Биографија на псалм

 Биографија на псалм

Glenn Norton

Биографија

  • Почетоците
  • Успехот на Салмо
  • Искачувањето на тронот на рапот и неговиот документарец
  • Вториот средина 2010s
  • 2020s

Salmo е италијански рапер чие вистинско име е Maurizio Pisciottu . Роден во Олбија на 29 јуни 1984 година. Неговиот татко е поранешен бодибилдер кој води теретана; уметничката жила му ја пренесува вујко му. Маурицио се занимава со рап од својата тринаесетта година, а токму во адолесценцијата открива дека неговата вокација е музиката. Запишан е и во средно уметничко училиште но не ги завршува студиите. Во 1999 година тој го имаше своето деби со демото „Premeditazione e dolo“ , направено со истоимената група која вклучува уште двајца придружници од неговиот град, Bigfoot и Scascio.

Почетоците

Како и сите талентирани рапери, Салмо продолжува долгото чиракување за да го зацементира својот ритам и остриот јазик, како солист или во група. Ова се годините на демо-снимките „Сотопел“ и „Господин Антипатија“ , на експериментите во рап метал со Скасико (2004-2008), со панк душата на То Ед Геин. (2008-2011) и камениот рок на Три свињи Патување (2009).

Исто така види: Биографија на Кристијан Диор Кога имав 16 години, бев за потсмев, бидејќи носев широки панталони и бев еден од 4 или 5 во градот кои имаа рима. Имавме мала екипа: имаше оние кои пееја, диџеј, оние кои беа на брејкденс -дека на крајот на краиштата, никој никогаш не танцувал - додека јас правев графити.

Во 2011 година Салмо имаше одлична можност: да направи свој албум, издаден од Kick Off! Recordz, и претставува патување од рапот од 90-тите до хеви метал: „The Island Chainsaw Massacre“ .

Салмо е многу популарен на Инстаграм каде е присутен со сметката: @lebonwski

Исто така види: Биографија на Никола Фратојани: политичка кариера, приватен живот и љубопитност

Успехот на Салмо

Овој прв албум на Салмо ​​е револуционерна апотеоза која ја вознемирува италијанската сцена. За само една година го привлекува вниманието на јавноста и на независната издавачка куќа Guè Pequeno и Dj Harsh.

Следната година, во 2012 година, кога се пресели од Сардинија во Милано, потпиша договор за снимање и го издаде албумот „Death USB“ кој брзо се искачи на италијанските топ листи, правејќи го Псалм на најкликнуваниот уметник на италијанската музика. Централниот столб на овој мотор е активноста на раперот во живо каде што тој наоѓа природна способност на сцената. Јавноста веднаш го сфаќа овој исконски инстинкт што уметникот од Сардинија го има кон своите обожаватели.

Тој не е лик, туку автентичен рапер , ослободен од популарни контаминации и заинтересиран само за неговата музика. „Death USB“ е воден од песни како „Клетници“ и „Негативна младост“ со добар одзив од јавноста, толку многу што заслужувапобедата во категоријата најдобар кросовер на MTV Hip Hop Awards 2012.

Подигнувањето на тронот на рапот и неговиот документарец

2013 е година на „Midnite“ , албум кој оди директно на првото место на италијанската топ листа. Неколку синглови и видеа се извлечени од делото како што се "Killer Game" , во соработка со Gemitaiz и Madman, и "Space Invaders" со подвигот. од Нитро.

Тоа е незапирлив виор Псалм што тргнува на турнејата Midnite Live Session , секвенца од концерти во големите италијански градови, која ужива голем успех и меѓу јавноста и меѓу музичките критичари. Midnite е исто така продуциран од Tanta Roba Label, издавачка куќа од која излезе во 2014 година, и која го издаде следниот "S.A.L.M.O Documentary" .

Овој албум е вистинско наследство, за етикетата Guè Pequeno, која содржи неколку живи песни преземени од турнејата Midnite со прилози, документарен филм и необјавениот „Mussoleene“ . Во август 2014 година, обожавателите се во занес за „La Bestia In Me“ , првата песна на неговата „Machete Mixtape III“ , колектив на Machete Crew формиран од Salmo, Nitro, Џек пушачот, Енигма, Хел Ратон и диџеј Слејт.

Да се ​​нарече пронајдокот на Like слобода значи да се даде достоинство на заобиколувањето на неспособните.

Втората половина на 2010-тите

Малкумина знаат декаСалмо е и пристоен режисер, всушност тој го монтираше видео клипот „Сабато“ од Јованоти, со соработка на Антонио Усберго и Николо Селаја. За Јованоти тој ги отвори и концертите на неговата турнеја во 2015. Истата година излезе синглот „1984“ , целосно компониран од раперот и проследен со видео клип, кој е дел од четвртиот албум "Hellvisback" , издаден на 5 февруари 2016 година.

Четвртиот студиски албум на Салмо има добар успех: го зазема првото место на табелата со албуми на ФИМИ и исто така е сертифициран за платина со над 50.000 продадени копии , далеку над 30.000 продадени примероци на златниот диск Midnite.

Во кариерата на Салмо има простор и за професионално експериментирање, исто така успевајќи во улогата на актер во краткиот филм Nuraghes S'Arena, ексклузивно за Paramount Channel. Во 2007 година беше објавен видео клипот "Estatedimmerda" , снимен од Андреа Фолино и Џони Фарт, проследен со синглот "Perdonami" кој дебитираше на првото место на италијанската табела за синглови.

Следеа неколку соработки со Nitro и Noyz Narcos за песните „Chairaggione“ и „Mic Check“ , за потоа да го објави објавувањето на петтиот албум „Плејлиста“ , управувана од синглот „90MIN“ . Многу специјалната рекламна кампања предизвика голема вреваво кој Салмо настапува пред миланската катедрала, маскиран во клачард и го објавува видеото на страницата Порнхаб за возрасни.

Во 90MIN ја изразувам мојата визија: „Ја мразам црквата, но јас сум христијанин“. Јас ги отфрлам црковните хиерархии, но го спасувам она што е во центарот. За мене Бог се држи за нешто и оди напред, Господ си ти што си помагаш.

Плејлиста излегува на 9 ноември 2018 година: внатре има 13 песни кои користат неколку феноменални карактеристики како што се Fabri Fibra, Nitro, Sfera Ebbasta, Linea 77 и Coez. Посебна забелешка е песната „Il cielo nella stanza“ , feat. Нстасија. Истиот период се појавува на насловната страница на списанието Ролинг Стоун.

2020-тите

Почнувајќи од 2020 година, раперот од Сардинија Салмо соработува со различни уметници за создавање на некои песни. Гостин е во синглот Boogieman на Гали, Cioilflow на Дани Фаив, Sballo shallo на Вегас Џонс.

На почетокот на 2021 година, тој го издаде синглот La canzone nostra , соработка помеѓу Salmo, Mace и Blanco .

На 1 октомври излегува неговиот шести студиски албум насловен „ Flop “; дискот се состои од 17 песни; меѓу гостите се: Noyz Narcos, Marracash , Gué Pequeno и Shari.

„Флоп“ е роден во март 2020 година, син на заклучување и глобална пандемија. Првото парче што го напишав е „А Дио“. Во тоа време јасСе чувствував целосно дестабилизиран, како и сите други. Тие ја откажаа светската турнеја поради пандемијата и за да бидат работите уште полоши, врската со мојот поранешен заврши набргу потоа. Потонав во црна дупка и не се срамам да кажам дека морав да земам циклус психотропни лекови за да закрепнам. Бев целосно откачен! Нема да ги набројувам сите работи што се случија во овој долг период на чекање, но ве уверувам дека ризикував да го изгубам разумот. Можеби изгледа тривијално, но оваа плоча ми го спаси животот! Ова го пишувам за да разберете дека сè не е толку едноставно како што изгледа. Овој запис е напишан со крв. Добро искористете го.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .