Biografia e Sandra Mondaini

 Biografia e Sandra Mondaini

Glenn Norton

Biografia • Gruaja e vogël e përjetshme e Italisë

Sandra Mondaini lindi në Milano më 1 shtator 1931. Vajza e Giacit, një piktor dhe humorist i njohur i "Bertoldo", ajo filloi të aktrojë në teatër. me ftesë të humoristit Marcello Marchesi, mik i familjes. Ajo ishte e vetmja yje italiane që zgjodhi, kur fustanet milionerësh dhe buzëqeshjet kinematografike ende shushuronin në pasarela, ana komike e estradës, ajo për të cilën ishte thelbësore të dish të sillesh.

Shiko gjithashtu: Biografia e Giuseppe Mazzini

Në vitin 1955 ajo u thirr nga Erminio Macario i cili dy vjet më parë e kishte vënë re si "gjenerike fikse" në një nga programet e para të televizionit italian.

Në krah të humoristit të madh Sandra mëson përulësinë e profesionit dhe disiplinën e hekurt të skenës, kur çdo gabim më i vogël kushton një gjobë që arrin deri në tre mijë lira. Ai luajti me Macario në një trilogji të revistave nga Amendola dhe Maccari, duke arritur sukses të jashtëzakonshëm ("Njeriu si pushtuar të dielën", 1955-56; "E tu biondina...", 1956-57; "Mos e qëlloni lejleku!", 1957-58).

Shiko gjithashtu: Biografia e Lionel Messit

Në këto raste, Sandra Mondaini demonstron shkathtësi të madhe dhe një sens të fortë humori; për më tepër, ajo pohon një imazh të ri të një soubreteje që është mbi të gjitha një aktore brilante dhe që përmbys konventat e luksit dhe sharmin francez të primadonës.

Në vitin 1958 Sandra takoi të riun Raimondo Vianello, i cili katërvite më vonë (1962) ai do të bëhet bashkëshorti i saj, si dhe shoqërues i pandashëm i jetës dhe i punës. Së bashku me Raimondo Vianellon dhe Gino Bramierin, ai formon një "kompani" të këndshme që imponohet me sukses në "Sayonara Butterfly" (1959) të Marcello Marchesi, "Puntoni e Terzoli", një parodi e bukur e operës së Puçinit.

Komedianët në sezonin 1959-60 prezantojnë një revistë shumë tradicionale, "Një xhuboks për Drakulën", plot satirë politike dhe sociale. Më pas Sandra Mondaini u thirr nga Garinei dhe Giovannini për të interpretuar komedinë muzikore "Një mandarinë për Teo", përkrah Walter Chiari, Alberto Bonucci dhe Ave Ninchi. Më pas ai iu përkushtua mbi të gjitha televizionit, në të cilin kishte filluar të punonte në vitin 1953.

Ndër eksperiencat e tij teatrale është edhe “Koha e fantazisë” (komedi nga e cila Billy Wilder vizatoi “Kiss me, stupid " ), së bashku me një Pippo Baudo shumë të ri.

Suksesi i parë i madh televiziv vjen me programin muzikor "Canzonissima" (1961-62), ku ai afirmon karakterin e Arabellës, prodige e frikshme foshnjore . Që në fillim të viteve '70, çifti Vianello-Mondaini ka vënë në skenë dramat gazmore të përditshme të një çifti të zakonshëm në shfaqje të shkëlqyera të estradës, si "Sai che ti dico?" (1972), "Më fal" (1974), "Noi... jo" (1977), "Unë dhe befana" (1978), "Sonte asgjë e re" (1981).

Kështu Sandra dhe Raimondo bëhen më të shumtëtÇifti i famshëm televiziv italian, i krijuar për humorin e sjellshëm dhe të athët me të cilin animonin paroditë e teatrit të tyre vendas.

Në vitin 1982 çifti u zhvendos në rrjetet Fininvest ku, të ndjekur nga një audiencë gjithnjë e më e madhe dhe besnike, ata prezantuan varietete të shumta, si "Attenti a quel due" (1982), "Zig Zag" (1983- 86) dhe transmetimi që mban emrin e tyre: "Sandra dhe Raimondo Show" (1987). Që nga viti 1988 ata kanë qenë përkthyes të sit-com "Casa Vianello", ku të dy luajnë vetë; Sandra luan rolin e një gruaje gjithmonë të mërzitur dhe asnjëherë të dorëhequr, e cila do të bëhet një ikonë italiane. Suksesi i formulës është transferuar edhe në disa formate verore: "Cascina Vianello" (1996) dhe "Misteret e Cascina Vianello" (1997).

Duke kaluar nga Cutolina, te Sbirulina, te një grua e vogël e përjetshme kapriçioze, por besnike, Sandra Mondaini përfshin edhe disa komedi në ekranin e madh në karrierën e saj të gjatë: "Ne jemi dy të arratisur" (1959), "Gjuetia për burri i saj" (1959), 1960), "Ferragosto me bikini" (1961) dhe "Le motorizzate" (1963).

Përpjekja më e fundit televizive është filmi televiziv me titull "Crociera Vianello", i vitit 2008. Në fund të të njëjtit vit ajo njofton tërheqjen e saj nga skena, e motivuar nga kushtet gjithnjë e më të pasigurta shëndetësore që nuk e lejojnë të qëndrojnë lehtë dhe kanë qenë të kufizuar në një karrige me rrota që nga viti 2005.

Ai vdiq në Milano më 21Shtator 2010, në moshën 79-vjeçare, në Spitalin San Raffaele ku ishte shtruar prej rreth dhjetë ditësh.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .