhjetë vjetësh, në 2003 gazetari u largua nga Mediaset për t'u bashkuar me Sky: ai ishte fytyra e programit të parë italian të lajmeve all news "Sky Tg24". E thërret Emilio Carelli, ish-zëvendësdrejtor i TG5. Përveç drejtimit të lajmeve, Carelli i beson Salvo Sottile dy programe, një program mëngjesi (transmetuar nga ora 6 deri në 10) të quajtur "Doppio Espresso" në shoqërinë e Michela Rocco di Torrepadula (gruaja e Enrico Mentana) dhe një revistë javore e quajtur "Kutia e zezë".

Sottile u rikthye në Mediaset në 2005 kur Carlo Rossella, i cili mori postin e drejtorit nga Enrico Mentana, e thirri atë të presë TG5 Mattina. Një vit më pas ai u emërua zëvendësredaktor i lajmeve: ai kaloi kështu në drejtimin e edicionit të orës 13 së bashku me Barbara Pedri.

Në maj 2007, u botua romani i tij i parë, "Maqeda", nga Baldini Castoldi Dalai. Ai tashmë kishtebashkëpunoi, me Enzo Catania, në hartimin e librit "Toto Riina. Histori sekrete, urrejtje dhe dashuri të diktatorit të Cosa Nostra" (1993). Në korrikun e ardhshëm, drejtoresha e re Clemente Mimun mbërrin në Canale 5 dhe Sottile emërohet kryeredaktor përgjegjës për lajmet e TG5.

Tani mund ta them. Nuk mendoj se kam jetuar ndonjëherë. Kam kaluar shumë dhe të gjitha bashkë. I fortë dhe i zymtë, i pamatur ose i pezulluar, disa i hidhur, disa i hidhur, ndoshta asnjë i lumtur. Unë kam qenë shumë burra, ekzistenca ime është përmbledhja e shumë skenarëve të ngjitur, e shumë shfaqjeve të kryqëzuara nga të cilat kam ikur një moment para se të binte perdja.

(Maqeda, INCIPIT)

Në fund të muaji shkurt 2009 doli në treg romani i tij i dytë me titull "Më errët se mesnata", botuar nga Sperling & Kupfer.

Shiko gjithashtu: Biografia e Alain Delon

Më 7 mars 2010, Salvo Sottile bëri debutimin e tij në televizionin kryesor në Retequattro me "Quarto gradi", një program i thelluar mbi misteret e mëdha të pazgjidhura dhe lajmet e parë nga ana e viktimave.

Shiko gjithashtu: Biografia e Sofokliut

Salvo Sottile në vitet 2010

Në verën e vitit 2012 ai priti "Quinta colonna" për rreth një muaj në Canale 5, një program i thelluar mbi ngjarjet aktuale, lajmet dhe politikën. Një vit më vonë, pas më shumë se njëzet vitesh karrierë kushtuar informacionit në rrjetet Mediaset, ai u largua nga kompania. Për të sjellëpika e thyer do të ishte vendimi i menaxhmentit të lartë për t'ia besuar programin Matrix , të premtuar fillimisht atij, gazetarit Luca Telese .

Salvo Sottile kështu kaloi në LA7, duke pranuar ofertën e botuesit Urbano Cairo. Këtu programi i lajmeve Linea giallo pret në mbrëmjen e hershme. Më 30 qershor 2014 ai bëri debutimin e tij në krye të bisedës politike të verës La7 On air .

Në mesin e janarit 2015, ai dërgoi romanin e tij të tretë, " Cruel ", për të shtypur për Mondadori, një libër që u ngjit në renditjen e thrillerëve më të shitur në Itali në vetëm pak muaj.

Salvo Sottile më pas kaloi në Rai, ku në fillim të qershorit 2015 ai bëri debutimin e tij në Rai 1 duke pritur "Estate live", së bashku me Eleonora Daniele. Ky është versioni veror i “live life” më se të testuar. Suksesi publik është i tillë që rrjeti u kërkon dy prezantuesve të zgjasin programin nga dy në pesë orë.

Më 27 shtator 2015, ai iu bashkua Paola Perego në drejtimin e Domenica in , një transmetim historik Rai. Ardhja e tij përkon me atë të Maurizio Costanzo-s, i cili është punësuar si “project manager” për edicionin e ri të programit.

Në pjesën e parë të transmetimit Sottile me prezencën e përhershme të ekspertëve në studio trajton çështje aktuale. Programi në vetëm katër muaj programim, e kalon atë historikkonkursi i Domenica Live në Canale 5.

Në shkurt 2016 ishte ndër konkurrentët e Dancing with the Stars . Më 30 maj 2016 ai u kthye në drejtimin e programit Estate live për të dytin vit radhazi. Që nga vjeshta, Salvo Sottile ka organizuar një tjetër transmetim historik Rai: Raitre më dërgon .

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .