Biografia e Umberto Tozzi

 Biografia e Umberto Tozzi

Glenn Norton

Biografia • Glory edhe jashtë shtetit

 • Vitet 2000
 • Vitet 2010
 • Procedurat gjyqësore
 • Albumi në studio i Umberto Tozzi

Umberto Tozzi lindi në Torino më 4 mars 1952. Në vitin 1968, në moshën 16-vjeçare, ai u bashkua me "Off Sound", një grup shumë të rinjsh që e duan muzikën.

Në Milano ai u takua me Adriano Pappalardo me të cilin formoi një grup prej trembëdhjetë elementësh që bënë turne në të gjithë Italinë.

Vetëm 19 vjeç (në vitin 1971) arriti suksesin e parë me këngën "Un corpo un'anima" të shkruar me Damiano Dattoli, e cila e interpretuar nga Wess dhe Dori Ghezzi fitoi Canzonissima.

Shiko gjithashtu: Matteo Bassetti, biografia dhe kurrikula Kush është Matteo Bassetti

Në vitin 1976 u publikua një këngë e suksesshme nga Fausto Leali, "Io camminerò" e ndjekur nga albumi i parë i Umberto Tozzi: "Donna Amante Mia".

Nga viti 1977 është "Ti Amo", një nga këngët më të famshme të Tozzit e cila u ngjit në vendin e parë në renditje dhe qëndroi atje për shtatë muaj, duke thyer të gjitha rekordet e shitjeve.

1978 është viti i "Tu" dhe 1979 është koha e asaj që përfaqëson ndoshta suksesin më të madh të Tozzi: "Gloria". Kjo këngë, e realizuar dhe interpretuar nga Laura Branigan, mban emrin e Umberto Tozzi jashtë shtetit.

Suksesi vazhdon në fillim të viteve '80 me "In Concerto" të vitit 1980, "Notte Rosa" të vitit 1981, "Eva" të vitit 1982 dhe Hurray të vitit 1984.

Kjo Lp pasohet nga një pushim prej disa vitesh në të cilin Tozzi studion motivime të reja.

Në vitin 1987 ai u kthye në qendër të vëmendjes me dyhitet e reja: "Gente di Mare" e kënduar me Rafin dhe e prezantuar në Eurovizion dhe "Si può dare di più" e kënduar me Gianni Morandi dhe Enrico Ruggeri, fituan Festivalin e Sanremos. 1988 është viti i live "Royal Albert Hall".

Karriera e një artisti të madh vazhdoi edhe në vitet '90 me melodi të reja dhe gjithnjë e më të kërkuara që sollën në dritë "Gli altri siamo noi", "Le Mie canzone", "Equivocando", "Il Grido" , "Ajri dhe qielli", "Bagazhi i dorës".

Vitet 2000

SanRemo 2000 na rikthejnë tek Tozzi, ende protagonist në të gjitha aspektet me këngën "Un'altra vita", marrë nga albumi me të njëjtin emër të sapo publikuar.

Më 14 maj 2002 u publikua singulli "E non volo", i cili parashikon "The Best Of", i lëshuar në labelin CGD East-West dhe në dyqane më 31 maj.

[Vazhdon nga Wikipedia]

Në vitin 2005 merr pjesë për herë të fundit në festivalin e Sanremos me këngën "Le Parole" e cila i jep titullin albumit me të njëjtin emër.

2006, viti në të cilin Tozzi festoi 30 vitet e para të karrierës solo, regjistroi tre ngjarje të rëndësishme: në shkurt 2006, një koncert në Olympia në Paris, në të cilin ai ishte "sold out" dhe, në të njëjtën kohë, publikimi i një projekti të ri, Heterogene, një përpjekje për të eksperimentuar me tinguj dhe stile të reja muzikore si ambienti, lounge dhe chill-out, dhe me të cilin Tozzi braktis përvojën tridhjetëvjeçare të regjistrimit me Warner,për të arritur në MBO. Për më tepër, më 26 maj 2006, u publikua një CD e dyfishtë, "Tutto Tozzi", këngë në të cilat 34 nga hitet e tij më të mëdha gjejnë vendin e tyre, dy prej të cilave në frëngjisht, së bashku me Lena Ka dhe Céréna, tashmë më të shiturat në tregu përgjatë Alpeve përkatësisht në vitin 2002 dhe 2003.

Shiko gjithashtu: Renato Carosone: biografia, historia dhe jeta

Ai është një nga këngëtarët italianë më të njohur jashtë vendit: ai ka shitur mbi 70 milionë disqe gjatë karrierës së tij.

Më 24 nëntor 2006 ai publikoi një album, përsëri në bashkëpunim me Marco Masini. Ky album, i titulluar thjesht Tozzi Masini, përbëhet nga 16 këngë, me tre këngë të pa publikuara, të ndjekura nga riinterpretime të këngëve të njëri-tjetrit, përveç "T'innamorerai" të kënduar si duet.

Në verën e vitit 2008 ai organizoi një turne ndërkombëtar i cili kulmoi më 18 korrik 2008 në Verona me U.T. DITA, një ditë e organizuar nga faqja e tij zyrtare në të cilën Tozzi i kushtoi një ditë të tërë fansave të tij për herë të parë, fillimisht me një transmetim të drejtpërdrejtë radiofonik, më pas me një takim publik dhe në fund me një koncert në një shesh me 11,000 pjesëmarrës nga të gjithë. mbi Evropë.

Më 8 shtator 2008, kënga "Petite Marie" u publikua, vetëm në internet, një kopertinë e një kënge të vjetër të vitit 1974 e regjistruar në Francë nga Francis Cabrel, një kantautor i njohur nga përtej. Alpet. Të ardhurat nga shitja e këngës janë dhuruar tërësisht për bamirësi për një spitalpediatrike. Për më tepër, kjo këngë do të çojë në një projekt të dyfishtë: një CD dyshe me titull "Non solo (Live)", e lëshuar më 23 janar 2009, e paraprirë nga një single me titull "Megjithëse nuk do", e ndjekur nga e dyta. single "Unë jam ende duke kërkuar për ty", kompozuar nga Emilio Munda dhe Matteo Gaggioli. Ky publikim shoqërohet me lançimin e një audioje javore të dedikuar tërësisht muzikës së tij, Tozzi Radio Web të redaktuar nga Massimo Bolzonella dhe Bruno Mannella, me mbështetjen teknike grafike të Maurizio Calvani. Të tre menaxhojnë faqen zyrtare dhe tashmë konsiderohen si bashkëpunëtorë të ngushtë në mbështetje të aktivitetit promovues të artistit torinez.

Më 4 mars 2009 doli libri i tij i parë, "Jo vetëm unë, historia ime". Më 18 Shtator 2009 u publikua albumi Superstar.

Vitet 2010

Qytetar italian që banonte në Principatën e Monakos për disa vite, më 2 korrik 2011 ai performoi në Pallatin e Princit të Monakos në dasmën e Princit Albert II të Monakos me Charlène Wittstock , me ftesë të vetë princit.

Më 26 mars 2012 albumi "Dje, sot" u publikua në Francë, Belgjikë dhe Zvicër. Më 15 maj 2012 u publikua një album i ri i Umberto Tozzi, një CD e dyfishtë, përkatësisht me rirregullimin e 17 këngëve të tij dhe 11 këngëve të reja.

Në vitin 2013, hiti i tij i famshëm, "Gloria", u zgjodh nga Martin Scorsese, për filmin e tij meLeonardo DiCaprio, "The Wolf of Wall Street" si kolonë zanore origjinale.

Nga 8 shkurt 2014, pas pesë vitesh mungesë në skenë, fillon turneu i Umberto Tozzi-t 2014, me ndalesa, ndër më të rëndësishmet, në Torino, Romë, Milano, Bolonja dhe Teatri Ariston në San Remo. Në koncertet e ndryshme ai do të këndojë tre këngë të reja të pa publikuara, të padisponueshme ende në CD apo shkarkim dixhital, "Sei tu l'Immenso Amore Mio", "Meravigliosa" dhe "Andrea Song".

Më 18 tetor 2015, kënga e tij e re Sei tu l'immense amore mio u publikua në radio dhe në shkarkim dixhital, i cili parashikon albumin e ri Por çfarë shfaqjeje. Kjo vepër e re përmban 13 këngë të papublikuara, duke përfshirë një gjithashtu në spanjisht dhe një DVD live të turneut "Dje sot" 2014. Albumi u publikua në format dixhital dhe në CD dhe DVD më 30 tetor 2015. Nga kjo datë një turne nënshkrimi fillon të kopjohet për të gjithë vendin.

Procedura ligjore

Më 16 qershor 2012 ai u dënua me një vit burg për evazion fiskal.

Më 18 Nëntor 2014, në apel, ai u dënua me 8 muaj burgim (dënim me kusht) për pushim nga burgu në vlerë prej 800.000 euro për periudhën 2002-2005 (duke pasur parasysh parashkrimin, vetëm burgu i vitit 2005 pushimi u kontestua): në vitin 1991 Tozzi u transferua në Montecarlo, ku punon gruaja e tij dhe ku u martuan fëmijët, ndërsa dy vitet në vijim ai jetoi në Luksemburg. Për gjyqtarët e Romës këngëtarja, duke pasurruajti interesat e tij ekonomike në Itali, pavarësisht se ishte larguar jashtë vendit, ai do të duhej të paguante rregullisht taksa në vendin e tij të origjinës.

Albumi në studio i Umberto Tozzi

 • 1976 - Woman my lover
 • 1977 - Është në ajër...Të dua
 • 1978 - Tu
 • 1979 - Gloria
 • 1980 - Tozzi
 • 1981 - Notte rosa
 • 1982 - Eva
 • 1984 - Hurrah
 • 1987 - E padukshme
 • 1991 - Ne jemi të tjerët
 • 1994 - Equivocando
 • 1996 - The Cry
 • 1997 - Ajri dhe qielli
 • 2000 - Një jetë tjetër
 • 2005 - Fjalët
 • 2015 - Çfarë shfaqjeje

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .