Biografia e Michel Petrucciani

 Biografia e Michel Petrucciani

Glenn Norton

Biografia • Prekje të ndjeshme, të pagabueshme

Michel Petrucciani lindi në Orange (Francë) më 28 dhjetor 1962; me origjinë italiane, gjyshi i tij ishte nga Napoli, ndërsa babai i tij Antoine Petrucciani, i njohur më mirë si Toni, ishte një kitarist i njohur xhaz, nga i cili Michel i vogël e thithi menjëherë pasionin e tij për muzikën.

Që fëmijë mësoi t'i binte daulles dhe pianos; ai iu përkushtua fillimisht studimit të muzikës klasike dhe vetëm më vonë zhanrit të preferuar të të atit, xhazit, nga koleksioni i disqeve të të cilit ai mund të nxirrte gjerësisht për frymëzim.

Që nga lindja ai është prekur nga një sëmundje gjenetike e quajtur osteogenesis imperfecta, e njohur edhe si “Sindroma e kockave të kristalta”, për të cilën kockat nuk rriten, duke e detyruar të jetë më pak se një metër i gjatë. Duke marrë parasysh karrierën e shkëlqyer të Mishelit, çmimet që ka marrë, por mbi të gjitha karakterin e fortë, luftarak dhe njëkohësisht të ndjeshëm të Mishelit, mund të kuptohet se sa e jashtëzakonshme ishte dëshira e tij për të pasur sukses në jetë, duke kapërcyer vështirësitë që sillte sëmundja.

Performanca e parë publike e Michel Petrucciani erdhi kur ai ishte vetëm trembëdhjetë vjeç: karriera e tij si muzikant profesionist filloi vetëm dy vjet më vonë, kur ai shfrytëzoi rastin për të luajtur me bateristin dhe vibrafonistin Kenny Clarke, me të cilin Michel regjistronalbumi i parë në Paris.

Shiko gjithashtu: Biografia e Charlie Chaplin

Pas një turneu francez në të cilin ai shoqëroi saksofonistin Lee Konitz, në vitin 1981 Petrucciani u transferua në Big Sur, Kaliforni, ku u vu re nga saksofonisti Charles Lloyd, i cili e ftoi të bëhej anëtar i kuartetit të tij për tre vjet. . Ky bashkëpunim i dha muzikantit francez të xhazit prestigjiozin "Prix d'Excellence".

Michel është një muzikant dhe një njeri i ndjeshëm dhe aftësitë e tij të jashtëzakonshme muzikore si dhe njerëzore e lejojnë atë të punojë me muzikantë të kalibrit të Dizzy Gillespie, Jim Hall, Wayne Shorter, Palle Daniellson, Eliot Zigmund, Eddie Gomez dhe Steve Gadd.

Petrucciani e konsideron parehatinë e tij fizike si një avantazh, të tillë që i lejon atij t'i përkushtohet plotësisht muzikës. Për të luajtur ai duhet të përdorë domosdoshmërisht një pajisje të veçantë, të bërë nga babai i tij kur Mishel ishte i ri, e cila përbëhet nga një paralelogram i artikuluar, i cili i lejon atij të arrijë pedalet e pianos.

Ndër shumë çmime që Michel ka marrë gjatë karrierës së tij të shkurtër, për fat të keq, mund të përmendim çmimin shumë të lakmuar "Django Reinhardt Award", nominimi i "muzikantit më të mirë evropian të xhazit", ky i fundit nga Ministria della Cultura Italiano. , dhe Legjioni i Nderit në vitin 1994.

Në vitin 1997 në Bolonjë pati mundësinë të performojë në prani të Papa Gjon Palit II, me rastin e Kongresit Eukaristik.

Në jetën e tij private, në të cilën nuk mungonin veset dhe teprimet, ai kishte tre marrëdhënie të rëndësishme. Ai kishte dy djem, njëri prej të cilëve trashëgoi sëmundjen. Gruaja e tij e parë ishte pianistja italiane Gilda Buttà, nga e cila më vonë u divorcua.

Pas një gripi banal, të kontraktuar për kokëfortësinë e dëshirës për të shkuar dhe festuar një natë të Vitit të Ri duke ecur në të ftohtë në dëborë, Michel Petrucciani vdiq më 6 janar 1999 në Nju Jork, pas komplikimeve të rënda pulmonare. . Ai ishte vetëm 36 vjeç. Trupi i tij shtrihet në varrezat pariziane të Père Lachaise, pranë varrit të një kompozitori tjetër të madh: atij të Fryderyk Chopin.

Në vitin 2011 u shfaq në kinema filmi dokumentar prekës "Michel Petrucciani - Body & Soul", i xhiruar nga regjisori anglez Michael Radford (njëlloj si "The Postier", fitues i Oskarit në 1996).

Shiko gjithashtu: Biografia e Henryk Sienkiewicz

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .