Paola Turci, biografi

 Paola Turci, biografi

Glenn Norton

Biografia

  • Aksidenti rrugor i vitit 1993
  • Gjysma e dytë e viteve 90
  • Paola Turci në vitet 2000
  • Gjysma e dytë e viteve 2000
  • Vitet 2010

Paola Turci lindi më 12 shtator 1964 në Romë. Ai bëri debutimin e tij muzikor në vitin 1986, kur doli në skenën e "Festival di Sanremo" me këngën e shkruar nga Mario Castelnuovo "Njeriu i djeshëm", e cila është gjithashtu pjesë e albumit të tij debutues, me titull " Ragazza solo , vajzë blu ". Ai u rikthye sërish në Ariston në vitin 1987, me "Primo Tango", një vit më pas, me "Sarò Bellissima" dhe përsëri në 1989, me "Bambini", falë të cilit arriti në vendin e parë në seksionin Emergenti .

Pasi solli këngën "I falenderoj Zotin" në Sanremo, në vitin 1990, Paola Turci publikoi albumin "Ritorno al presente", i cili përmban edhe "Frontiera", një këngë e cila propozohet. në “Festivalbar”. Më pas ai publikoi albumin e tij të fundit në labelin It , "Candido", dhe fitoi "Cantagiro" në ekip me Tazenda. Më pas ai dueton së bashku me Riccardo Cocciante në “E mi Arriva il mare”.

Në vitin 1993 ajo merr pjesë sërish në Sanremo, me një pjesë autobiografike me titull "Stato di calm apparente", autore e së cilës është edhe ajo, pjesë e albumit të botuar nga BMG" Ragazze".

Aksidenti rrugor i vitit 1993

Më 15 gusht 1993 Paola Turci ishte viktimë e një aksidenti rrugorqë u zhvillua në itinerarin Salerno-Reggio Kalabria. Aksidenti i shkaktoi lëndime shumë të rënda, madje edhe në fytyrë, duke i bërë të nevojshme dymbëdhjetë operacione për të shpëtuar syrin e saj të djathtë. Pasojat e shpërfytyrojnë pjesërisht fytyrën e saj, për shkak të qindra qepjeve që mjekët janë të detyruar të përdorin.

Pas shërimit nga ngjarja e tmerrshme, Paola rifillon angazhimet e saj profesionale, pavarësisht traumës së brendshme të asaj që i ndodhi dhe tashmë disa javë pas shtrimit në spital ajo kthehet për të performuar në koncert, duke fshehur plagët me flokë.

Shiko gjithashtu: Biografia e Elisa Trianit

Pak muaj më vonë ajo publikoi këngën "Io e Maria", shkruar për të nga Luca Carboni, në të cilën ajo tregon një histori dashurie mes dy grave. Së bashku me artistë të tjerë merr pjesë në një homazh për veprën e Lucio Battisti me kolektivin " Innocenti evasioni ", duke regjistruar këngën "Ancora tu".

Gjysma e dytë e viteve '90

Në vitin 1995 Paola Turci publikoi albumin " Una sgommata e via ", i cili përmban këngën me të njëjtin emër, shkruar nga Vasco. Rossi. Albumi shënon fillimin e partneritetit të tij me Roberto Vasinin dhe përfshin një cover të këngës "E se ci diranno" të Luigi Tenco-s.

Pasi publikoi "Volo cosi 1986 - 1996", një antologji festive që përfshin këngën " Volo cosi ", një këngë e sjellë në Sanremo në 1996, ai propozon këngën "La lumturi". ". Përfundoni raportin tuajme BMG për të nënshkruar me WEA, për të cilën ai regjistroi "Oltre le folle", një album që përfshin vetëm kopertinat italiane të këngëve angleze. Midis tyre është " Ti e di se është një moment ", shkruar në shënimet e "Koha për të lënë të shkojë", nga Jude Cole. Kënga i kalon 150,000 kopje të shitura dhe bëhet platin. U rikthye në Sanremo në vitin 1998 me këngën “Solo hajde me”.

Paola Turci në vitet 2000

Në vitin 2000 Paola publikon një album të ri, edhe në këtë rast vetëm me cover. Nga "Mi basta il paradiso" janë nxjerrë këngët "Questione di sguardi", të cilat përfshijnë "This kiss" nga Faith Hill, "Sabbia bagnata" dhe "Saluto l'inverno", të dyja të shkruara së bashku me Carmen Consoli.

Në 2002 Paola Turci hyn në qarkun e labelave të pavarura duke u thënë lamtumirë kompanive të mëdha diskografike. Me “Kjo pjesë e botës” kënaq ambiciet e saj si kantautore. Disku, i publikuar në labelin Nun, përfshin këngën "Mani giunte", i cili arriti sukses të mirë në versionin e titulluar "Fuck you" i duetuar me J-Ax dhe Neni 31 për diskun e tyre "Domani smetto".

Në vitin 2004 këngëtarja romake publikoi "Stato di calm apparente", një antologji e regjistruar live me aranzhime të reja të këngëve të saj më të famshme dhe që përfshin një kopertinë të pjesës së Chavela Vargas "Paloma Negra".

Gjysma e dytë e viteve 2000

Në vitin 2005 ishte radha e "Ndërzjarre në mes të qiellit", i cili përdor produksionin e Carlo Ubaldo Rossi, i parashikuar nga kënga "Ne harrojmë gjithçka". Disku përfshin këngën "Rwanda", e cila u nderua me Çmimin e Amnestysë 2006.

Shiko gjithashtu: Biografia e Matteo Berrettini: historia, jeta private dhe kuriozitetet

Nello në të njëjtën periudhë këngët e Paola Turci janë vënë në skenë në spektaklin "Cielo - zë vallëzimi dhe trup kumbues" nga balerini Giorgio Rossi. Në vitin 2007 përkthyesi romak merr pjesë në turneun "Në marrëveshje të përbashkët", së bashku me Marina Rei dhe Max Gazzè, duke luajtur kitarën elektrike dhe akustike.

Në dhjetor të po këtij viti ai mori pjesë në "Premio Tenco" duke performuar me "E se ci diranno" dhe "Quasi settembre". Një vit më pas, me Marina Rei, ai ishte i ftuar në "Sanremo Festival" për të performuar me Max Gazzè në "Il usual sex".

Pasi nisi një turne me Andrea di Cesare, në shkurt 2009 ai publikoi "Me ty fqinje" për Rizzoli, një roman i shkruar me Eugenia Romanelli Disa javë më vonë ai filloi të drejtonte programin argëtues "Midnight on Radio Due".

Më pas, ai publikoi albumin "Attraversami il cuore", i paraprirë nga singulli "The Man Eater", i kompozuar nga Francesco Bianconi, i Baustelle.

Në këtë periudhë, pas një jete ateiste, ajo i afrohet besimit fetar duke u konvertuar në katolicizëm. Në vitin 2010 ajo u martua në Haiti, Andrea Amato, gazetare e R101. Edhe pse dasmanuk zgjat shumë dhe pas dy vitesh ata divorcohen.

Vitet 2010

Protagonistja e Festivalit Watoto së bashku me Noemi dhe Fiorella Mannoia, në vitin 2010 publikon albumin "Giorni di rose", ku ndër të tjera përfshihet edhe riinterpretimi i këngës. nga Ivano Fossati "Lunaspina". Një vit më pas ai regjistroi "Historitë e të tjerëve", e cila përfundon trilogjinë e nisur në mënyrë ideale me "Kryq zemrën time".

Në vitin 2014 Paola Turci këndoi me La Pina, Laura Pausini, Siri, Noemi, Emma Marrone, L'Aura dhe Malika Ayane këngën "Con la musica alla radio".

Gjithashtu në vitin 2014 ka botuar një autobiografi me titull “Do ta dua veten gjithsesi”.

" Ndalimi i fshehjes pas flokëve të mi ishte një çlirim, një mënyrë për t'u shkëputur përfundimisht nga çakëlli i jetës. Sigurisht, një brishtësi mbetet, duke parë ato shenja në fytyrën time në fotografi gjithmonë më dhemb, por vendosa të pranoj dhe të dua edhe pjesën më të pambrojtur timen."

Në vitin 2015 publikon albumin "Io sono". Në dhjetor 2016 u njoftua se Paola Turci do të jetë një nga njëzet e dy këngëtaret e Festivalit të Sanremos 2017. Kënga që ajo prezanton titullohet "Fatti bella per te".

Pas një lidhje dyvjeçare me Francesca Pascale , në fillim të korrikut 2022 çifti martohet në Montalcino.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .