Андреа Ањели, биографија, историја, живот и семејство

 Андреа Ањели, биографија, историја, живот и семејство

Glenn Norton

Биографија

  • Андреа Ањели и неговото семејство: родители и деца
  • Студии и претприемачки раст
  • Андреа Ањели и неговата кариера во FIAT
  • Среќа со Јувентус
  • Судски работи
  • 2020-ти

Андреа Ањели е роден во Торино на 6 декември 1975 година. претприемач и спортски менаџер . Меѓу неговите достигнувања е и претседателството со фудбалскиот клуб Јувентус, со Европската клупска асоцијација и со Ексор, холандскиот финансиски холдинг и компанија која ја контролира групацијата Фиат.

Андреа Ањели и неговото семејство: родители и деца

Андреа Ањели е син на Умберто Ањели и Алегра Карачоло ди Кастањето, потпретседател на италијанската асоцијација за истражување на ракот, AIRC. Тој е брат на покојните Џованино Ањели и Ана Ањели. Во 2005 година се оженил со Ема Винтер , со која имал две деца. По разделбата од првата сопруга, од 2015 година е во врска со Дениз Акалин која му го даде третото дете.

Андреа Ањели

Исто така види: Биографија на Гери Олдман

Андреа е исто така братучед на Џон Елкан и Лапо Елкан.

Андреа со неговиот братучед Џон

Студии и претприемачки подем

образованието на Андреа Ањели се потпира на две места на голем престиж: меѓународниот колеџ Сент Клер во Оксфорд и Универзитетот Бокони во Милано. Оттаму, подемот во светот на претприемништвото и маркетингот соводечки компании како Piaggio, Auchan, Ferrari и Philip Morris International.

Во 2007 година, на 32-годишна возраст, Ањели ја создаде финансиската холдинг компанија Ламсе. Следната година, во 2008 година, благодарение на неговата голема страст за спортот голф , тој беше извршен директор на Ројал Парк голф и Кантри клуб I Ровери. Во списокот на компании во престижната наставна програма на Андреа Ањели , сепак, има две неизбежни компании: Фиат и Јувентус .

Андреа Ањели и неговата кариера во FIAT

Врската помеѓу производителот на автомобили Fiat и семејството Ањели не треба повторно да се кажува. Андреа Ањели ја допира компанијата во два моменти од неговиот професионален живот. Во 2004 година се приклучи на Одборот на директори на Fiat Spa , додека десет години подоцна, во 2014 година, се приклучи на Fiat Chrysler Automobiles .

Од 2006 година, згора на тоа, тој работи во Индустрискиот финансиски институт, потоа Exor, компанијата која ја контролира групацијата.

Андреа Ањели на стадион со неговиот вујко Џани во 90-тите

Среќата со Јувентус

Андреа Ањели со Јуве добива рекорд: тој е најтитуван претседател . Своето искачување го започна во 1998 година кога две години беше асистент во комерцијалниот сектор во црно-белата куќа. Во 2010 година тој е претседател на компанијата, четвртиот Ањели кој ја освоил оваа позиција по неговиот дедо Едоардо, неговиот вујко ЏаниАњели и неговиот татко Умберто.

Умберто Ањели со Џани Ањели

Резултатот на рекордот започнува со 4 италијански купови, од 2014/15 до 2017/18. Во исто време пристигнуваат првенствата 2011/12 и 2013/14. Тој постигна уште една пресвртница во светот на фудбалот со неговиот влез во Извршниот комитет на УЕФА во 2015 година.

Судски работи

Една година пред да се приклучи на комитетот на УЕФА, односно во 2014 година, започнува истрагата спроведена од Јавното обвинителство на Торино за управувањето со билетите на стадионот Јувентус , кога постои сомневање за инфилтрации на 'Ндрангета. Прашањето се поставува во контекст на поширока истрага за присуството на калабриската мафија во Горен Пиемонт.

Во прв степен, не се формализирани обвиненија против црно-белиот клуб. Три години подоцна, сепак, обвинителството во Торино отвора нова истрага. Овој пат Андреа Ањели е упатен од обвинителот на ФИГЦ со уште 3 менаџери на клубот. Јавното обвинителство по околу 6 месеци исклучува учество на некои членови на наводното мафијашко здружение.

Следниот чин во оваа афера е интервенцијата на обвинителот Џузепе Пекораро до парламентарната комисија за борба против мафијата: тој бара 2 години и 6 месеци инхибиции за Ањели и глоба од 50 илјади евра. Обвинителот бара санкции за средбите на Ањели соУлтрас групи и продажба на билети над дозволеното ограничување по лице. Казната стигнува во прв степен: една година инхибиција и парична казна од 20 илјади евра. Последователно - се наоѓаме на крајот на 2017 година - жалбата ја поништува и ефективно ја исцрпува забраната, но ја испраќа казната до 100 илјади евра.

Исто така види: Аналиса Кузокреа, биографија, наставна програма, приватен живот

2020-ти

На крајот на ноември 2022 година, тој поднесе оставка од претседателството на Јувентус. Тоа го прави заедно со сите членови на одборот на директори. Одлуката доаѓа по истрагата на Јавното обвинителство во Торино за лажно сметководство .

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .