Паола Турчи, биографија

 Паола Турчи, биографија

Glenn Norton

Биографија

  • Сообраќајната несреќа во 1993 година
  • Втората половина на 90-тите
  • Паола Турчи во 2000-тите
  • Втората половина од 2000-тите
  • 2010-тите

Паола Турчи е родена на 12 септември 1964 година во Рим. Своето музичко деби го имаше во 1986 година, кога се качи на сцената на „Фестивалот на Санремо“ со песната напишана од Марио Кастелнуово „Човекот од вчера“, која исто така е дел од неговиот деби албум насловен „ Рагаца соло , сина девојка “. Повторно се врати во Аристон во 1987 година, со „Примо танго“, следната година, со „Саро Беллисима“ и повторно во 1989 година со „Бамбини“, благодарение на што стигна до првата позиција во секцијата Emergenti .

Откако ја донесе песната „Му благодарам на Бога“ во Санремо, во 1990 година, Паола Турчи го издаде албумот „Ritorno al presente“, кој ја содржи и „Frontiera“, песна која е предложена на „Фестивалбар“. Последователно, тој го издаде својот последен албум на етикетата I , "Candido", и ја освои наградата "Cantagiro" во тим со Tazenda. Потоа дуети заедно со Рикардо Кокијанте во „E mi Arriva il Mare“.

Во 1993 година повторно учествува во Санремо, со автобиографско парче со наслов „Stato di calm apparente“, чиј автор е и таа, кој е дел од албумот објавен од BMG“ Рагазе“.

Сообраќајна несреќа од 1993 година

На 15 август 1993 година Паола Турчи беше жртва на сообраќајна несреќашто се одржа на релација Салерно-Реџо Калабрија. Несреќата и нанела многу сериозни повреди, дури и на лицето, поради што биле потребни дванаесет операции за да се спаси нејзиното десно око. Последиците делумно и го изобличуваат лицето, поради стоте конци кои лекарите се принудени да ги користат.

Исто така види: Биографија на Лара Крофт

Откако закрепна од страшниот настан, Паола продолжува со професионалните обврски, и покрај внатрешната траума од она што и се случи, а веќе неколку недели по хоспитализацијата се враќа на концерт, криејќи ги раните со косата.

Неколку месеци подоцна го објави синглот „Io e Maria“, напишан за неа од Лука Карбони, во кој раскажува љубовна приказна помеѓу две жени. Заедно со други уметници учествува во почит кон делото на Лусио Батисти со колективот „ Innocenti evasioni “, снимајќи ја песната „Ancora tu“.

Втората половина на 90-тите

Во 1995 година Паола Турчи го издаде албумот „ Una sgommata e via “, кој го содржи истоимениот сингл, напишан од Васко Роси. Албумот го означува почетокот на неговото партнерство со Роберто Васини, а вклучува и преработка на песната на Луиџи Тенко „E se ci diranno“.

Откако ја објави „Volo cosi 1986 - 1996“, славеничка антологија која го вклучува синглот „ Volo cosi “, песна донесена во Санремо во 1996 година, тој го предлага синглот „La среќа “. Завршете го вашиот извештајсо BMG да потпише со WEA, за што го сними „Oltre le folle“, албум кој вклучува само италијански обработки на англиски песни. Меѓу нив е „ Знаеш дека е момент “, напишана на белешките на „Време за пуштање“, од Џуд Кол. Песната надминува 150.000 продадени копии и станува платина. Во Санремо се врати во 1998 година со песната „Соло дојди ме“.

Паола Турчи во 2000-тите

Во 2000 година Паола објави нов албум, исто така во овој случај само со обвивки. Од „Mi basta il paradiso“ се извлечени сингловите „Questione di sguardi“ во кои се вградени „This kiss“ од Фејт Хил, „Sabbia bagnata“ и „Saluto l'inverno“, и двата напишани заедно со Кармен Консоли.

Во 2002 година Паола Турчи влегува во кругот на независни издавачки куќи кои се збогуваат со големите издавачки куќи. Со „Овој дел од светот“ таа им се препушта на своите амбиции како кантавтор. Дискот, објавен на етикетата Nun, го вклучува синглот „Mani giunte“, кој постигна добар успех во верзијата насловена „Fuck you“ дуетирана со J-Ax и Член 31 за нивниот диск „Domani smetto“.

Во 2004 година, римската пејачка ја издаде „Stato di calm apparente“, антологија снимена во живо со нови аранжмани на нејзините најпознати песни и која вклучува преработка на делото на Чавела Варгас „Палома Негра“.

Втората половина на 2000-тите

Во 2005 година дојде редот на „Меѓупожари на средината на небото", што ја користи продукцијата на Карло Убалдо Роси, предвидена со синглот „Забораваме сè". Дискот ја вклучува песната „Руанда", која беше наградена со награда за амнестија во 2006 година.

Нело истиот период Песните на Паола Турчи се поставени во шоуто „Сиело - танцувачки глас и звучно тело“ на танчерот Џорџо Роси. Во 2007 година римскиот преведувач учествува на турнејата „Во заеднички договор“, заедно со Марина Реи и Макс Газе, свирејќи на електрична и акустична гитара.

Во декември истата година учествува во „Premio Tenco“ настапувајќи со „E se ci diranno“ и „Quasi settembre“. Следната година, со Марина Реи гостуваше на „Фестивалот Санремо“ за да настапи со Макс Газе во „Il usual sex".

По започнувањето на турнејата со Андреа ди Чезаре, во февруари 2009 година ја објави „Со тебе следната врата“ за Рицоли, роман напишан со Евгенија Романели Неколку недели подоцна тој почна да ја води забавната програма „Полноќ на Радио Дуе“.

Подоцна, тој го издаде албумот „Attraversami il cuore“, на кој му претходеше синглот „The Man Eater“, компониран од Франческо Бјанкони, од Baustelle.

Исто така види: Биографија на Џејк Гиленхал

Во овој период, по животот на атеист, таа пристапува кон религиозната вера со тоа што се преобраќа во католицизам. Во 2010 година се омажи на Хаити Андреа Амато, новинарка на Р101. Сепак, свадбатане трае долго и после две години се разведуваат.

2010-тите

Протагонистот на фестивалот Ватото заедно со Ноеми и Фиорела Маноја, во 2010 година го издаде албумот „Giorni di rose“, кој меѓу другото ја вклучува и реинтерпретацијата на песната од Ивано Фосати „Лунаспина“. Следната година ја сними „Приказните на другите“, со што ја заокружува трилогијата идеално започната со „Cross my heart“.

Во 2014 година, Паола Турчи ја пееше со Ла Пина, Лаура Паусини, Сирија, Ноеми, Ема Мароне, Л'Аура и Малика Ајане песната „Con la musica alla radio“.

Исто така во 2014 година објави автобиографија со наслов „Сепак ќе се сакам себеси“.

Да престанам да се кријам зад мојата коса беше ослободување, начин дефинитивно да се откачам од придушниците на животот. Се разбира, останува некоја кршливост, гледањето на тие траги на моето лице на фотографиите секогаш ме боли, но решив да прифатам и да го сакам и најранливиот дел од мене.

Во 2015 година го издаде албумот „Io sono“. Во декември 2016 година беше објавено дека Паола Турчи ќе биде една од дваесет и двете пејачки на фестивалот Санремо 2017. Песната што таа ја претставува е насловена „Fatti bella per te“.

По двегодишна врска со Франческа Паскале , на почетокот на јули 2022 година парот се венча во Монталчино.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .