Renato Carosone: biografia, historia dhe jeta

 Renato Carosone: biografia, historia dhe jeta

Glenn Norton

Biografia

  • Biografia e Renato Carosone: fillimet e një ylli muzikor
  • Përvoja në Afrikën e Veriut
  • Renato Carosone: sukses dhe sukses
  • Vitet 50
  • Takimi me Nisa
  • Dalja në skenë dhe vitet e fundit të jetës së tij

Renato Carosone , lindur Carusone , lindi në Napoli më 3 janar 1920. Një ikonë italiane në botë, ai ishte një kantautor i jashtëzakonshëm. Njëqind vjet pas lindjes së tij, Rai zgjedh t'i bëjë homazhe me një film, Carosello Carosone . Le të mësojmë më shumë për jetën e këtij gjeniu muzikor.

Shiko gjithashtu: Fausto Zanardelli, biografia, historia, jeta private dhe kuriozitetet – Kush është Fausto Zanardelli

Renato Carosone

Biografia e Renato Carosone: fillimet e një ylli muzikor

Prindërit Antonio dhe Carolina shpejt e kuptuan pasionin për muzika e Renatos shumë të vogël, i cili që në fëmijëri ushtron me pianon e nënës së tij. Ajo zhduket kur djali është vetëm 7 vjeç. Babai i tij e shtyu të studionte muzikë dhe në moshën 14-vjeçare Renato shkroi kompozimin e tij të parë për piano. Një vit më pas u punësua në teatrin Opera dei Pupi, ku fitonte pesë lira në natë. Në moshën 17-vjeçare ai arriti të diplomohet për piano në Konservatorin San Pietro a Majella. Kështu ai punësohet nga një kompani arti që niset për në Afrikën Lindore Italiane.

Përvoja në Afrikën e Veriut

Eritrea ështëi mirëpritur nga pronari i një restoranti-teatri, i frekuentuar kryesisht nga shoferë kamionësh nga veriu i Italisë: është një publik që është i vështirë për të, pasi ai nuk e kupton dialektin neapolitan . Pas vetëm një jave, kompania shpërbëhet dhe shumë kthehen në Itali. Megjithatë, Renato Carosone vendos të vazhdojë drejt kryeqytetit Asmara, ku rifillon të luajë në piano. Këtu ai bie në dashuri me një nga kërcimtaret më të shquara , Italia Levidi : të dy martohen në janar 1938. Renato është vetëm 18 vjeç.

Përvoja afrikane nuk ka përfunduar ende: Carosone zhvendoset në Addis Ababa, ku punon për disa muaj si dirigjent ; ai është tërhequr menjëherë për shkak të shpërthimit të Luftës së Parë Botërore.

Renato Carosone: suksese dhe suksese të mëdha

Gjatë konfliktit ai vazhdoi të argëtonte ushtarët e vendosur në Somali italiane falë aftësive të tij muzikore. Në korrik 1946 ai u kthye në atdheun e tij pasi fitoi përvojë dhe takoi njerëz nga e gjithë bota: ky ishte një aspekt themelor për stërvitjen muzikore të Renatos.

Në 1949 Carosone formon një treshe për një seri takimesh në Napoli, në vendin e ri Shaker Club . Grupi fillon të luajë dhe ndërsa mbrëmjet kalojnë, i porsalinduri Trio Carosone fiton një stili gjithnjë e më shumë i përcaktuar. Falë takimit me Nino Oliviero , një autor shumë i suksesshëm, vjen pika e kthesës profesionale: në vitin 1950 ata arrijnë të regjistrojnë një 78 rpm që përmban Oh Susanna : kjo vepër i lejon ata të arrijnë në klubet më të rëndësishme të kohës.

Shiko gjithashtu: Biografia e Vanna Marchi

Vitet 50

Sukseset e para fillojnë të arrijnë kur grupi zgjerohet. Holandezi Peter Van Wood , kitaristi, largohet nga formacioni por Carosone dhe Gegè (Gennaro Di Giacomo, baterist) zgjedhin të përfshijnë muzikantë të tjerë derisa të arrijnë kompozimin më të famshëm, atë të Carosone Sextet . Me këtë vendosje të re, më 3 janar 1954 Carosone u paraqit para publikut italian në televizion , pas vetëm 4 orësh transmetim.

Grupi merr pjesë në Sanremo Festival të të njëjtit vit, duke përfunduar në vendin e tretë me këngën "... dhe varka u kthye vetëm" , interpretuar - siç ishte zakoni i kohës - nga Gino Latilla dhe Franco Ricci. Shfrytëzimi i vërtetë komercial vjen me Maruzzella , kompozuar nga Carosone përsëri në 1954.

Një kuriozitet : Renato Carosone ishte një nga dy këngëtarët italianë kanë shitur disqe në SHBA pa i regjistruar në anglisht. Tjetri ishte Domenico Modugno.

Këngë të tjera të destinuara për të shënuar muzikën italiane edndërkombëtare janë Anema e core dhe Malafemmena , të bëra të famshme nga zëri i Totò . Në ato vite grupi merret me transpozimin e këngës Limelight , marrë nga kolona zanore e Limelight , e drejtuar nga Charlie Chaplin . Në inaugurimin e një vendi të destinuar të bëhet një simbol i muzikës pop italiane, Bussola di Focette , Carosone është i pranishëm gjatë gjithë sezonit me disa nga pjesët e tij më të famshme.

Ndër pjesët e tij më të famshme, përveç atyre të përmendura deri më tani, janë: Torero , Karavan benzin , 'O sarracino , Merr një pilulë .

Takimi me Nisa

Në momentin kur Carosone takohet rastësisht me tekstshkruesin Nisa (Nicola Salerno), karriera e muzikantit bën një hap më tej përpara. Pikërisht me Nisa-n ai shkruan një nga këngët më të jashtëzakonshme të muzikës italiane : Tu vuò fa' l'americano . Muzikanti napolitan e rregullon atë me një përzierje swing dhe xhaz në vetëm një çerek ore.

Shumë suksese të tjera e projektuan Carosone direkt në teatrot dhe klubet më të famshme anembanë botës, madje duke arritur Carnegie Hall në Nju Jork. Këtu grupi performoi më 6 janar 1958. Mirënjohjet pasuan me bollëk: Renato Carosone u bë një yll i vërtetë ndërkombëtar .

Tërheqja nga skena dhe vitet e fundit të jetës së tij

Artisti napolitan zgjedh të tërhiqet në kulmin e suksesit të tij: është data 7 shtator 1959. Ai rikthehet aktivisht në skenën muzikore vetëm 15 vjet më vonë, në gusht 1975, përsëri në Bussola di Focette, për të marrë pjesë më pas në disa angazhime shumë të rëndësishme ndërkombëtare.

Me kalimin e viteve paraqitjet fillojnë të bëhen më të rralla: në vitin 1989 ai konkurron në Festivalin e Sanremos me 'Na canzuncella doce doce (arrin në vendin e 14-të); me rastin e Vitit të Ri 1998 ai mbajti koncertin e tij të fundit publik , në Piazza del Plebiscito në Napoli.

Renato Carosone vdiq në moshën 81 vjeçare më 20 maj 2001 në shtëpinë e tij në Romë, ku u tërhoq nga skena. Këngët e tij konsiderohen të pavdekshme dhe ende ndikojnë në muzikën moderne sot. Në vitin 2021 Rai i bën homazhe kujtimit të këtij artisti të madh me një film televiziv të titulluar Carosello Carosone (kështu quhen 7 albumet e tij), me regji të Lucio Pellegrinit, luajtur nga Eduardo Scarpetta.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .