Биографија на Лиам Нисон

 Биографија на Лиам Нисон

Glenn Norton

Биографија • Кинематографијата

  • Лиам Нисон во 2010-тите

Вилијам Џон Нисон е роден на 7 јуни 1952 година во Балимена, Северна Ирска.

Студирал физика и математика на колеџот Квинс во Белфаст, со првична намера да сака да стане учител, и каде се родила неговата страст за драмската уметност; пред да започне актерска кариера, Лиам Нисон работел како возач на камион за ирското списание Гинис и вежбал бокс на аматерско ниво (точно во рингот го крши носот, чии последици ќе станат еден од белезите на неговото лице на екраните). Во 1976 година тој го направи своето деби во театарот „Лирички играчи“ на градот. Тој се преселил во Даблин во 1978 година, каде што можел да го продлабочи своето проучување на класиците и да ги постави во театарот Аби. Тука го забележува режисерот Џон Бурман кој го сака во Екскалибур (1981).

Подоцна е во „The Bounty“ со Мел Гибсон и Ентони Хопкинс. Првиот главен филм е „Јагне“ (1986) во кој Лијам Нисон одлично ја игра тешката улога на свештеник измачуван од сомнежи за неговиот повик. Следат „Дует за еден“ со Џули Ендрјус, „Мисија“ со Роберт Де Ниро и „Сомничен“ со Шер, во кој Нисон ја има улогата на глувонем. Во 1990 година доаѓа неговата прва важна интерпретација како протагонист, меѓу киното и фантазијата, во филмот „Darkman“, на Сем Раими.

Понатамошни улоги во „Големиот човек“, „Невиност со небрежност“ и брилијантно учество во филмот „Мажи и жени“, на Вуди Ален. Во 1992 година тој беше во екипата на „Суспендирани животи“ со Мајкл Даглас и Мелани Грифит.

1993 година беше година на кинематографско осветување: мајсторот Стивен Спилберг го сакаше како протагонист на наградуваната „Шиндлеровата листа“. За неговата улога Лиам Нисон ја добива својата прва номинација за Оскар. Последователно, тој го имаше своето деби на Бродвеј во „Ана Кристи“ заедно со актерката Наташа Ричардсон, добивајќи номинација за наградата Тони.

Неговата слава е автентичен женкар: тој е заслужен за флертувањето со Хелен Мирен, Џулија Робертс, Брук Шилдс, Барбра Стрејсенд и пејачката Шинејд О'Конор; во 1994 година Лиам Нисон се ожени со Наташа Ричардсон, со која ќе ги има Мајкл Антонио (1995) и Даниел Џек (1997). Истата година ја игра „Нел“, заедно со сопругата и Џоди Фостер.

Потоа ја игра улогата на шкотскиот херој „Роб Рој“ (1995) и ирскиот револуционер „Мајкл Колинс“ (1996 година). Во 1998 година тој беше Жан Валжан во „Les Miserables“ (со Ума Турман).

Во 1999 година Џорџ Лукас сакаше тој да ја игра улогата на Кви Гон Џин, Џедај Најт во „Фантомска закана“, Епизода I од сагата „Војна на ѕвездите“, мајстор на познатиот лик Оби Ван Кеноби (Јуан Мек Грегор) . Комерцијален успех еповеќе од очекуваното: одличната изведба на Лиам Нисон, свечена и моќна по фигура, силен, храбар и праведен херој, е добредојдено изненадување. Кралицата Елизабета го прогласи за витез на Британската империја.

Исто така види: DrefGold, биографија, историја и песни Biografieonline

Во 2000 година, два високоочекувани филма: „The Haunting - Presences“ (со Кетрин Зета Џонс) и „Gun Shy - Револвер во анализа“ (со Сандра Булок). Во 2002 година тој го играше капетанот Поленин покрај Харисон Форд во драмата на Кетрин Бигелоу „К-19“. „Love Actually“ (со Хју Грант, Ема Томпсон и Роуан Аткинсон) датира од 2003 година.

По „Кинси“ (2004 година, биографски филм за животот на Алфред Кинси), глумиш во „Крстоносните војни - Кралство на Рајот“ (2005, од Ридли Скот) и „Бетмен започнува“ (2005).

Исто така види: Рубенс Баричело, биографија и кариера

Во март 2009 година драматично ја загуби сопругата Наташа Ричардсон, која почина по несреќа на скијање во Канада.

Лиам Нисон во 2010-тите

Во 2010-тите тој учествува во бројни филмови, во различни продукции. Меѓу главните ги споменуваме: „Clash of the titan“ (2010), „A-Team“ (2010), „The Grey“ (2011), „The Fury of the Titans“ (2012), „Taken - Revenge“ (2012) , „Taken 3 - The час на вистината“ (2015), „Silence“ (2016, од Мартин Скорсезе).

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .