Andrea Agnelli, biografia, historia, jeta dhe familja

 Andrea Agnelli, biografia, historia, jeta dhe familja

Glenn Norton

Biografia

  • Andrea Agnelli dhe familja e tij: prindërit dhe fëmijët
  • Studimet dhe rritja e sipërmarrjes
  • Andrea Agnelli dhe karriera e tij në FIAT
  • Me fat me Juventusin
  • Çështjet gjyqësore
  • Vitet 2020

Andrea Agnelli lindi në Torino më 6 dhjetor 1975. sipërmarrës dhe menaxher sportiv . Ndër arritjet e tij është presidenca e Klubit të Futbollit të Juventusit, e Shoqatës së Klubeve Evropiane dhe e Exor, Holdingut financiar holandez dhe kompanisë që kontrollon grupin Fiat.

Andrea Agnelli dhe familja e tij: prindërit dhe fëmijët

Andrea Agnelli është djali i Umberto Agnelli dhe Allegra Caracciolo di Castagneto, nënkryetar i Shoqatës Italiane për Kërkimin e Kancerit, AIRC. Ai është vëllai i të ndjerit Giovannino Agnelli dhe Anna Agnelli. Në vitin 2005 ai u martua me Emma Winter , me të cilën pati dy fëmijë. Pas ndarjes nga gruaja e parë, prej vitit 2015 ai është në lidhje me Deniz Akalin , i cili i dha fëmijën e tretë.

Andrea Agnelli

Andrea është gjithashtu një kushëri i John Elkann dhe Lapo Elkann.

Andrea me kushëririn e tij Gjonin

Studimet dhe ngritja e sipërmarrjes

Arsimimi i Andrea Agnelli qëndron në dy vende të prestigj i madh: Kolegji ndërkombëtar St. Clare në Oksford dhe Universiteti Bocconi në Milano. Nga atje, rritja në botën e sipërmarrjes dhe marketing mekompanitë kryesore si Piaggio, Auchan, Ferrari dhe Philip Morris International.

Në vitin 2007, në moshën 32 vjeçare, Agnelli krijoi kompaninë financiare Holding Lamse. Një vit më pas, në 2008, falë pasionit të tij të madh për sportin e golfit , ai ishte drejtor menaxhues i Royal Park Golf dhe Country Club I Roveri. Në listën e kompanive në kurrikulën prestigjioze të Andrea Agnelli , megjithatë, ka dy kompani të pashmangshme: Fiat dhe Juventus .

Andrea Agnelli dhe karriera e tij në FIAT

Lidhja midis prodhuesit të makinave Fiat dhe familjes Agnelli nuk duhet të tregohet më. Andrea Agnelli prek kompaninë në dy momente të jetës së tij profesionale. Në vitin 2004 ai iu bashkua Bordit të Drejtorëve të Fiat Spa , ndërsa dhjetë vjet më vonë, në vitin 2014, iu bashkua Fiat Chrysler Automobiles .

Që nga viti 2006, për më tepër, ai punon në Institutin Financiar Industrial, më pas Exor, kompania që kontrollon grupin.

Andrea Agnelli në stadium me xhaxhain e tij Gianni në vitet '90

Shiko gjithashtu: Chiara Lubich, biografia, historia, jeta dhe kuriozitetet Kush ishte Chiara Lubich

Fati me Juventusin

Andrea Agnelli me Juventusin merr një rekord: ai është presidenti më i titulluar . Ai filloi ngjitjen e tij në vitin 1998 kur për dy vjet ishte asistent në sektorin komercial në shtëpinë bardhë e zi. Në vitin 2010 ai është President i kompanisë, Agnelli i katërt ​​që fiton këtë pozicion pas gjyshit të tij Edoardo, xhaxhait të tij GianniAgnelli dhe babai i tij Umberto.

Shiko gjithashtu: Biografia e Renato Rascel

Umberto Agnelli me Gianni Agnelli

Rezultati i rekordit fillon me 4 Kupa të Italisë, nga 2014/15 deri në 2017/18. Në të njëjtën kohë vijnë kampionatet e 2011/12 dhe 2013/14. Ai arriti një tjetër moment historik në botën e futbollit me hyrjen e tij në Komitetin Ekzekutiv të UEFA-s në vitin 2015.

Çështjet gjyqësore

Një vit përpara se të anëtarësohej në komitetin e UEFA-s, pra në vitin 2014, fillon hetimi i kryer nga Prokuroria Publike e Torinos për menaxhimin e biletave në stadiumin Juventus , kur dyshohet për infiltrim të 'Ndranghetës. Pyetja lind në kuadrin e një hetimi më të gjerë për praninë e mafies kalabreze në Piemonte të Epërme.

Në radhë të parë nuk është zyrtarizuar asnjë akuzë ndaj klubit bardhezi. Megjithatë, tre vjet më vonë, prokuroria e Torinos hap një hetim të ri. Këtë herë Andrea Agnelli referohet nga prokurori i FIGC me 3 drejtues të tjerë të klubit. Pas rreth 6 muajsh, Prokuroria Publike përjashton pjesëmarrjen e disa anëtarëve të shoqatës së dyshuar mafioze.

Akti i radhës në këtë aferë është ndërhyrja e prokurorit Giuseppe Pecoraro në Komisionin Parlamentar Antimafia: ai kërkon 2 vjet e 6 muaj ndalim për Agnellin dhe gjobë prej 50 mijë eurosh. Prokurori kërkon sanksione për takimet e Agnellit meGrupet ultras dhe shitjet e biletave përtej kufirit të lejuar për person. Dënimi arrin në shkallë të parë: një vit ndalim dhe 20 mijë euro gjobë. Më pas – jemi në fund të vitit 2017 – ankimi anulon dhe shteron efektivisht ndalimin, por e dërgon gjobën në 100 mijë euro.

Vitet 2020

Në fund të nëntorit 2022, ai dha dorëheqjen nga presidenca e Juventusit. Këtë e bën së bashku me të gjithë anëtarët e bordit të drejtorëve. Vendimi vjen pas hetimit nga Prokuroria Publike e Torinos për kontabilitet të rremë .

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .