Lina Sastri, biografia, historia dhe jeta Biografieonline

 Lina Sastri, biografia, historia dhe jeta Biografieonline

Glenn Norton

Biografia

  • Lina Sastri: origjina e një lidhjeje të gjatë me ekranin e madh
  • Lina Sastri: nga kinemaja tek muzika... dhe prapa
  • Lina Sastri dhe kushtrimi i një karriere shumëplanëshe
  • Jeta private e Lina Sastrit

Lina Sastri ka lindur më 17 nëntor 1950 në Napoli. Ajo njihet si një aktore me origjinë napolitane, e shpërblyer vazhdimisht për interpretimet e saj të shumta dhe gjithmonë brilante, sidomos në ekranin e madh. E gjithanshme dhe e shumëanshme si artiste, Lina është gjithashtu një muzikante dhe interpretuese e mirënjohur e këngës neapolitane . Le të shohim në biografinë e Lina Sastrit cilat janë ngjarjet më të rëndësishme të karrierës dhe jetës së saj private.

Lina Sastri: origjina e një lidhjeje të gjatë me ekranin e madh

Pasqualina Sastri , emri i lindjes së aktores, lindi në lagjen Vicaria, në via degli Zingari , në Napoli. Pasioni për aktrimin është shprehur shumë herët, kur ajo bëri debutimin e saj me La bella Otero , një vepër kinematografike që e ndihmoi të fitonte rolin e saj të parë të vërtetë të rëndësishëm në filmin Prefekti i Hekurt , për regjinë e Pasquale Squitieri. I xhiruar vetëm në moshën njëzet e shtatë vjeç, ky film artistik e lejon atë të njihet nga regjisorë të tjerë italianë shumë të vlerësuar, të cilët absolutisht e duan atë në produksionet e tyre.

Lina Sastri

Filmografinga Lina Sastri përfshin filma vërtet të shquar duke përfshirë Ecce bombo nga Nanni Moretti dhe Vite strozzate nga Ricky Tognazzi.

Shiko gjithashtu: Dario Fabbri, biografia: CV dhe foto

Performanca në Mi manda Picone , film i vitit 1984, i dha asaj fitoren e David di Donatello si aktorja më e mirë protagoniste, një çmim që fitoi edhe çmimin e mëposhtëm vit për Sekretet sekrete nga Giuseppe Bertolucci. Dy vjet më vonë, në 1987, Lina fitoi David di Donatello si aktorja më e mirë në rol dytësor për Investigimi nga Damiano Damiani.

Lina Sastri: nga kinemaja tek muzika... dhe mbrapa

Prirjet artistike të aktores napolitane sigurisht që nuk kufizohen vetëm në interpretimet e saj prapa kamerës. Që në moshë të re ai zgjodhi gjithashtu të ndiqte karrierën e këngëtarit , duke nxjerrë disa albume kryesisht në dialektin napolitan. Trendi muzikor i këngës napolitane shkon pothuajse paralel me atë të diskografisë kombëtare dhe krenohet me një audiencë veçanërisht besnike.

Si interpretuese, Lina Sastri arrin të gjejë hapësirë ​​edhe në festivalin Sanremo , duke marrë pjesë në edicionin 1992 me këngën Femmene e' mare . Gjatë karrierës së tij të gjatë si këngëtar, ai publikoi pesëmbëdhjetë albume, dymbëdhjetë prej të cilave u regjistruan në studio dhe tre të marrë nga koncerte live. Në veçanti, ajo mbahet mend me dashuri nga fansat dheKritikët vlerësojnë performancën live në koncertin e Yokohama në vitin 200; performanca rezultoi në albumin Live in Japan , i cili përmban një këngë të realizuar në japonisht.

Lidhja e Lina Sastrit me qytetin e Napolit shprehet veçanërisht në albumin Concerto napoletano , në të cilin artisti mbledh këngët më të rëndësishme dhe historike napolitane nga e gjithë bota. shekulli i njëzetë. Së bashku me dy interpretues neo-melodik të skenës muzikore moderne, Gigi D'Alessio dhe Peppe Barra, në vitin 2000 ai regjistroi këngën Sole Cielo e Mare . Karriera aktive si këngëtare, e cila përfundoi në vitin 2008 me regjistrimin live të Reginella , ka qenë gjithmonë e ndërthurur me atë të një aktoreje, aq sa në filmin e vitit 1999 I quanin hajdutë , Lina Sastri reciton dhe ia jep zërin pjesës muzikore hapëse të filmit.

Lina Sastri dhe kushtrimi i një karriere të shumëanshme

Ajo vendos marrëdhënie të shkëlqyera me regjisorët, veçanërisht me Tognazzin, i cili e thërret vazhdimisht brenda produksioneve të tij. Që nga vitet 2000, rolet kinematografike nisin të ulen në aspektin sasior, por cilësia e interpretimeve të zgjedhura nga Lina Sastri është sigurisht e konsoliduar. Rolet e tij në Baarìa nga Giuseppe Tornatore, To Rome with Love , nga regjisori amerikan Woody Allen janë shumë të rëndësishme.dhe më në fund Napoli i mbuluar , me regji të Ferzan Ozpetek, interpretimi i fundit filmik i Sastrit.

Roli i këtij artisti të shumanshëm të argëtimit napolitan dhe atij kombëtar rezulton të jetë i rendit të parë, aq sa një bashkatdhetar i shquar, pikërisht Presidenti i Republikës. Giorgio Napolitano, zgjedh t'i japë asaj titullin commendatore al merito , një nder që Lina Sastri e mori në qershor 2011.

Në verën e 2020, pjesëmarrja e saj në edicionin e ri të U njoftua Ballando con le stelle. Në programin e Milly Carlucci, Lina Sastri çiftëzohet me balerinën Simone Di Pasquale.

Shiko gjithashtu: Biografia e Charles Peguy

Jeta private e Lina Sastrit

Jeta dashurie e Lina Sastrit, përveç një përjashtimi të dukshëm, është e mbështjellë me një batanije konfidencialiteti. Megjithatë, martesa e saj, e lidhur në vitin 1994 me balerinin argjentinas Ruben Celiberti , është e njohur për publikun. Pas shtatë vitesh, lidhja përfundon por pa shkaktuar fraktura të qarta: në fakt, të dy janë ende miq shumë të mirë.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .