Aldo Baglio, biografi

 Aldo Baglio, biografi

Glenn Norton

Biografia

  • Aldo, Giovanni dhe Giacomo: lindja e treshes
  • Vitet 90
  • Nga TV në teatër, në kinema
  • Vitet 2000

Aldo Baglio , emri i vërtetë i të cilit është Cataldo, lindi më 28 shtator 1958 në Palermo në një familje me origjinë nga San Cataldo. Ai u transferua në Milano në moshën tre vjeçare, në vitin 1961. Pasi mori certifikatën e përfundimit të shkollës së mesme, ai bëri debutimin e tij në film duke u shfaqur në "Il... Belpaese", me Paolo Villaggio. I diplomuar në vitin 1980 në shkollën e mimodramës në Teatro Arsenale në Milano, ai formon një dyshe kabare me Giovanni Storti.

Giovanni Storti lindi në Milano më 20 shkurt 1957 dhe u takua me Aldo Baglio kur ai ishte pak më shumë se një adoleshent. Giacomo Poretti lindi më 26 prill 1956 në Villa Cortese, në provincën e Milanos, në një familje punëtorësh. I pasionuar pas teatrit duke ndjekur oratorinë e qytetit ku jeton, ai filloi të aktrojë në moshën 8-vjeçare, duke u përpjekur të bashkohej me shoqërinë e Legnanesi (por dështoi). Më vonë la shkollën e mesme dhe studimet për topograf dhe shkoi të punonte si metalpunues në një fabrikë. Më pas ai u punësua si infermier spitali në moshën tetëmbëdhjetë vjeç.

Shiko gjithashtu: Biografia e Britney Spears

Në të njëjtën kohë, ai u përfshi politikisht me Demokracinë Proletare dhe filloi t'i përkushtohej kabaresë. Kështu, duke punuar si infermier (gjithsej për njëmbëdhjetë vjet), ai u diplomua në shkollën teatrore të Busto Arsizio,dhe debutoi në skenë në "Konti i Carmagnola" nga Alessandro Manzoni, ku luajti rolin e Francesco Sforza.

Më vonë në "Sonte ne recitojmë një temë" nga Luigi Pirandello ai imiton oficerin Sarelli. Me të dashurën e tij Marina Massironi ai i jep jetë Hansel dhe Struedel , një dyshe kabare. Ndërkohë, ajo u bë kryeinfermiere në spitalin Legnano në departamentin e neurologjisë. Duke filluar nga viti 1985, ai e kalon verën si kryefshatar në Palmasera Village Resort në Cala Gonone, Sardenjë. Me këtë rast ai njihet me Aldo Baglio dhe Giovanni Storti.

Aldo, Giovanni dhe Giacomo: lindja e treshes

Pas disa muajsh, të tre vendosin të formojnë një treshe, Aldo, Giovanni dhe Giacomo , në fakt . Ndërkohë, Giacomo Poretti merr pjesë, i vetëm, në produksione të ndryshme televizive, duke përfshirë "Don Tonino", përkrah Andrea Roncato dhe Gigi Sammarchi, dhe "Pushimet e profesionit", me Jerry Calà. Në vitin 1989 shkroi shfaqjen “Non parole, ma oggetti blunt”, të cilën e solli në teatër nën regjinë e Xhovani Stortit.

Vitet 90

Duke filluar nga vitet 90 Aldo, Giovanni dhe Giacomo iu përkushtuan plotësisht kabaresë . Pasi performojnë nën emrin Galline Vecchie Fan Buon Brothers në Caffè Teatro di Verghera në Samarate, në provincën e Varese, ata performojnë në teatrin në "Lampi d'estate", me regji tënga Paola Galassi. Në televizion ata shfaqen për herë të parë në " Lajmet e pushimeve " përkrah Zuzzurro dhe Gaspare (Andrea Brambilla dhe Nino Formicola), për të zbritur më pas në "Su la testa!", nga Paolo Rossi.

Pas daljes në skenë së bashku me Antonio Cornacchione dhe Flavio Oreglio në "Ritorno al gerundio", në vitin 1993 treshja shkoi në teatër me "Aria di tempest", me regji të Giancarlo Bozzo (autor dhe krijues i Zelig ). Në TV ai është pjesë e kastit të "Cielito lindo", të drejtuar në Raitre nga Athina Cenci dhe Claudio Bisio.

Në vitin 1994 Aldo, Giovanni dhe Giacomo iu bashkuan ekipit të " Mai dire gol ", me Band Gialappa. Më pas ata marrin pjesë në "Cirkun e Paolo Rossit", drejtuar nga Giampiero Solari. Personazhe të shumtë eksperimentojnë me Gialappa, duke përfshirë sardinët (Giovanni është Nico, Aldo është Sgragghiu dhe Giacomo është gjyshi), zviceranët (Giovanni është z. Rezzonico, Aldo është polici Huber dhe Giacomo është Fausto Gervasoni), bullgarët, Padania. Vëllezërit, gjyqtarët, mundësit dhe tenorët.

Shiko gjithashtu: Biografia e Luca di Montezemolo

Pa harruar personazhet individuale: Giacomo është zoti John Flanagan dhe Tafazzi (njeriu që pi shishe në organet e tij gjenitale, një personazh që është aq i suksesshëm sa të bëhet një simbol dhe një mënyrë e të folurit), Aldo është Mosbesues Rolando dhe Giovanni është DJ belbëzues Johnny Glamour.

Nga TV në teatër, në kinema

Vitin pasardhës ata sjellin në teatër "Icorti", me regji të Arturo Brachetti. Në vitin 1997 ata bënë debutimin e tyre në film me filmin e tyre të parë, me titull "Tre burra dhe një këmbë", kushton vetëm dy miliardë euro. Filmi rezultoi një sukses, deri në atë pikë sa treshja u rikthye. në ekranin e madh tashmë vitin e ardhshëm me "Così è la vita".

Në vitin 1999 të tre janë në teatër me "Tel chi el telùn", sërish me regji të Arturo Brachetti. Kamera Canale5.

Në vitin 2000, ata fituan më shumë se shtatëdhjetë miliardë lireta me "Më pyesni nëse jam i lumtur", shkruar me Massimo Venier. Vepra rezulton të jetë një nga filmat me fitimet më të larta në historinë e kinemasë italiane. më pas filmat, megjithatë, nuk e konfirmojnë suksesin: "Legjenda e Al, John dhe Jack" dhe "You know Claudia" provojnë të jenë më pak se sa pritej.

Vitet 2000

Pas kthimit për të bashkëpunuar me grupin Gialappa në "Mai dire Domenica", në vitin 2005 me Silvana Fallisi (gruaja e Aldos) të tre recitojnë në teatër në "Anplagghed", me regji të Arturo Brachetti. Një vit më pas ata u rikthyen në kinema me "Anplagghed al cinema", versioni i ekranit të madh të shfaqjes së njëjtë teatrale.

Në vitin 2008 Aldo, Giovanni dhe Giacomo janë protagonistët e "Il cosmo sul comò". Filmi i drejtuar nga Marcello Cesena merr një përgjigje të vakët nga publiku dhe kritika. Dy vjet më vonë - në 2010 - do të përfundojëzërat narrativë të dokumentarit "Oceani 3D", provojnë sërish me "La banda dei Santa Claus". Ky film grumbullon më shumë se njëzet e pesë milionë euro.

Në vitin 2013 Giovanni Storti është pranë Angela Finocchiaro në komedinë "Duhet një fizik i madh" (të pranishëm janë edhe Giacomo Poretti dhe Aldo Baglio, por me role të vogla). Pas së cilës të tre kthehen në skenë me "Ammutta muddica", një shfaqje teatrale që i çon në turne. Një vit më pas jam në kinema me “I pasuri, i varfëri dhe kupëmbajtësi”.

Në 2016, për të festuar njëzet e pesë vitet e karrierës së tyre, ata propozojnë " Më të mirat e Aldo, Giovanni dhe Giacomo Live 2016 ". Gjatë periudhës së Krishtlindjeve të të njëjtit vit, u publikua filmi i tyre "Ik nga Reuma Park".

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .