Marco Verratti, biografia: karriera, jeta private dhe kurioziteti

 Marco Verratti, biografia: karriera, jeta private dhe kurioziteti

Glenn Norton

Biografia

  • Teknika në shërbim të skuadrës
  • Fillimet
  • Të kalosh në Paris, te PSG
  • Marco Verratti në Kombëtarja
  • Dëmtimet
  • Karakteristikat teknike të Marco Verratti
  • Kuriozitete të tjera

Marco Verratti është një futbollist italian. Ai ka lindur në Pescara më 5 nëntor 1992. Roli i tij është ai i mesfushorit. Verratti u stërvit në vendlindjen e tij dhe në vitin 2008 nënshkroi kontratën e tij të parë si futbollist profesionist.

Marco Verratti

Teknika në shërbim të skuadrës

Me lartësinë 1.65 metra dhe me peshë 65 kilogramë, Marco Verratti atë iu desh shumë pak për t'u vendosur si një nga mesfushorët më të talentuar në Evropë . Nuk është rastësi që ai është një nga lojtarët shumë të rrallë që ka marrë një thirrje në ekipin kombëtar edhe para se të luante në Serinë A.

Fillimet

Filloni të luani në Manoppello, pastaj Manoppello Arabona, ekip nga vendi ku ai jetoi fëmijërinë e tij. Në vitin 2006 u transferua në Pescara ku debutoi në ekipin e parë në moshën 16 vjeçare; ka si trajner Giuseppe Galderisi, ish qendërsulmues i Juventusit, Veronës, Milanit dhe Lazios.

Marco Verratti Ai ka fatin të luajë gjithmonë "nën" trajnerë të rëndësishëm: Eusebio di Francesco fillimisht dhe Zdenek Zeman më pas. Ky i fundit mbërrin në krye të skuadrës së Abruzzo në 2011 dhe merr menjëherë promovimin në Serie A duke dominuar turneun e kadetëve. Në fund të fundit, ky është një Pescara që, përveç Verrattit, mund të përballojë të luajë Lorenzo Insigne dhe Ciro Immobile .

Shiko gjithashtu: Biografia e Andrea Zorzit

Transferimi në Paris, te PSG

Një kuriozitet për Verrattin është numri i paraqitjeve në Serie A : zero! Mesfushori i Abruzzo-s, pasi mori promovimin, në fakt u transferua në Francë në radhët e një prej skuadrave më të forta në Evropë, Paris Saint Germain me trajner Carlo Ancelotti ; ai bëri debutimin e tij për ekipin më 14 shtator 2012. Katër ditë më vonë ai bëri debutimin e tij edhe në Champions League.

Gjatë përvojës së tij në Paris (deri në 2022), ai fitoi kampionatin francez 7 herë, Superkupën Transalpine 8 herë dhe Kupën e Ligës Franceze 6 herë secila dhe francezin Kupa.

Marco Verratti në ekipin kombëtar

Trofet e shumta të fituara me klubin parisien janë të natyrës kombëtare: PSG e Verrattit nuk arrin kurrë të arrijë fundin e Ligës së Kampionëve. Prandaj, triumfi i parë ndërkombëtar është ai i arritur më 11 korrik 2021 në finalen e Kampionatit Evropian 2020 në Wembley kundër Luanëve të Anglisë, me rastin e heshtur nga pritja vendimtare nga Donnarumma kush pengon dënimin vendimtar; ky i fundit do të bëhej shumë shpejt partneri i Verrattit te PSG.

Marco Verratti bën debutimin e tij në ekipin kombëtar major më 15 gusht 2012 kundër anglezëve; mori pjesë në Kupën e Botës 2014 në Brazil. Ai ishte kapiten i Azzurrit për herë të parë më 15 tetor 2019 kundër Lihtenshtajnit.

Lëndimet

Marco Verratti nuk u kursye nga fati i keq. Dëmtimi i parë i rëndë i karrierës së tij daton në vitin 2016. Është një dhimbje në ijë që mund të zgjidhet përfundimisht vetëm me operacion. I angazhuar në rehabilitim, Verratti duhej të hiqte dorë nga Kampionatin Evropian 2016, ku gara e Azzurrit të Antonio Conte u ndërpre në çerekfinale për shkak të humbjes në penallti kundër Gjermanisë.

Dy vjet më vonë Verratti u detyrua të ndalonte përsëri dhe t'i nënshtrohej një operacioni, këtë herë në aduktorët e tij.

Gjithashtu me rastin e udhëtimit triumfal në Kampionatin Evropian të Londrës, Marco Verratti shfaqet duke u rikuperuar nga një dëmtim, këtë herë në gju, i cili vë në dyshim praninë e tij deri në fund dhe që e detyron atë të mungojnë dy ndeshjet e para të fazës së grupeve. Nga ndeshja e tretë e këndej ai është gjithmonë titullar.

Karakteristikat teknike të Marco Verratti

Ai është një mesfushor që mund të luajë ose si qendërmbrojtës para mbrojtjes ose si mesfushor. Mungesën e një fiziku të mirë e kompenson me cilësi teknike jo të zakonshme. Në veçanti është i pajisur menjë driblim i jashtëzakonshëm, tek i cili ndonjëherë mbështetet shumë, duke rrezikuar të humbasë topin në zona të rrezikshme të fushës.

Me një vizion të qartë të lojës , ai mund të dialogojë në ngushticë me shokët e tij të skuadrës, ose të gjuajë nga larg sulmuesit.

Shiko gjithashtu: Biografia e Penny Marshall

Festiv në fazat e moszotërimit, ai ndonjëherë e tepron me vrull dhe protesta, duke mbledhur kartonë të verdhë që shpesh bëhen të kuq, siç ndodhi fatkeqësisht në ndeshjen e dytë të 1/16-tës së Ligës së Kampionëve 2018 kundër Real Madridit.

Marco Verratti është krahasuar shpesh me Andrea Pirlo , ndoshta edhe sepse, ashtu si kampioni i Brescias, ai lindi një mesfushor sulmues dhe më pas u shndërrua në një mesfushor qendror.

Jessica Aidi me Marco Verratti

Kuriozitete të tjera

Ai është martuar për herë të dytë (korrik 2021) me modelen franceze Xhesika Aidi ; ai ka dy fëmijë, Tommaso dhe Andrea, nga gruaja e tij e parë Laura Zazzara me të cilën ishte i martuar nga viti 2015 deri në 2019 dhe të cilin e kishte njohur në shkollë.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .