Biografia e Taylor Swift

 Biografia e Taylor Swift

Glenn Norton

Biografia

  • Taylor Swift në vitet 2000
  • Albumi i parë
  • Veprat e mëposhtme dhe njohjet e para
  • Albumi i dytë
  • Vitet 2010
  • Taylor Swift në gjysmën e dytë të viteve 2010

Taylor Alison Swift lindi më 13 dhjetor 1989 në Shtetet e Bashkuara, në Reading, Pennsylvania , vajza e Andreas, një shtëpiake dhe e Scott, një ndërmjetës financiar. Në moshën gjashtë vjeçare ai bie në dashuri me muzikën e vendit , pasi dëgjoi këngë nga Dolly Parton, Patsy Cline dhe LeAnn Rimes. Në moshën dhjetë, ai iu bashkua Theater Kids Live, një kompani teatrore për fëmijë e Kirk Cremer.

Cremer në fakt e nxit atë të zgjedhë karrierën muzikore dhe të lërë mënjanë aspiratat e saj si aktore. Prandaj, në moshën dymbëdhjetë vjeç, Taylor Swift mësoi të luante kitarë. Menjëherë pas kësaj ai shkroi "Lucky You", këngën e tij të parë.

Ajo merr mësime kënge në Nashville nga Brett Manning dhe shpërndan një demo me disa kopertina të regjistruara prej saj në kompani të ndryshme diskografike.

Kthehu në Pensilvani, ajo zgjidhet të performojë në US Open dhe vihet re nga menaxheri i Britney Spears, Dan Dymtrow, i cili fillon ta ndjekë. Disa vite më vonë Taylor Swift kontaktohet nga RCA Records, kompania diskografike me të cilën ajo fillon të punojë, dhe së bashku me prindërit e saj ajo zhvendoset në Handersonville, Tennessee. Këtuka më pak vështirësi logjistike në qasjen e saj ndaj biznesit muzikor.

Taylor Swift në vitet 2000

Pas shkrimit të këngës "The Outside", e cila bëhet pjesë e "Chick with Attitude", një koleksion i Maybelline me pjesë të talenteve në zhvillim, u punësua në maj 2005 si autor këngësh për kompaninë SONY/ATV Tree.

Refuzoi rinovimin e kontratës me RCA, e cila e pengon atë të regjistrojë këngët që ajo kompozoi vetë, duke performuar në Bluerid Cafè në Nashville, Taylor Swift godet Scott Borchetta, i cili sapo ka themeluar një kompani diskografike, Big Regjistrimet e makinerive. Vajza, pra, bëhet artistja e parë e labelit. Pas nënshkrimit të kontratës, ai regjistroi "Tim McGraw", kënga e tij e parë, e cila u bë singulli i tij debutues.

Albumi i parë

Pasi braktisi studimet për t'u përqendruar ekskluzivisht në muzikë, ai regjistroi njëmbëdhjetë pjesët e " Taylor Swift ", albumi i tij i parë, i cili në të parën e tij javë shet rreth 40,000 kopje. Singli i dytë është "Teardrops on My Guitar", i cili debutoi më 24 shkurt 2007.

Shiko gjithashtu: Biografia e Heather Graham

Disa muaj më vonë ajo u emërua kompozitore dhe artiste e vitit nga Shoqata e Këngëtarëve të Nashville. Ajo është më e reja që ka marrë këtë çmim. Menjëherë pas kësaj, vjen kënga e tretë "Kënga jonë", e cila mbetet në krye të tabelës muzikore vend për gjashtë javë.

Veprat e mëvonshme dhe njohjet e para

Më pas, i riu amerikan regjistroi "Tingujt e sezonit: Koleksioni i Taylor Swift Holiday", një EP e Krishtlindjeve që përmban kopertina të këngëve klasike si "Silent Night " dhe "White Christmas", si dhe dy origjinale, "Christmas Must Be Something More" dhe "Christmases When You Were Mine".

Vitin e ardhshëm, artisti i Pensilvanisë u nominua për një çmim Grammy në kategorinë e artistëve më të mirë në zhvillim. Edhe nëse njohja përfundimtare i jepet Amy Winehouse. Kjo vjen përpara publikimit të këngës së katërt të albumit debutues, "Picture to Burn", i cili arrin në numrin tre në Billboard Country Songs.

Pas publikimit të "Live from Soho", një EP që përfshin dy këngë të papublikuara, ai merr çmimin "Superstar of Tomorrow" në 10th Annual Young Hollywood Awards. Në verën e vitit 2008 ai publikoi një EP, të titulluar "Sytë e Bukur", i cili shitet vetëm në dyqanet e zinxhirit Wal-Mart. Vetëm në javën e parë, ai i kaloi 40,000 kopje.

Për më tepër, ai merr pjesë në videoklipin e "Online", një këngë e këngëtarit të njohur të country Brad Paisley dhe më pas xhiron "MTV's Once Upon a Prom", një dokumentar për MTV.

Albumi i dytë

Në nëntor, pra, Taylor Swift publikon "Fearless", albumin e saj të dytë. Është rekordi i parë i njëgruaja do të mbetet në vendin e parë për njëmbëdhjetë javë në Billboard 200 në historinë e muzikës country.

Singli i parë i publikuar është "You Belong With Me", i cili pasohet nga "White Horse". Në fund të vitit, "Fearless" doli të ishte albumi më i shitur në Shtetet e Bashkuara, me rreth 3,200,000 kopje.

Në janar 2010, "Today Was a Fairytale" u publikua në iTunes, një këngë që është pjesë e kolonës zanore të filmit "Date with Love" dhe që lejon Taylor Swift për të pushtuar rekordin - për një grua - të shkarkimeve më të shumta të kryera në javën e parë.

Vitet 2010

Më pas, në tetor, artistja amerikane publikoi albumin e saj të tretë në studio, të titulluar "Speak Now", për prodhimin e të cilit asaj iu bashkua Nathan Chapman. Gjithashtu në këtë rast shifrat janë rekord: më shumë se një milion shkarkime vetëm në javën e parë. “Mine” është singulli i parë i publikuar, ndërsa i dyti është “Back to December”.

Më 23 maj 2011, Taylor fitoi në kategoritë Top Country Album, Top Country Artist dhe Top Billboard 200 Artist në Billboard Music Awards. Disa javë më vonë ajo u përfshi nga revista "Rolling Stone" në listën e gjashtëmbëdhjetë këngëtareve më të suksesshme - Mbretëresha e Pop-it - të kohëve të fundit. Në nëntor, publikohet albumi i drejtpërdrejtë "Speak Now: World Tour Live", duke përfshirë shtatëmbëdhjetëkëngë të drejtpërdrejta nga artisti dhe një DVD.

Më pas Taylor bashkëpunon me Civil Wars në realizimin e këngës "Safe&Sound", e cila bëhet pjesë e kolonës zanore të filmit "Hunger Games", ku përfshihet edhe kënga "Eyes Open".

Disa muaj më vonë ai publikoi "Red", albumin e tij të katërt në studio, kënga e parë e të cilit është "We Are Never Ever Getting Back Together". Në vitin 2014 ai regjistroi albumin e tij të pestë, "1989", i cili përmban këngët "Out of the Woods" dhe "Welcome to New York". Në të njëjtin vit, kënga "Shake It Off" u nominua për çmimet Grammy në kategorinë e Këngës së Vitit dhe në kategorinë e Rekordit të Vitit. Një vit më pas, Taylor Swift, pasi fitoi çmimin Billboard Music për Gruaja e Vitit, fitoi një çmim BRIT si Artiste Ndërkombëtare Femërore.

Taylor Swift në gjysmën e dytë të viteve 2010

Në vitin 2016, revista Forbes e kurorëzoi atë si personazhin e famshëm më të paguar në botë me 170 milionë dollarë të fituara vitin e kaluar . Një vit më pas, e njëjta revistë vlerëson se pasuria e tij arrin në 280 milionë dollarë; në vitin 2018 asetet do të ishin të barabarta me 320 milionë dollarë dhe vitin pasardhës me 360 ​​milionë dollarë.

Në 2017 publikohet një album i ri me titull "Reputation" .

Shiko gjithashtu: Graziano Pelle, biografi

Në vitin e fundit të viteve 2010, në American Music Awards, Taylor Swift është nominuar "Artiste eDekada" ; në të njëjtin kontekst ajo fiton edhe çmimin për "Artiste e Vitit". Popullariteti dhe ndikimi i saj konfirmohen edhe nga Billboard që i cakton asaj titullin "Gruaja e Dekadës" .

Gjithashtu në vitin 2019, u publikua albumi i tij i shtatë në studio, i titulluar "Lover" . Albumi u nominua në kategorinë "Albumi më i mirë vokal pop" në Çmimet Grammy. Kënga homonime që i jep titullin albumit është shkruar tërësisht nga Taylor Swift.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .