Biografia e Donald Sutherland

 Biografia e Donald Sutherland

Glenn Norton

Biografia • Midis komedisë dhe tragjedisë

Për një kohë të gjatë, shprehja tallëse dhe vështrimi i rrumbullakët halucinativ i Donald Sutherland e bënë atë një nga interpretuesit idealë të personazheve neurotikë, introvertë, tradhtarë, sadistë, të tepruar.

I lindur në Saint John, New Brunswick (Kanada) më 17 korrik 1935, aktori u rrit në qytetin e vogël të Bridgewater, Nova Scotia, ku filloi të punonte si deejay në moshën katërmbëdhjetë vjeç.

Donald Sutherland zbuloi pasionin e tij për teatrin ndërsa ndoqi Fakultetin e Inxhinierisë në Universitetin e Torontos dhe u përpoq, pa sukses, të regjistrohej në Akademinë e Muzikës dhe Artit Dramatik në Londër.

Shiko gjithashtu: Francesco Lollobrigida: biografia, karriera politike, jeta private

Sutherland bëri debutimin e tij kinematografik në Itali në vitin 1964, duke luajtur një rol në tmerrin e shtëpisë sonë "Kështjella e të vdekurve të gjallë" (edhe pse u xhirua në çift nga regjisorët e huaj: Herbert Wise dhe Warren Kiefer, përkatësisht Luciano Ricci dhe Lorenzo Sabatini), vetëm për të. thirret nga Freddie Francis në xhirimet e "The Five Keys to Terror", me Peter Cushing dhe Christopher Lee. Dy vjet më vonë ai luajti Vernon L. Pinkley në atë film tashmë legjendar të quajtur "The Dirty Dozen" (1967), nga Robert Aldrich (me Charles Bronson). Antimilitaristi dhe aktivisti vokal kundër ndërhyrjes amerikane në Vietnam, Donald Sutherland arriti suksesin e tij të parë të madh personal falëroli i oficerit mjekësor Benjamin Franklin "Hawkeye" Pierce në filmin e Robert Altman "MASH" (1970), i vendosur gjatë Luftës së Koresë.

Në vitin 1971 ishte me Jane Fonda në noirin e Alan J. Pakula "A ringer for Inspector Klute" dhe në 1973 ishte John Baxter në "Një dhjetor i kuq tronditës në Venecia", me regji të Nicolas Roeg. Pas "Ditës së karkalecit" (1975), nga John Schlesinger, Sutherland mishëron dashnorin e pavdekshëm venecian dhe zemërthyesin në "Casanova" të Federico Fellini-t (1976) dhe imiton fashistin "Attila" në Novecento (1976), nga Bernardo Bertolucci. Në vitin 1978 ai luajti në filmin e Philip Kaufman "Terror from the deep space", një xhirim i "Invasion of the Body Snatchers" nga Don Siegel.

Shiko gjithashtu: Pier Ferdinando Casini, biografia: jeta, kurrikula dhe karriera

Në fillim të viteve 80, Donald Sutherland ishte në kastin e "Ordinary People" (1980) nga Robert Redford dhe luajti në "The Eye of the Needle" (1981), bazuar në romanin e Ken Follett, por më vonë shfaqet kryesisht në role dytësore, shpesh në prodhime me buxhet të ulët.

Në vitet '90 ka punuar në filma si "Murder" (1991) nga Ron Howard, "JFK - An Open Case" (1991) nga Oliver Stone, "Six Degrees of Separation" (1993) nga Fred Schepisi dhe "Prekja e së keqes" (1998) nga Gregory Hoblit. Në vitin 2000, aktori kanadez ishte përkrah Clint Eastwood dhe Tommy Lee Jones në "Space Cowboys", me regji të vetë Eastwood, duke u konfirmuar si një mjeshtër i vërtetë.në artin e futjes së frikës si në të kaluarën ishte në atë të të qeshurit.

Një nga filmat e fundit të suksesshëm në të cilin ai mori pjesë është "Back to Cold Mountain" (2003, me Jude Law, Nicole Kidman, Renèe Zellweger).

I divorcuar nga Lois Hardwick dhe Shirley Douglas (nëna e binjakëve Rachel dhe Kiefer Sutherland), Donald Sutherland është i martuar me aktoren franko-kanadeze Francine Racette, me të cilën ka jetuar për njëzet vjet. Dy aktorët kishin tre fëmijë: Roeg, Rossif dhe Angus Redford.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .