Биографија на Франческа Фањани; кариера, приватен живот и љубопитност

 Биографија на Франческа Фањани; кариера, приватен живот и љубопитност

Glenn Norton

Биографија

  • Франческа Фањани: почеток на нејзината кариера како новинар
  • Телевизиско деби
  • Франческа Фањани, лице на иновативна телевизија
  • Франческа Фањани: приватен живот и куриозитети

Франческа Фањани е родена на 25 ноември 1978 година во Рим. Покрај тоа што е поврзана со директорот на TG La 7 Енрико Ментана, таа е многу почитуван новинар кој се стекна со репутација во областа како културен и љубопитен професионалец. Подолу да видиме кои се најважните фази во кариерата на Франческа Фањани, без да ги заборавиме аспектите поврзани со најинтимната сфера.

Франческа Фањани

Франческа Фањани: почеток на нејзината кариера како новинар

Таа порасна во Рим заедно со нејзиното семејство. Околината во која идната новинарка ги прави своите први чекори е многу стимулативна, благодарение и на страста за читање и учење, која и ја пренесе нејзината мајка. Одлучна и амбициозна, по завршувањето на средното училиште се запишала на Универзитетот Ла Сапиенца во Рим. Тука дипломирал книжевност со одлични оценки. Франческа Фањани потоа докторира, токму по Дантеска филологија , тема за која е многу страсна.

Лекциите што се одржуваат помеѓу Рим и Њујорк го гледаат наизменично меѓу двете метрополи; токму во САД, во 2001 година, младата Франческа решава да се претстави во локалниот штаб Rai и бидете достапни дури и за најскромните работни места; всушност тој ја прашува редакцијата дали има потреба од некој што може да ги стави лентите на место.

Фањани секако не се плашеше да мора да помине низ рангот: тој успеа да биде забележан и да дебитира во светот на новинарството .

Имав 24 години, малку разбирав англиски и живеев во Вилијамсбург. После 20 дена излегов и ги видов кулите близначки опкружени со чад. Се качив со метро, ​​стигнав до плоштадот Унион и видов само едно: беше 11 септември. Во тие денови не можев да си одам дома затоа што ми ги затворија копчињата и бев домаќин: Чувствував дека сум во историјата и таму ми се разви желбата да станам новинар.

Нејзиното телевизиско деби

Откако се вратила во Рим, почнала да работи како новинарка, набрзо станувајќи репортер и за Џовани Миноли и за Микеле Санторо. Со вториот тој го имаше своето деби на телевизија во рамките на програмата Annozero .

Исто така види: Џон Мекинро, биографија По мојот докторат, го напуштив академскиот пат и почнав да практикувам со Џовани Миноли и да се занимавам со мафијата снимајќи два документарни филма во Палермо: дури сега организираниот криминал е мојата страст. Тогаш среќата и животот ме донесоа во Аннозеро, што стана мојот телевизиски универзитет. Скокот го направив со МикелеСанторо.

Темите што ги следеше, особено на почетокот на нејзината кариера како дописник, ја гледаат како навлегува во многу тешки аспекти поврзани со хрониката и со последиците од последиците од организираниот криминал произведува врз општеството.

Оние што се емитуваат во програмата Цената остануваат меѓу најдобрите дела потпишани од неа: Франческа Фањани е задолжена за интервјуирање на млади луѓе кои отслужуваат казна во малолетничкиот затвор поради нивните врски со Камора.

Исто така види: Биографија на Том Кленси

Франческа Фањани, заштитно лице на иновативна телевизија

Почнувајќи од 2018 година Фањани станува водител на програмата Le Belve , контејнер емитуван на новата мрежа Нов . Дури и уредувачкиот рез на самата програма се одликува со посебен пристап: фокусот е целосно на жените; затоа што целта е да се раскажат женски приказни за луѓе кои користеле сила и решителност за да станат примери за успех, дури и ако не секогаш се поврзани со доблест.

Целта на новинарот е да излезе од наративот кој секогаш ги гледа жените како слабата страна; поради оваа причина изборот е да се фаворизира претставата на женското битие во неговата сложеност, која може да варира од ангелски до немилосрдни особини.

Некои од протагониститеНајзначајни од проектот се адвокатката Анамарија Бернардини де Пејс, италијанската крајнодесничарска политичарка Алесандра Мусолини, поранешната членка на Црвените бригади Адријана Фаранда како и поранешната камористка Катерина Пинто.

Пристапот е секако нов, бидејќи води до преиспитување на приказната раскажана за жените во традиционалните медиуми и пошироко. Откако предизвика сензација со програма која секако е единствена, во 2020 година новинарот е подготвен да се врати во Раи. Тука ѝ беше доверено спроведувањето на програмата Seconda Linea , во која, заедно со нејзиниот колега Алесандро Џули, таа беше одговорна за презентирање и модерирање на извештаи, интервјуа и длабински политички придонеси.

Во 2021 година таа се враќа со нова серија интервјуа за форматот Belve , овој пат на Rai 2.

Франческа Фањани : приватен живот и љубопитност

Меѓу неговите најважни страсти е онаа за готвењето , на која се посветува не толку од потреба, туку за да му даде проветрување на својот креативен талент.

Големиот љубител на кучињата, Франческа поседува кавалерски крал женка по име Нина.

Од 2013 година таа е романтично поврзана со познатиот новинар, водител и директор на вести Енрико Ментана . На крајот од врската со неговата поранешна сопруга Микела Роко ди Торепадула, Франческа успеа да освои улогаисто така важен во животот на четирите деца на Енрико Ментана, со кои тој може да се пофали со солидна врска, пред се благодарение на меѓусебното почитување на приватноста.

Во 2023 година таа е една од ко-домаќините на една од вечерите на фестивалот Санремо, заедно со уметничкиот директор Амадеус .

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .